Slobodna Dalmacija: 25. 01. 2003.

HRVATSKA SELJAČKA STRANKA INZISTIRA NA TOME DA VLADA JOŠ JEDNOM RAZMOTRI PRODAJU "SUNČANOG HVARA"

HSS traži ostavku Pave Župan-Rusković

ZAGREB — Ono o čemu su u petak do podne neki HSS-ovi zastupnici samo spekulirali, u petak popodne dobilo je službenu potvrdu — HSS traži ostavku ministrice turizma Pave Župan-Rusković zbog prodaje Sunčanog Hvara, nanesene štete i obmanjivanja ljudi u Hrvatskom fondu za privatizaciju, vijećnika grada Hvara i javnosti. Ovaj službeni stav HSS-a iznio nam je član Predsjedništva stranke Luka Roić dodavši kako uz to HSS traži da se još jednom pomno ispita pristigla ponuda, revidiraju stajališta te da Vlada ili ponudu odbaci ili ponovno o njoj odlučuje.

Ministrica je, kazao nam je Roić, ponajprije obmanula javnost zatajivši onaj dio ponude Terma Čatež u kojem se kaže da će u idućih pet godina Slovenci Sunčanom Hvaru osigurati oko 335 milijuna kuna ulaganja. U ugovoru, naime, objašnjava Roić, istinabog stoji da će u prvu godinu u hotelske sadržaje biti uloženo 10 milijuna eura, no sporna su daljnja ulaganja s obzirom na to da ona ovise isključivo o tome hoće li Terme Čatež dobiti koncesiju za izgradnju lučice i marine ispred postojećih hotelskih objekata. Pučki rečeno, ne bude li koncesije, neće biti ni ulaganja.

Da je, pak, bilo i boljih ponuda od one Terma Čatež, Roić ilustrira ponudom slovenskog Kompasa u kojoj se garantira petogodišnje ulaganje 50 milijuna eura, odnosno ulaganje svake godine po 10 milijuna.

Inače, u HSS-u su još uvijek uvjerenja da priča nije gotova i da će nakon ovih podataka Vlada ipak odustati od potpisivanja ugovora sa Slovencima.

Siniša PAVIĆ

SPEKULACIJE O DOGOVORU SDP-a I HSS-a

U HSS-u sve vrijeme odbijaju spekulacije i kuloarske priče kako je prodaja Sunčanog Hvara odavno dogovorena te kako je njihova reakcija samo plod držanja s SDP-om dogovorenog scenarija. Navodno je do posljednjeg trenutka bilo neizvjesno hoće li HSS-ovi ministri biti za glasovanja suzdržani ili protiv, makar se, tvrde kuloari, ne radi o nezadovoljstvu, nego tek o pokušaju da iz pat-pozicije izađu neokaljana obraza.

Navodno je Sunčani Hvar žrtvovan za prihvaćanje HSS-ova modela privatizacije, a što, pak, oporba misli o HSS-ovu držanju, ilustrira Tonči Tadić koji je u petak kazao kako je HSS pokazao političko licemjerje protiveći se Vladinu modelu privatizacije Sunčanog Hvara s obzirom na to da je sve do javnog protivljenja građana Hvara bio suglasan s tim načinom privatizacije.

"Naivno je bilo očekivati da će HSS zbog Sunčanog Hvara istupiti iz koalicije", smatra Tadić. Uz to je naveo da se "u sjeni" prodaje "Sunčanog Hvara" odvija privatizacija niza hotela na Jadranu, "također bez ikakvog plana i smisla, pa će i ti procesi proći jednako tragično".