Vjesnik: 16. 01. 2003.

Carli del Ponte Karadžić i Mladić su »navrh glave«

»Međunarodna zajednica trebala bi izvršiti jak pritisak na vlasti u Beogradu da napokon uhite Mladića i desetak drugih optuženika i izruče ih Haškom sudu«, rekla je Del Ponte za jedan švicarski dnevnik / »Ova zemlja ne može gledati u budućnost dok se ne riješi svoje prošlosti, dok se, iznad svega, pravda ne ostvari i dok se optuženi ratni zločinci ne nađu iza rešetaka«, izjavio je Paddy Ashdown

SARAJEVO, 15. siječnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Sudeći prema cijelom nizu izjava relevantnih međunarodnih dužnosnika u posljednje vrijeme, uhićenje bivšeg vođe bosanskih Srba Radovana Karadžića ključni je preduvjet za zaključenje mirovnog procesa u BiH, ali i za okončanje rada Međunarodnog tribunala za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY) u predviđenom roku, dakle do 2008. godine.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice i posebni povjerenik EU za BiH, britanski lord Paddy Ashdown, kazao je da je Karadžićevo uhićenje zapravo preduvjet stvarnog svršetka rata u BiH, te da ova zemlja ne može gledati u budućnost u punom kapacitetu dok se ne riješi svoje prošlosti, dok se, iznad svega, pravda ne ostvari i dok se optuženi ratni zločinci ne nađu iza rešetaka. »Ako bi mene netko pitao što je to, taj pojedinačni čin koji bi ubrzao mirovni proces, odgovorio bih da je to uhićenje Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Zato što ne možete imati stabilan mir bez pravde. Razorni utjecaj koji ima Karadžić na BiH pada kao prokletstvo na mjesta za koja se vjeruje da mu pružaju utočište, kazao je Ashdown.

Istodobno, glavna haška tužiteljica Carla del Ponte upozorila je da ICTY ne može prestati raditi sve dok pravdi ne budu privedeni Radovan Karadžić i Ratko Mladić, bivši zapovjednik vojske bosanskih Srba, za kojeg se pretpostavlja da se nalazi u Srbiji. »Međunarodna zajednica trebala bi izvršiti jak pritisak na vlasti u Beogradu da napokon uhite Mladića i desetak drugih optuženika i izruče ih Haškom sudu, rekla je Del Ponte za jedan švicarski dnevnik, dodajući da su joj Karadžić i Mladić »navrh glave«.

Nešto ranije i Pierre Richard Prosper, posebni američki veleposlanik za pitanja ratnih zločina kazao je da uskoro očekuje akciju kojom bi bilo riješeno pitanje optuženih ratnih zločinaca na slobodi: »Moramo demontirati mrežu koja pruža utočište Karadžiću i ostalima, a ljudima pokazati da su to zločinci«, kazao je Prosper, dodajući da su Vlada Republike Srpske i ona u Beogradu u poziciji da značajno pomognu u rješavanju ovog pitanja.

Slično kao i Prosper, i Paddy Ashdown kazao je da bi napore vezane za uhićenje Karadžića trebalo usmjeriti (i) na uništavanje mreže koja omogućuje skrivanje ovom osumnjičenom ratnom zločincu, uključujući tu i prekidanje lanaca carinskih i poreznih prijevara.

Ipak, i ovakve izjave otkrivaju frustriranost činjenicom da se Radovan Karadžić sedam godina nakon Daytona uspješno skriva u zemlji gdje najveću vlasti ima međunarodna zajednica, kako civilnu putem Ureda visokog predstavnika, tako vojnu i zahvaljujući Stabilizacijskim snagama (SFOR).

Upravo je na adresu SFOR-a Carla del Ponte u više navrata uputila kritike zbog neuhićenja Karadžića. I odlazeći je šef Misije UN-a u BiH Jacques Paul Klein kritizirao NATO vezano za ovo pitanje: »NATO nema dovoljno volje uhititi Radovana Karadžića. To je istina i ja sam posramljen zbog toga. To je šamar u lice svakoj žrtvi Karadžićeve politike i jako je loše što ništa nije učinjeno. Mislim da je u pitanju nedostatak političke volje, rekao je Klein, dodajući da sve dok bivši srpski vođa ne bude priveden u Haag, u BiH neće biti napretka.

O nedostatku političke volje nedavno je govorio i Ashdown, brzo ipak »ispravivši« svoju izjavu i stavivši naglasak na podršku koju Karadžić uživa među lokalnim pučanstvom: »Karadžić vjerojatno neće biti uhićen pomoću američkog helikoptera tipa »Apache«. Vjerojatno će biti uhićen kada nam uspije, malo po malo, potkopati potporu koju uživa među stanovništvom koje ga smatra herojem.

Ipak, je li tek potpora lokalnih Srba i Karadžićeva »sreća« da izbjegne uhićenje, o kojoj se govori i u SFOR-u, pa čak i glavni tajnik NATO-a George Robertson, glavni razlog što bivši vođa bosanskih Srba još nije priveden pravdi? Mnogi misle da to nema veze niti sa srećom, niti sa nesposobnošću NATO-a da ga uhiti, niti s podrškom puka, već s obećanjem koje je Karadžiću dao američki pregovarač Richard Holbrooke. Podsjetimo o čemu je riječ: Karadžićevo povlačenje iz javnog života nakon Daytonskog mirovnog sporazuma u zamjenu za neodlazak u Haag. O ovom je »džentlmenskom sporazumu« tijekom nedavne prepiske s bivšim zapovjednikom SFOR-a Silvesterom pisala i Karadžićeva supruga Ljiljana Zelen Karadžić.

Naravno, jedni način da se otklone sve špekulacije i sumnje o ovom pitanju je Karadžićevo uhićenje i privođenje Tribunalu u Haagu.

Alenko Zornija