Vjesnik: 20. 12. 2002.

Mimica: Strah od zapadnog Balkana služi za domaću političku upotrebu i pozicioniranje stranaka

Ministar za europske integracije smatra da Hrvatska u daljnjoj suradnji s Haaškim sudom neće imati problema ako se u tu suradnju ne bude miješala Vlada/ U procesu približavanja EU Mimica je pozvao političare da svojim aktivnostima ne otežavaju ispunjavanje političkih uvjeta, nego da ih ubrzaju/ Jasno je da ne postoji politička platforma ni u Bruxellesu ni u zemljama u procesu pridruživanja koja bi zagovarale neke državne strukture na području jugoistočne Europe ili zapadnog Balkana, ističe Mimica

ZAGREB, 19. prosinca - Ministar za europske integracije Neven Mimica izjavio je za Vjesnik da je sljedeća godina u hrvatskom približavanju Europskoj uniji izuzetno važna. Hrvatsku očekuje niz reformi da bi mogla ispuniti kriterije EU-a. Mimica smatra da Hrvatska u daljnjoj suradnji s Haaškim sudom neće imati problema ako se u tu suradnju ne bude miješala Vlada, nego pravosudna tijela. Pozvao je političare da u procesu približavanja svojim aktivnostima ne otežavaju ispunjavanje političkih uvjeta, nego da ih ubrzaju.

Mimica je u potpunosti odbacio teze prema kojima je regionalni pristup opasan za Hrvatsku. »Takve teze služe strankama jedino za domaće političko pozicioniranje i nemaju utemeljenja u realnom životu«. istaknuo je.

»U saborskoj raspravi o ulasku Hrvatske u EU najbolji su dio zaključci Rezolucije. Ona točno definira što je potrebno za pozicioniranje Hrvatske i njezino približavanje Uniji. Nacionalni program izrađen je u suradnji s 35 tijela državne uprave. Politička potpora je, zbog Rezolucije, od sada manje upitna. Sabor će po brzoj, ali detaljnoj proceduri usvajati zakone koji se moraju usklađivati s pravnom stečevinom EU-a«, naglasio je Mimica.

Kada je riječ o suradnji s Haaškim sudom, ministar za europske integracije ustvrdio je kako je to pitanje znatno utjecalo na ukupan odnos Hrvatske i EU-a. »Vladi je, nakon svega, jasno da je poštivanje međunarodnih obveza osnova na kojoj se trebaju rješavati svi novi slučajevi. U sklopu takvog ponašanja mnogo je više prostora da se tim pitanjima bave pravosudna tijela, umjesto da se u te aktivnosti i procese uključuje Vlada. Bude li se slijedila ta linija, odnosi s Haaškim sudom neće usporavati naše približavanje EU«, rekao je Mimica.

Ocijenio je kako je sasvim jasno da ne postoji politička platforma ni u Bruxellesu ni u zemljama u procesu pridruživanja koja bi zagovarale neke državne strukture na području jugoistočne Europe ili zapadnog Balkana. »Pojam zapadni Balkan i dalje ostaje kao administrativni i tehnički. Sve dok zapadni Balkan ne znači državno povezivanje i dok obuhvaća inicijative za stabilizaciju cijelog područja i potrebu međusobne suradnje u interesu svake zemlje, nitko ne smije plašiti ljude da taj zapadni Balkan znači nešto negativno u ukupnom političkom pozicioniranju Hrvatske. Strah od zapadnog Balkana nije proizvod realnog života i realnih opasnosti, nego stavova koji su za domaću političku upotrebu i koji služe za pozicioniranje stranaka«, rekao je Mimica za Vjesnik.

Dodao je da će se o kandidaturi Hrvatske odlučivati najvjerojatnije sredinom 2004. godine. Tada bi Hrvatska trebala dobiti status kandidata i mogla bi početi pregovore o punopravnom članstvu.

Mimica smatra da bi datum podnošenja zahtjeva za punopravno članstvo mogao biti 25. veljače kada Hrvatska i EU u Bruxellesu imaju redoviti sastanak.

Bruno Lopandić