Vjesnik: 20. 01. 2003.

Prijeti opasnost da štrajk paralizira hrvatsko zdravstvo

Od 47 bolnica velika većina podupire štrajk / Ravnatelji dobili naputke Ministarstva / Nije upitno mogu li liječnici procijeniti hitnost pacijentova stanja, već mogu li to učiniti sami pacijenti koji, čekajući da liječnici počnu normalno raditi, neće potražiti pomoć. Štrajk je agresija prema njima i uskraćivanje ustavnog prava na zdravstvenu zaštitu, kaže ministar Vlahušić. Ako je dovoljna samo hitna pomoć, onda ostale liječničke usluge ne bi uopće bile potrebne

ZAGREB, 19. siječnja - Peti dan liječničkog štrajka, od 47 bolnica u Hrvatskoj, velika većina potpuno podržava štrajk, zaključke i naputke Hrvatskoga liječničkog sindikata. Velikim dijelom podržava ih i primarna zdravstvena zaštita, privatni liječnici s državnim ugovorom pa Sindikat ocjenjuje da je prvi hrvatski liječnički opći štrajk potpuno uspio. Trajat će, tvrde sindikalisti, do ispunjenja zahtjeva o socijalnom dijalogu, strukovnom ugovoru, stečenim pravima i plaćama.

Sindikat najavljuje da će se od ponedjeljka u bolnicama obustaviti sav tzv. hladni pogon, odnosno prijam u bolnice i operativni zahvati svih bolesnika koji nisu hitni.

Obustavit će se i rad u bolničkim poliklinikama, a svi hitni bolesnici obradit će se u prijamnim ambulantama. Bolnice su dužne odrediti brojeve telefona na kojima će bolesnici dobiti sve potrebne informacije i savjete.

Ministar zdravstva dr. Andro Vlahušić u nedjelju je izjavio za Vjesnik da su ravnatelji bolnica dobili naputke Ministarstva s obzirom da je Sindikat najavio da se od ponedjeljka obustavljaju svi »hladni« medicinski postupci.

Ponovio je da takva odluka Sindikata može izazvati velike probleme građanima u pogledu njihova zdravstvenog stanja. Objašnjava kako nije u pitanju mogu li liječnici procijeniti hitnost pacijentova stanja, već mogu li to učiniti sami pacijenti koji, čekajući da liječnici počnu normalno raditi, neće potražiti pomoć.

U medicini je, ističe ministar, najveći problem s ljudima koji misle da im nije ništa, pa prekasno dođu po pomoć, što ukazuje da je ovakav štrajk agresija prema njima, te uskraćivanje njihova ustavnog prava na zdravstvenu zaštitu.

Ako je dovoljna samo hitna pomoć, upozorava Vlahušić, onda ostale liječničke usluge ne bi uopće bile potrebne, a niti veći broj liječnika, ni bolnica.

Štrajka se ne samo u zagrebačkim bolnicama, nego i u onima u Splitu, Rijeci, Osijeku, Zadru, Dubrovniku, Varaždinu, Sisku, Čakovcu, Puli...

ZAGREB: Sindikalni povjerenik Hrvatskoga liječničkog sindikata za KBC Zagreb - Rebro prim. dr. Danijel Mrazovac istaknuo je kako je bolnica pripremljena raditi prema naputcima Sindikata. Rebro se pridružilo štrajku tek u subotu jer je riječ o stožernoj bolničkoj ustanovi u Hrvatskoj koja se morala dobro organizirati kako štrajk liječnika ni na koji način ne bi ugrozio život bolesnika. Naglasio je kako ima dojam da građani razumiju njihove probleme i zahtjeve, a i da manje dolaze u bolnicu osim ako nije u pitanju hitan slučaj.

Dežurni liječnik u zagrebačkoj Općoj bolnici Sveti duh prof. dr. Marijan Radej kaže da je prijam pacijenata u bolnici uobičajen. Na upit je li bolnica pripremljena za obustavu svih prijama osim hitnih slučajeva, dr. Radej je odgovorio da je Sveti duh i do sada tijekom štrajka tako funkcionirao.

Ravnatelj Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj prof. dr. Ivan Kuvačić izjavio je da se u Klinici radi »vrlo malo tzv. hladnih operacija. Naš se rad uglavnom bazira na hitnim slučajevima poput poroda, koji se unatoč štrajku moraju obavljati«. Dr. Žaneta Jelčić iz Specijalne bolnice za bolesti dišnog sustava djece i mladeži rekla je da liječnici u toj ustanovi podržavaju štrajk kao oblik otpora i ujedno borbe za svoja prava. Budući da je riječ o dječjoj ustanovi, pružanje liječničkih usluga ne dovodi se u pitanje, zaključuje dr. Jelčić.

SPLIT: U Kliničkoj bolnici, prema riječima predsjednika splitske podružnice HLS-a doc. dr. Bože Bote, od ponedjeljka bi trebala raditi samo hitna služba. U Splitu štrajka 320 članova dviju sindikalnih podružnica, ali i mnogi liječnici nečlanovi. Ističe kako se od početka štrajka smanjivao opseg zdravstvenih usluga, što je prema njegovim riječima, »bila samo priprema za pooštravanje mjera od ponedjeljka«. Do daljnjeg je prekinut »hladni« operacijski program na kirurškom odjelu.

RIJEKA: Od 450 liječnika riječkog KBC-a 70 posto nosi bedževe kojima ističu da su u štrajku, odnosno i dalje štrajkaju - radno. Iako ravnatelj bolnice dr. Herman Haller danima putem javnih medija poručuje Riječanima da se ne boje odlaska u bolnicu, građani ipak dolaze u osjetno manjem broju pa i time, čini se, podupiru zahtjeve liječnika.

OSIJEK: U Kliničkoj bolnici u Osijeku obavlja se desetak hitnih operacija na dan, za razliku od uobičajenih stotinjak. Štrajka se i u općim bolnicama u Našicama, Vinkovcima, Virovitici, Pakracu te u Slavonskom Brodu. Postupno su se pridružile i bolnice u Požegi i Novoj Gradiški, dok se u vukovarskoj bolnici ne provodi štrajk, ali podržani su štrajkaški zahtjevi. Oko 90 posto liječnika primarne medicine i stomatologa solidariziralo se sa štrajkom.

DUBROVNIK: U Općoj bolnici štrajku se odazvalo 97 posto liječnika. Rješavaju se samo hitni slučajevi i pruža pomoć pacijentima koji stižu s otoka. No, hodnici dubrovačke bolnice razlikuju se od normalnih dana budući da su zakazani pregledi odgodeni do završetka štrajka.

ZADAR: U Općoj bolnici štrajka najmanje 90 posto liječnika. Takva je situacija i u Psihijatrijskoj bolnici na Ugljanu, te u Ortopedskoj bolnici u Biogradu. Od početka štrajka u zadarskoj bolnici primali su se samo hitni slučajevi, dok se specijalističko-konzilijarni pregledi nisu obavljali. Odgođene su i narudžbe za preglede koji nisu hitni. U bolničkim hodnicima izostale su uobičajene gužve, a mnogi pacijenti i sami su odustali od dolaska na pregled.

PULA: Od ponedjeljka Opća bolnica u Puli objavit će brojeve telefona na koje će zdravstveni osiguranici dobiti nužne informacije i savjete kad je riječ o pružanju zdravstvenih usluga za vrijeme štrajka.

VARAŽDIN: U Općoj bolnici u Varaždinu štrajka svih 116 liječnika članova Sindikata, a podupire ih i 12 liječnika nečlanova. Od ponedjeljka neće raditi specijalističke ambulante, a odgađaju se planirane operacije i kontrolni pregledi.

ČAKOVEC: Međimurski liječnici podržavaju odluke HLS-a pa su i u nedjelju u Općoj bolnici u Čakovcu obavljani samo hitni pregledi i intervencije. Od ponedjeljka se prekidaju poliklinički poslovi, a hitni pacijenti bit će obrađeni u prijamnim ambulantama. S liječnicima se solidarizirala i većina stomatologa.

SISAK : U Općoj bolnci »Dr. Ivo Pedišić« štrajka 120 liječnika. Od ponedjeljka se štrajk zaoštrava i radit će samo hitna kirurška ambulanta.

U Neuropsihijatrijskoj bolnici »Dr. Ivan Barbot« u Popovači od 40 liječnika štrajka njih jedanaest. U Lječilištu Topusko liječnici nisu htjeli reći jesu li u štrajku ili nisu.

Biserka Lovrić, Daniela Dujmović, Sunčica Dolušić i Vjesnikovi dopisnici