Vjesnik: 04. 01. 2003.

Vrijede li haaške obveze i preko Velike bare

Može li veleposlanik zemlje koja odbija nadležnost međunarodnog kaznenog sudovanja za svoje građane, podsjećati Hrvatsku na preuzete obveze u sklopu suradnje s Haaškim tribunalom te nuditi pravnu pomoć sustavu kontinentalnog prava s pozicije anglosaksonskoga pravnog kruga

ZAGREB, 3. siječnja - Veleposlanik SAD-a s jedinstvenim portfeljom u svjetskoj državnoj administraciji - za ratne zločine, trebao bi Hrvatsku pohoditi potkraj siječnja. Posjet bi se organizirao sedam mjeseci nakon što je Pierre Richard Prosper prvi put boravio u Hrvatskoj. Podsjetimo, bilo je to početkom ljeta prošle godine. Susret s nadležnim osobama u zemlji završio je službenim, radnim ručkom pod pokroviteljstvom američkog veleposlanika u Hrvatskoj Lawrencea Rossina.

Hoće li novi posjet Hrvatskoj proteći kao i prethodni? Prema informacijama dostupnim Vjesniku, Prosper dolazi u Hrvatsku uz jasno naznačeno »nezadovoljstvo« suradnjom Hrvatske i Haaga. Prošle godine, pak, bio je zadovoljan planom i programom nadležnih nacionalnih tijela u procesuiranju počinitelja ratnih zločina. Bio je »žalostan« što je Hrvatska već tada odustala od formiranja zasebnog suda za ratne zločine. Ali, opet je bio zadovoljan prikazanim brojem i dostignutim postupovnim fazama progona počinitelja ratnih zločina u proljeće 2002. godine.

Na tom radnome ručku Prosper je obećao da će u listopadu, najkasnije studenom, doći grupa američkih pravnih stručnjaka kao ispomoć hrvatskim pravosudnim tijelima na organiziranju istrage i procesuiranja ratnih zločinaca.

Činjenica da je to obećanje ostalo neispunjeno svjedoči o tome da su Amerikanci bili izravno zainteresirani za provedbu tužbe Carle del Ponte protiv generala Janka Bobetka. Jer, nedolazak eksperata poklopio se s vremenom u kojem je optužnica postala javna, u kojem je uručena hrvatskoj vladi i u kojem je optuženi Bobetko, nakon odustanka od savjeta svojih konzultanata, završio na bolničkom liječenju.

U tome što američki pravni eksperti nisu došli, stručna javnost ne vidi nikakvu štetu za hrvatsko pravo i pravne institucije. »Amerikanci moraju prihvatiti činjenicu da pripadaju sasvim drukčijem pravnom poretku i da iz vidokruga vlastite pravne doktrine ne mogu ništa ni pomoći ni savjetovati hrvatskim pravnicima«, rekao je za Vjesnik visoko pozicionirani pravni savjetnik Ministarstva vanjskih poslova i hrvatske vlade.

»Amerikanci, koji uporno odbijaju priznati nadležnost međunarodnih sudova za svoje građane, a međunarodnim pravnim normama pristupaju s interpretativne razine, dakle prilagođuju ih svojim interesima, baš i nisu u prilici nama dijeliti savjete. Pritom, međunarodno pravo u sličnim situacijama ne priznaje razliku u veličini i stvarnoj moći zemlje savjetnice i male zemlje kojoj se savjet nameće«, kaže Vjesnikov izvor.

Upozorava da Prosper sasvim sigurno dolazi dobro brifiran o stanju dvaju spornih predmeta - Bobetko i Gotovina. Oba ta predmeta, kažu Vjesniku neki od sudionika ručka kod veleposlanika Rossina, bila su i u vrijeme prvoga Prosperova posjeta u istom statusu. Bobetko je bio star i bolestan, Gotovina nedostupan i u bijegu.

Ako je početkom ljeta prošle godine Prosper bio zadovoljan pokazanim stupnjem suradnje Hrvatske i Haaga, ako su gabariti toga »zadovoljstva« od onda do danas ostali isti, što ga sada čini nezadovoljnim?

Čak mu ni odluke hrvatskih sudova ne opravdavaju to nezadovoljstvo. Županijski sud u Zagrebu uredno je, nakon primitka optužnice za Bobetka proveo proceduru i utvrdio, služeći se ovlastima i mišljenjem vještaka, da optuženik zbog zdravstvenog stanja ne može biti sudionik postupka. U slučaju Gotovine, nadalje, opet je hrvatski sud, u okviru žalbenog postupka, prihvatio tvrdnju Državnog odvjetništva i ukinuo prvostupanjsku presudu kojom se ukida obveza Vlade da Gotovininim odvjetnicima ustupi dokumentaciju vezanu uz taj predmet, koja je ranije poslana Haagu. Znači, sve je napravljeno po zakonu i međunarodnim normama.

Znači li to da je veleposlanik Prosper nezadovoljan zato što je nezadovoljna Carla del Ponte, jer joj stvari ne idu onako kako je to zamišljala?

Što ostaje od pravnoga autoriteta jednog međunarodnog suda i tužiteljstva u okviru te sudske nadležnosti ako mu je za provedbu akata potrebna i veleposlanička podrška velesile?

Vlado Rajić

Banski dvori ne žele komentirati poruke State Departmenta

ZAGREB, 3. siječnja - Visoki vladin dužnosnik u petak nije želio službeno komentirati poruke State Departmenta o trenutačnom izručenju generala Janka Bobetka i Ante Gotovine Haagu. »Mi smo svoj posao napravili, a oni su vjerojatno zbunjeni«, naglasio je taj izvor, dodavši: »Pitajte ih za Bin Ladena«.

Naime, posebni izaslanik za pitanja ratnih zločina u State Departmentu Pierre Richard Prosper, najavljujući turneju po jugoistočnoj Europi, poručio je da SAD nije zadovoljan suradnjom Hrvatske, SRJ i BiH s Haagom.

Uhićenje i izručenje generala Bobetka i Gotovine bit će glavna tema Prosperovih razgovora u Zagrebu u drugoj polovici siječnja s visokim hrvatskim dužnosnicima.

D. Zečić