Vjesnik: 07. 01. 2003.

Kako je turistički slučaj postao - politički

Odgodom odluke o privatizaciji Sunčanog Hvara - o čemu bi Vlada, navodno, trebala raspravljati na sjednici sljedećeg četvrtka - zakasnilo se s pripremama za novu sezonu / Od 10 hotela u vlasništvu Sunčanog Hvara, samo tri imaju tri zvjezdice, četiri imaju dvije, dva hotela imaju jednu zvjezdicu, a jedan je hotel neupotrebljiv

ZAGREB, 6. siječnja - Prema najavi premijera Ivice Račana izrečenoj u nedjelju u »Dnevniku plus«, u Banskim dvorima bi uskoro mogao biti organiziran sastanak s Upravom Sunčanog Hvara da bi se riješili problemi vezani uz prodaju te turističke tvrtke.

Priča o prodaji Sunčanog Hvara slovenskoj tvrtki Terme Čatež, koju je Hrvatski fond za privatizaciju ocijenio najboljim ponuđačem, dobro je poznata. Terme Čatež za 62,3 posto dionica Sunčanog Hvara nude ulaganje oko 335 milijuna kuna u sljedećih pet godina, plus 70 milijuna eura u sljedećih 10 godina, uz preuzimanje svih 352 djelatnika i mogućnost zapošljavanja novih.

Međutim, s odlukom HFP-a prvi se nije složio oporbeni HSLS, čiji čelnici misle da Sunčani Hvar treba raspodijeliti na manje segmente, a onda prodati boljoj tvrtki nego što su Terme Čatež. Nedugo nakon HSLS-a u priču se upleo vladajući HSS, ponudivši svoj model privatizacije hvarske tvrtke koji je bio potpuno nepoznat prije raspisivanja javnog natječaja.

HSS-ovci smatraju da bi 25 posto dionica iz državnog portfelja trebalo pripasti lokalnoj samoupravi (na čijem je čelu sada HSS-ov gradonačelnik), 25 posto pripalo bi bivšim vlasnicima kao rezerva, uz mogućnost da ih otkupe zaposlenici, a 25 posto dionica kupio bi najbolji ponuđač, koji bi nakon toga dokapitalizacijom postao većinski vlasnik.

U Banskim dvorima nema službenih komentara o ponašanju lokalne samouprave Hvara, koja je nakon javnog natječaja promijenila mišljenje i protiv je prodaje Sunčanog Hvara, dok je prije, u suglasju s radnicima tvrtke, zagovarala privatizaciju.

Račan i njegovi suradnici pozivaju se na odluku Vlade, prema kojoj se 12 »složenih« poduzeća, među kojima je i Sunčani Hvar, trebalo restruktuirati. No to nije učinjeno, a Uprava Sunčanog Hvara sad odbija insinuacije da se protivila restrukturiranju, odnosno parceliranju društva na manje dijelove.

Visoki Vladini dužnosnici smatraju da je problem zapravo u tome što je tvrtka zainteresirana za kupnju Sunčanog Hvara iz Slovenije, kao i činjenica da HSS upravo na toj tvrtki želi primijeniti svoj model privatizacije, potaknut isključivo lokalnim stranačkim interesima. I premijer je biranje kupca prema kriteriju nacionalnosti javno apostrofirao kao problem, dok drugi dio problema treba riješiti razgovorom koalicijskih partnera, kojeg prošlog tjedna nije bilo, ali je najavljen za ovaj.

U svakom slučaju, činjenica je da se odgađanjem odluke o privatizaciji Sunčanog Hvara - o čemu bi Vlada, prema nekim najavama trebala raspravljati na sjednici sljedećeg četvrtka - zakasnilo s pripremama za novu sezonu. Naime, od 10 hotela u vlasništvu Sunčanog Hvara, u kojima je 2291 kreveta, u šest su boravili prognanici, pa u njih hitno treba uložiti novac da bi postali poželjni za boravak. Od tih 10 hotela samo tri imaju tri zvjezdice, četiri imaju dvije, dva hotela imaju jednu zvjezdicu, a jedan je hotel neupotrebljiv.

Kad je riječ o sindikatima, oni naglašavaju da se odlukom o prodaji sprečava razvoj i da Vlada nema prava odgađati je.

No, odluka o prodaji ili odgodi prodaje, koja će se sigurno odraziti na proces privatizacije i rejting Hrvatske - jer je riječ o međunarodnom natječaju - ipak će biti politička i bit će rezultat vjerojatnog kompromisa koalicijskih partnera.

Dada Zečić