Novi list: 22. 01. 2003.

RAČANOVA TURNEJA RADI UČLANJENJA HRVATSKE U EU NASTAVLJA SE U PONEDJELJAK U BRUXELLESU

Hrvatsku podupiru svi osim Londona i Amsterdama

Postoji mogućnost da Hrvatska podnese molbu za članstvo u EU već 18. veljače prilikom Račanovog posjeta Grčkoj

ZAGREB – Banski dvori jučer nisu skrivali zadovoljstvo nakon što je njemački kancelar Gerhard Schröder u ponedjeljak najavio premijeru Ivici Račanu da će Njemačka podržati skoru molbu Hrvatske za članstvo u Europskoj uniji. Račan je najavio da će Hrvatska formalno podnijeti tu molbu najkasnije 25. veljače.

Berlin je bio prva stanica u Račanovoj turneji po Europskoj uniji, tijekom koje će tražiti i potporu ostalih članica za hrvatsku molbu. Turneja će se nastaviti u ponedjeljak u sjedištu Europske unije u Bruxellesu, gdje Račan ima zakazan sastanak sa šefom Europske komisije Romanom Prodijem. Do kraja veljače planiraju se Račanovi posjeti Rimu, Dublinu, Madridu, Londonu, a možda i Beču. Premijerova turneja završit će 25. veljače, ponovo u Bruxellesu, kada se očekuje sastanak s dužnosnicima Europske unije u okviru političkog dijaloga između Zagreba i Bruxellesa. Postoji mogućnost da Hrvatska podnese molbu za članstvo u EU već 18. veljače prilikom Račanovog posjeta Grčkoj koja upravo predsjedava Europskom unijom.

U Vladinim krugovima procjenjuje se da Hrvatska za svoju molbu trenutačno ima potporu gotovo svih članica EU. Rezervirane su ponajprije Velika Britanija i Nizozemska koje su odgodile ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Hrvatske i EU zbog, kako smatraju, nesuradnje Hrvatske s Haškim sudom u slučaju generala Janka Bobetka. No, pozitivan je signal to što je francuska Nacionalna skupština prošlog tjedna ratificirala SSP, to više što je Pariz zajedno s Berlinom ključni faktor odlučivanja u Europskoj uniji, a francusko-njemačka osovina prošlog je tjedna dobila novi zamah nakon uspješnog sastanka njemačkog i francuskog premijera.

Vladini krugovi nadaju se da će uskoro biti riješena i kočnica hrvatskoj molbi, koja postoji u Londonu i Amsterdamu, jer se sljedećih dana očekuje nalaz liječnika Haškog suda o zdravstvenom stanju generala Bobetka. Oni su na licu mjesta nedavno procjenjivali točnost Vladine medicinske dokumentacije prema kojoj je Bobetko nesposoban za izručenje i za sudjelovanje u sudskom procesu prema optužnici koju je protiv njega pokrenulo tužiteljstvo Haškog suda.

Branko PODGORNIK

Molbu potpisuju Mesić i Račan

Vlada još ne želi govoriti o detaljima hrvatske molbe za članstvom u EU, ali neslužbeno smo doznali da Ministarstvo europskih integracija priprema CD s uvodnim tekstom koji će zajednički potpisati premijer Račan i predsjednik Republike Stjepan Mesić.

Danas bi se trebalo sastati zajedničko povjerenstvo za izradu hrvatske molbe za primitak zemlje u EU, i na tom bi sastanku trebali biti dogovoreni dodatni detalji o sadržaju hrvatske molbe.

Bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić drži, pak, da molba za primitak ne bi trebala sadržavati više od pola pisane stranice teksta. »To je samo formalni dokument i vjerojatno neće biti duže od pola pisane stranice«, kazao nam je jučer Granić. Granić dodaje da Hrvatska kratki tekst molbe treba potkrijepiti argumentima za primitak zemlje u EU, odnosno dokazima o ispunjavanju obveza, kako bi ih Europska komisija mogla razmotriti.

B. P.