Novi list: 15. 01. 2003.

Žuti karton SDP-u i HSS-u

Jasmin KLARIĆ

I nakon posljednjeg sastanka petorke, procurilo je, kao i obično, da je opet bilo – vatre.

Naime, kod pokušaja pokretanja rasprave o privatizaciji, predsjednica HNS-a Vesna Pusić usprotivila se bilateralnim dogovaranjima SDP-a i HSS-a o privatizaciji. Predsjednik LS-a Zlatko Kramarić ju je podržao, a navodno su se čuli oštri tonovi u stilu – i dosad ste sami vodili privatizaciju i Vladu, pa tako i nastavite.

Priča je, ustvari, stara i valja se stalno od početka koalicije. »Mali« drže da su »veliki« u šestorci, odnosno petorci, sebi zapasali gotovo sve ovlasti, a da ostali imaju više manje samo fikusoidnu funkciju. »Valjanost koncepta privatizacije ne ovisi o tome imate li pet, ili 10, ili 50 zastupnika u Saboru«, kazao nam je jučer Kramarić, iziritiran čestim neprihvaćanjem ideja koje dolaze iz manje utjecajnih stranaka.

No, do loma između »malih« i »velikih« neće doći na konceptu privatizacije. Taj brod će, po svemu sudeći i dalje usmjeravati dvije najjače stranke, a mali tu nemaju namjeru dodatno zatezati odnose. No, zašto se onda, osim iz principijelnih razloga, uopće bune?

Pa zbog onoga što slijedi. Najvećeg političkog uloga. Egzistencijalne stranačke teme. Izbornog zakona. Tu bi se i te kako mogla (s)lomiti koplja.

U manjim strankama koalicije, unatoč suprotnim polazištima SDP-a i HSS-a po pitanju izbornog zakona, strahuju da će se oni na tu temu već nekako dogovoriti i to na način koji »malima« neće biti po volji. Zato sad žešće negoduju protiv privatizacijske bilaterale, pokazujući SDP-u i HSS-u žuti karton.

Bez glasova LS-a i HNS-a, izborni zakon se teoretski u Saboru može izglasati. Teško, ali može. No, izlaskom te dvije stranke iz petorke, nastavak normalnog rada koalicije bio bi gotovo potpuno onemogućen. Bio bi to crveni karton. Kraj igre.