Slobodna Dalmacija: 20. 01. 2003.

ŠTO JE DANAS OSTALO OD HSLS-a, PRVE HRVATSKE NEKOMUNISTIČKE STRANKE OSNOVANE PRIJE 14 GODINA

Budišin put u ništa

Stranka koja je probijala led hrvatskog višestranačja i koja je u doba vladavine HDZ-a bila jedina jasna alternativa u kojoj su oporbeno orijentirani birači vidjeli jedinu nadu, danas je samo blijeda kopija tih vremena. HSLS je danas miljama daleko od spektakularne akcije prikupljanja potpisa za povratak spomenika banu Josipu Jelačiću i čeka ga teška borba da na idućim izborima prijeđe izborni prag

Što je ostalo od prve nekomunističke stranke osnovane prije l4 godina? Hoće li se nastaviti usitnjavanje liberalne scene ili će se pristupiti okupljanju stranaka s liberalnim predznakom u Hrvatskoj? To su samo neka od pitanja koja se mogu čuti pred izborni sabor Liberalne stranke, koji će se održati 25. siječnja. Na tom saboru za mjesto predsjednika bore se čak tri kandidata - Zlatko Kramarić, Ivo Banac i Božo Kovačević.

Kao paradigma odnosa na liberalnoj sceni mogu poslužiti stavovi trojice spomenutih kandidata u odnosu na ostanak u vladajućoj koaliciji. Dok Ivo Banac traži izlazak iz koalicije, a Božo Kovačević ostanak LS-a u koaliciji s Račanom, Zlatko Kramarić pokušava, u razgovorima s Budišom, iscrtati obrise neke nove koalicije te najavljuje ujedinjenje liberalne opcije u Hrvatskoj.

Naime, od nekadašnje prve nekomunističke stranke, Hrvatskog socijalno-liberalnog saveza, koji je osnovan 21. veljače l989., ostalo je vrlo malo. Čak se ni većina osnivača ne nalazi u vrhu HSLS-a. Stranka koja je probijala led hrvatskog višestranačja i koja je u doba vladavine HDZ-a bila jedina jasna alternativa u kojoj su oporbeno orijentirani birači vidjeli jedinu nadu, danas je samo blijeda kopija tih vremena. HSLS je danas miljama daleko od spektakularne akcije prikupljanja potpisa za povratak spomenika banu Josipu Jelačiću. Isto tako, hrvatska javnost više će pamtiti Budišu po uskliku "vratite ključeve Amruševe" nego po suprotstavljanju Tuđmanu u vezi s podjelom Bosne ili po osudi rušenja džamije u Livnu.

Od stranke koja je l993. na lokalnim izborima osvojila magičnih 27 posto glasova, ostao je HSLS kojemu ankete predviđaju da neće prijeći ni izborni prag. Razmrvljeno liberalno tržište danas odaje otužnu sliku. HSLS, koji se bori za prelazak izbornog praga, LIBRA, koju nitko ne doživljaava ozbiljno, jer je smatraju satelitom SDP-a, te LS, stranka kojoj mnogi predviđaju neslavan kraj, samo je naličje nekada uspješne stranke koju su smatrali rezervatom intelektulane misli u Hrvatskoj.

Na žalost, mnogi od tih intelektualaca za vrijeme vladavine HDZ-a nisu odoljeli sirenskom zovu vlasti i bez pretjeranog grizodušja napustili su HSLS i otišli braniti boje HDZ-a. Spomenimo samo neke: Ljubomir Antić, Ivica Ropuš, Ljerka Mintas- -Hodak, Čedomir Dundović, Nikola Grabić, Zvonimir Lerotić, Damir Zorić, Mate Meštrović, Ivan Božičević i drugi. Spomenimo i da su sredinom devedesetih Miroslav Rožić i Tonči Tadić, danas saborski zastupnici, napustili HSLS i prešli u HSP.

I nedavno izbacivanje Vilima Hermana iz stranke te njegovo osnivanje građanske udruge "Hrast" najbolje pokazuje što je ostalo od HSLS-a. LIBRA, koju vode ljudi koji su l997. prilikom disolucije u HSLS-u pripadali tzv. narodnjačkoj struji, danas sebe predstavljaju kao liberalno krilo koje je zbog "desničarenja i nazadnjaštva" Budiše, Kontića, Kovača, Glavana i Dorice Nikolić bilo prisiljeno potražiti svoje "mjesto pod suncem". Uvjereni su da se više nitko ne sjeća njihove uloge iz l997.

No, unatoč tome, LIBRA će najvjerojatnije biti stranka za jednokratnu upotrebu. Možda će imati sudbinu LS-a, koji su l997. osnovali Vlado Gotovac i njegovi istomišljenici. Naime, ni za života Vlade Gotovca ta stranka nije imala naročit utjecaj, no u pravilu je prolazila izborni prag. Potpisom koji je Gotovac stavio na koalicijski sporazum LS je, kao stranka Porečke skupine, postao sastavni dio pobjedničke koalicije 2000. godine. Nakon Gotovčeve smrti razlike u LS-u postale su evidentne, da bi danas kulminirale nezadovoljstvom dijela članstava politikom predsjednika Zlatka Kramarića.

Anita MALENICA

OSNIVAČI HSLS-a

Osnivači HSLS-a su bili Slavko Goldstein, Vlado Gotovac, Božo Kovačević, Franjo Zenko i drugi. Ideolog je bio Zvonko Lerotić koji je poslije prešao u HDZ. Zanimljivo je da se Dražen Budiša priključio kasnije - l990. - i postao predsjednikom stranke na 2. saboru. No, zanimljivo je da su tu bili i Milan Ivkošić, Maja Freundlich, Ante Babaja, Anto Nobilo, Darko Bekić, Zoran Batušić i drugi.

KRONIKA CIJEPANJA

- 21. veljače u Klubu sveučilišnih nastavnika u Zagrebu osnovan je Hrvatski socijalno-liberalni savez

- na izborima u svibnju l990. HSLS je u "gubitničkoj" Koaliciji narodnog sporazuma. Budiša postaje predsjednik stranke

- l992. s l2 posto osvojenih glasova HSLS postaje najjača opozicijska stranka. Na izborima za predsjednika države Budiša se suprotstavlja Tuđmanu

- l993. HSLS na lokalnim izborima osvaja 27 posto glasova

- l995. HSLS pada na ll,5 posto glasova

- 1995. nakon Oluje stranku napuštaju Damir Zorić i Mate Meštrović

- 1995. Franjo Tuđman tvrdoglavo odbija 4 ponuđena HSLS-ova kandidata za gradonačelnika Zagreba

- l996. Budiša se u dogovoru s Gotovcem povlači s mjesta predsjednika stranke zbog loših izbornih rezultata

- l997. Budiša u prosincu tijesnom većinom pobjeđuje Gotovca na stranačkom saboru. Komentatori to ocjenjuju sukobom menadžera i pučkih tribuna

- veljača l998. - Gotovac i istomišljenici osnivaju LS

- kolovoz l998. - Račan i Budiša sklopili su u Splitu predizbornu koaliciju

- l999. - Ivan Herak izlazi iz HSLS-a i postaje ministar turizma u HDZ-ovoj Vladi

- siječanj 2000. - koalicija SDP-a i HSLS-a pobjeđuje na izborima, HSLS dobiva 23 mandata u Saboru

- veljača 2000. - Budiša gubi u utrci za predsjednika države od Mesića

- srpanj 200l. - zbog haaških optužnica protiv Ademija i Gotovine Budiša izaziva krizu Vlade i povlači se s mjesta predsjednika stranke

- veljača 2002. - Budiša se vraća na stranačko čelo premoćnom pobjedom nad Jozom Radošem

- veljača 2002. - Budiša traži da iz Vlade odu Granić, Tušek i Fižulić

- ožujak 2002. - Budiša postaje vicepremijer

- lipanj 2002. - Budiša naređuje zastupnicima HSLS-a da bojkotiraju izglasavanja sporazuma o NE Krško

- srpanj 2002. - HSLS je izbačen iz Vlade

- rujan 2002. - nastala je nova liberalna stranka LIBRA

- krajem 2002. Vilim Herman izbačen je iz HSLS-a i osnovao je "Hrast"