Vjesnik: 24. 01. 2003.

Hvarska politička trampa

VIKTOR VRESNIK

Vlada je odlučila: Sunčani Hvar odlazi Termama Čatež. Četvorica HSS-ovih ministra pritom su iznijela niz dobro poznatih razloga (monopol, niska cijena, upitna vlasnička struktura kupca, emotivne, tradicijske razloge itd.) zbog kojih, po mišljenju njihove stranke, Sunčani Hvar ne bi trebalo prodati.

Priča o prodaji hvarskog hotelskog poduzeća, koja je započela prije nešto manje od dva mjeseca, vrlo brzo se pretvorila u politički sukob SDP-a i HSS-a oko koncepta i daljnjeg tijeka privatizacije.

Sukob se, doduše, mogao i ranije naslutiti kada je izbila afera oko ACI-ja, koja se djelomično iskazivala kao sukob oko čelne fotelje u toj tvrtki. Ipak je bilo jasno da se već duboko zagazilo u međustranački problem koncepcije privatizacije. Sunčani Hvar se tako danas koristi prije svega kao politička točka navodnog sukoba dviju najjačih stranaka u koaliciji u izbornoj godini.

No ako i jest točno da vrijeme i način paketne privatizacije najjačeg hvarskog turističkog kompleksa nisu riješeni najsretnije, točno je i to da se nabrojani razlozi za i protiv prodaje Sunčanog Hvara mogu lako preslikati i na bilo koje poduzeće u Hrvatskoj iz portfelja HFP-a, a koje je na listi za prodaju.

Danas je već svakome jasno i to da bilo koja moguća buduća privatizacijska afera ne ovisi samo o novcu i ponuđenim uvjetima natječaja, nego i o tome odakle kupac dolazi, jer činjenica je da se nitko nije protivio natječaju sve dok je kupac bio nepoznat. Ako je uistinu riječ o konceptu privatizacije, zašto protestna kampanja nije počela prije nego što se pokazalo da u Hvar stižu Terme Čatež? Kako, uostalom, objasniti podršku koju je toj prodaju od samog početka natječaja dao baš sindikat zaposlenih u Sunčanom Hvaru?

Nekome se danas doista može učiniti da je riječ o iscrpljenoj vladajućoj ekipi koja traži razlog za rasplamsavanje sukoba dovoljnih razmjera da dovede do što skorijih izbora kako bi ih sve riješio agonije. Upućeniji će, međutim, odmah posumnjati na predizborno političko trgovanje – Vlada je (a u ovom slučaju to je prije svega SDP) odlučila, HSS je bio protiv i tu je još jednom jasno pokazao svoj stav s kojim kreće u izbornu kampanju.

U krajnjoj liniji, SDP se baš ovih dana s HSS-om dogovorio i o konceptu daljnje privatizacije, što bi trebalo biti sasvim dovoljno za zadovoljavanje političkih apetita do kraja mandata koalicije.