Novi list: 13. 01. 2003.

SDP POČINJE KAMPANJU U OČEKIVANJU PARLAMENTARNIH IZBORA NA KOJIMA ŽELI POBIJEDITI I FORMIRATI VLADU U KOALICIJI S HSS-om

Račan do izbora želi prestići Sanadera

Istraživanja predviđaju pobjedu HDZ-a, ali i iskustvo iz tranzicijskih zemalja govori da nijedna reformska vlada nije ponovo izabrana. No, SDP se ne da omesti, pa se optimistički okrenuo iskustvima Blairovih laburista koji su uspjeli osvojiti još jedan mandat

ZAGREB – Vodstvo SDP-a prošli je tjedan iza zatvorenih vrata donijelo plan za pridobivanje glasača na izborima koji se očekuju do kraja godine. Ponukani istraživanjima koja predviđaju pobjedu HDZ-a, socijaldemokrati su kao glavni cilj postavili prestizanje stranke Ive Sanadera kako bi s izbora izašli kao pojedinačno najjača stranka u državi koja će formirati i sljedeću vladu, potvrdili su našem listu ljudi bliski SDP-u.

Drugi je cilj socijaldemokrata ponovo osigurati koaliciju s Tomčićevim HSS-om poslije izbora, jer im podrška HNS-a neće biti dovoljna za ostanak na vlasti. Da bi osigurao pobjedu, SDP će provesti opsežnu izbornu kampanju, razrađenu kao nikada dosad. Tijekom kampanje SDP će nastojati dokazati da je Vlada poslije 2000. godine »mnogo učinila«. Istina, tvrde socijaldemokrati, puno toga još treba napraviti nakon idućih izbora, »ali mnogo toga može se i izgubiti«.

Težnji SDP-a za pobjedom, međutim, ne ide u prilog to što vodi reformsku vladu koja je poslije 2000. bila prisiljena na mnoge bolne i nepopularne mjere, zbog kojih se nekim glasačima zamjerila. Također, iskustvo iz ostalih tranzicijskih zemalja pokazuje da nijedna reformska vlada, ili koalicija, na izborima nije uspjela ponovno pobijediti.

Blairovi laburisti uzor

SDP-ovci tvrde da ih taj podatak nije omeo. Oni su se, naprotiv, u izbornoj kampanji optimistički okrenuli iskustvima britanskih laburista pod vodstvom Tonyja Blaira koji su uspjeli ostati na vlasti već drugi mandat za redom. Stoga nije čudno da je vrh SDP-a na veliko savjetovanje svojih stranačkih aktivista, potkraj prošle godine u Varaždinskim Toplicama, doveo u goste jednog dužnosnika Laburističke stranke koji im je održao predavanje: »Kako smo osvojili još jedan mandat«.

Po istom je principu i Ivica Račan još prošloga proljeća u intervjuu za Reuters poručio svijetu da mu za opsežne reforme u Hrvatskoj treba još jedan mandat. Iako se prvotna podrška Europe i Amerike koalicijskoj vladi smanjila, najnoviji politički signali govore da međunarodni faktori ipak nisu neskloni podržati Račanov ostanak na vlasti. Naime, mnogi još sumnjaju u privrženost HDZ-a demokratskim reformama i suradnji s međunarodnim institucijama.

Podrška iz svijeta

O vanjskoj potpori Račanovoj vladi neizravno govori i izjava Johannesa Beauforta Wijnholdsa, direktora MMF-a zaduženog za Hrvatsku, koji je u petak jako pohvalio pozitivne tokove u hrvatskoj ekonomiji u prošlim trima godinama, optimistički rekavši da ove godine očekuje njezin još viši rast. Osim znatne podrške iz svijeta za još jedan mandat, Račan najvjerojatnije može računati i na šefa države Stjepana Mesića koji je nedavno uzgred kazao da osobno neće glasovati za HDZ. Dakle, u izbornoj kampanji SDP-u preostaje još ono najteže: pridobivanje hrvatskih glasača.

Prošlotjednim donošenjem plana za provedbu vlastite kampanje SDP je ispalio startni pucanj svim strankama za početak predizbornog natjecanja. Međutim, datum parlamentarnih izbora – koji će se najvjerojatnije održati po starom izbornom zakonu – još nije određen i on predstavlja tajnu SDP-a i njegovih partnera.

Branko PODGORNIK