Vjesnik: 24. 01. 2003.

Vlada odlučila prodati Sunčani Hvar Termama Čatež, ministri HSS-a protiv

Račan: Protiv odluke o prodaji Sunčanog Hvara Termama Čatež govore politički i psihološki razlozi, a u prilog joj ide mnoštvo ekonomskih i razvojnih razloga / Simonić: HSS je svjestan nužnosti ulaska stranog kapitala, no smatra da prije takve akcije treba detaljno razmotriti koncepciju hrvatskog turizma / Premijer upozorio da se odluka na temelju međunarodnog natječaja ne može poništiti tako što će se reći »oprostite, šalili smo se ili zato što nam se rezultati ne sviđaju«. To bi teško ugrozilo kredibilitet i europski profil Hrvatske

ZAGREB, 23. siječnja - Vlada se suglasila s prijedlogom Hrvatskoga fonda za privatizaciju da se 62,3 posto dionica Sunčanog Hvara proda Termama Čatež za 74,5 milijuna kuna. Protiv takve odluke glasovala su četiri člana Vlade iz HSS-a.

Terme Čatež obvezale su se godinu dana zadržati sve sadašnje zaposlenike, a do 2008. zaposliti još 135 ljudi, te u sljedećih pet godina u hotele uložiti 335,6 milijuna kuna. U programu ulaganja slovenska tvrtka procjenjuje da će u desetogodišnjem razdoblju u Sunčani Hvar ukupno uložiti oko 70 milijuna eura, a minimalan iznos uložen kroz dokapitalizaciju trebao bi biti oko 10 milijuna eura. Terme Čatež, uz to, nude bankarsko jamstvo na 10 milijuna eura i obvezu realizacije ulaganja u roku tri godine, a za ostatak ulaganja do pete godine nude korporativnu garanciju.

Prije potpisivanja ugovora o prodaji, HFP mora osigurati sva potrebna jamstva za ulaganja, mora se raščistiti sve što bi moglo eventualno biti sporno u vezi s kredibilitetom tvrtke, posebno vezano uz vlasničku strukturu, te još jednom izvijestiti Vladu o prijedlogu teksta ugovora. Taj dodatni zaključak donesen je na zahtjev premijera Ivice Račana, koji smatra da »protiv donošenja odluke o prodaji Sunčanog Hvara Termama Čatež govore politički i psihološki razlozi«, a »u prilog joj ide mnoštvo ekonomskih i razvojnih razloga«.

Potpredsjednik Vlade Slavko Linić i ministrica turizma Pave Župan-Rusković kao ključni ekonomski razlog navode ulaganja u deset hotela Sunčanog Hvara, među kojima samo jedan ima tri zvjezdice, a svi ostali manje što izravno ugrožava budućnost tvrtke i cijelog kraja, jer takvi hoteli više nemaju prođu na tržištu.

Račan je upozorio da se odluka na temelju međunarodnog natječaja ne može poništiti tako što će se reći »oprostite, šalili smo se ili zato što nam se rezultati ne sviđaju«. »To bi teško ugrozilo kredibilitet i europski profil Hrvatske«, ističe premijer. Istaknuo je da se ni jedna velika hotelska tvrtka, primjerice opatijska Liburnija, neće privatizirati dok se ne provede rasprava, u kojoj će se vidjeti zna li možda ipak netko kako to obaviti a da se pritom izbjegnu međunarodni natječaji i da to ne ugrozi kredibilitet zemlje.

Razloge zbog kojih se HSS protivi odluci Vlade obrazložio je potpredsjednik Vlade Ante Simonić, koji tvrdi da je njegova stranka svjesna nužnosti ulaska stranog kapitala i poštivanja pravila o protoku kapitala. No, u HSS-u smatraju da prije takve akcije treba detaljno razmotriti koncepciju hrvatskog turizma, u kojoj se treba razraditi i strategija razvoja najvažnijih destinacija. HSS nije siguran ni da je ponuđena adekvatna cijena za tvrtku, a smatra da bi se i vlasnička struktura Termi mogla pokazati dvojbenom.

Linić je to odgovorio da Terme Čatež dobro kotiraju na Ljubljanskoj burzi te dodao da su se za privatizaciju Sunčanog Hvara u paketu zauzimali Uprava tvrtke, Nadzorni odbor i Gradsko poglavarstvo.

Sanja Kapetanić