Vjesnik: 03. 01. 2003.

Ashdownov Karadžić

MARKO BARIŠIĆ

Rijetko je tko od predstavnika međunarodne zajednice u BiH još od vremena posredništva lorda Owena s toliko blagonaklonosti govorio o Radovanu Karadžiću kao ovih dana Paddy Ashdown. »Karadžić vjerojatno neće biti uhićen s pomoću američkog helikoptera tipa "apache". Vjerojatno će biti uhićen kad nam uspije, malo po malo, potkopati potporu koju uživa među stanovništvom koje ga smatra herojem«, rekao je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH.

Ako je ta izjava točno prenesena, onda to znači da se Karadžića neće niti pokušati privesti Haaškom sudu dok uživa simpatije bosanskih Srba. Po toj logici, ni Slobodan Milošević nije trebao biti izručen Haagu, jer ni on nije bio bez potpore »lokalnog stanovništva«, a slijedeći to načelo, ni Ratka Mladića također ne bi trebalo uznemiravati.

Osim toga, Ashdown je tom izjavom Karadžiću poručio da se, što se njega tiče, ne treba bojati nekih iznenadnih akcija SFOR-ovih specijalaca. Može mirno živjeti u istočnoj Bosni, dok ima potporu »lokalnog stanovništva«. Ako ta potpora bude trajala do 2010., 2020., ili sve do Karadžićeve eventualne prirodne smrti, ni Ashdown, a slijedom njegovih ovlasti ni SFOR, kao ni novoformirana europska policija neće ga pokušavati privesti pred sud.

Takvim je stavovima visoki predstavnik međunarodne zajednice samo podgrijao stare sumnje da predstavlja određene europske krugove koji zapravo ne samo da ne žele nego sprječavaju Karadžićevo uhićenje. O tome je nešto svojedobno kazala i haaška tužiteljica Carla del Ponte, kad je ismijala neke medijski razvikane SFOR-ove akcije kojima je navodni cilj bio uhititi predvodnika genocidnog velikosrpskog projekta u BiH. U vezi s tim su prije nekoliko mjeseci ponešto govorili i neki smijenjeni čelnici tajnih službi u toj državi koji su otvoreno optužili Ashdowna da zapravo štiti Karadžića.

Trebaju li nakon takvih Ashdownovih stavova, koji za poznavatelje njegova »lika i djela« nisu iznenađenje, čuditi neke prognoze kako ovako ustrojena BiH uistinu nema perspektive?

Međutim, unatoč svemu Ashdown zaslužuje i pohvalu. Takvim izjavama, koje se sigurno ne bi »omakle« nekim iskusnijim diplomatima, on razotkriva neke igre oko Haaškog suda iz kojih, između ostalih, proizlazi da će - voljom onih koji su mu to došapnuli - Karadžić i dalje biti na slobodi.

Nakon takve geste je sve drugo što se događa oko Haaškog suda zapravo, s jedne strane, politička predstava, a s druge, »cerenje« u lice žrtvama velikosrpske agresije na Hrvatsku i BiH.