Vjesnik: 10. 01. 2003.

Vlada: Svi osim Linića i Granića hvalili se uspjesima

Linić ocijenio da je sve lakše promijeniti od birokratske svijesti, upozorivši na neuspjehe u vezi s provedbom zadaća iz FIAS-ove studije o uklanjanjanju administrativnih zapreka za ulaganja u Hrvatskoj / Vlada odobrila program borbe protiv droge, no za njega nedostaje novca / Hrvatska će sklopiti sporazum s BiH po kojem bi hrvatski građani koji su bili u HVO-u svoja prava ostvarivali u BiH

ZAGREB, 9. siječnja - Gotovo dva i pol sata izvještavali su u četvrtak ministri i potpredsjednici Vlade o provođenju Vladina programa u prošloj godini. No, novinarima nisu dostavljeni uobičajeni materijali o toj točki dnevnoga reda jer je pripremljeno pisano izvješće ocijenjeno lošim pa će se novo napisati do sljedeće sjednice kad će biti upućeno u Sabor.

Članovi Vlade uglavnom su se hvalili upjesima u provođenju i pokretanju reformi. Ministrica pravosuđa Ingrid Antičević-Marinović ustvrdila je da su prvi put stvoreni uvjeti za »potpunu pravosudnu ekipiranost«. Ministar europskih integracija Neven Mimica pohvalio se da je »izrađena podloga za podnošenje molbe za članstvo u EU«. Ministar zdravstva Andro Vlahušić posebno je istaknuo uvođenje strogih inspekcijskih kontrola rada i kažnjavanja liječnika čime se »štite bolesni i siromašni«.

Ministar gospodarstva Ljubo Jurčić pohvalio se, pak, reformom energetskog sustava, a ministar financija Mato Crkvenac činjenicom da je država do 31. prosinca platila sve račune iz 2002.

U tom nizanju pohvala, na neuspjehe i teškoće osvrnuli su se samo potpredsjednici Slavko Linić i Goran Granić. »Nismo uspjeli promijeniti mentalitet činovnika. Pokazalo se da je sve lakše promijeniti od mentaliteta i svijesti birokracije«, ustvrdio je Linić objašnjavajući neuspjehe u ispunjavanju zadataka vezanih uz FIAS-ovu studiju o uklanjanju administrativnih zapreka za ulaganja u Hrvatskoj.

Granić je, pak, upozorio da će se s tim problemom Vlada morati ozbiljno uhvatiti u koštac u ovoj godini kada se pokrene reforma državne uprave što je jedan od glavnih zadataka Vlade do kraja mandata.

Vlada je odobrila program borbe protiv droge u ovoj godini u kojem se predlažu i neke nove mjere, primjerice testiranja učenika na opojne droge u sklopu sistematskih pregleda uz suglasnost svakog roditelja. Više puta u godini testirali bi se i studenti koji borave u studentskim domovima te, prilikom prijema, djelatni i ročni sastav Oružanih snaga. Vojnici čiji testovi budu pozitivni, trebali bi stegovno odgovarati pred vojnim sudovima. Poticat će se i uključivanje što više ovisnika u metadonske programe te programi zamjene upotrijebljenih igala i šprica za sterilne. Ovisnicima se želi omogućiti i testiranje na virus HIV-a te hepatitisa, a predlaže se i osnivanje klubova anonimnih narkomana. Za provođenje programa potrebno je 106,7 milijuna kuna, a dosad je u proračunu osigurano samo 84,8 milijuna.

Pokrenuta je procedura za sklapanje sporazuma s BiH po kojem bi hrvatski građani koji su bili pripadnici HVO-a svoja prava trebali ostvarivati u BiH. Budu li njihova primanja znatno niža od onih koje danas ostvaruju preko hrvatskog mirovinskog osiguranja, Hrvatska će putem posebnog fonda isplaćivati razliku vodeći računa o troškovima života i prosječnim primanjima. Dosad je Hrvatska iz proračuna za njihove mirovine i invalidnine isplaćivala više od 420 milijuna kuna, a teško je reći koliko će se od dosadašnjih primatelja hrvatskih mirovina naći na novom popisu jer se evidencije hrvatskih i bosanskohercegovačkih državnih tijela ne preklapaju.

Premijer Ivica Račan demantirao je tvrdnje tvrdnji kako se Vlada ne brine o Hrvatima u BiH. Ustanovljeno je da Hrvatska u BiH šalje novac preko 10 do 12 kanala, ali se još ne može reći koliko se novca točno kroz njih odlijeva. Račan je obećao da će se na Vladi uskoro raspravljati na temelju točnih brojki kako bi hrvatski porezni obveznici znali na što se troši njihov novac.

Sanja Kapetanić