Vjesnik: 27. 01. 2003.

Radikalne metode sveučilišnog profesora

Bivšem je vodstvu zamjereno što je LS zapostavljen u koaliciji, što je stranka zanemarena na račun fotelja, što ima loš rejting u javnosti, na što Zlatko Kramarić nije imao pravog odgovora / Ivo Banac je pak oštrim govorom ponudio iskorak, tvrdeći da je LS jedan od važnih segmenata koalicijske vlasti, a nije štedio ni koalicijske partnere niti političke protivnike, svrstavši najjače stranke u Hrvatskoj, SDP i HDZ, u isti koš

ZAGREB, 26. siječnja – Na izbornom saboru Liberalne stranke dogodio se gotovo kopernikanski obrat – profesor s američkog sveučilišta Yale Ivo Banac pobijedio je sa šest glasova (250:244) Zlatka Kramarića i postao treći predsjednik LS-a.

Članovi LS-a koji su u subotu birali novo vodstvo odbacili su umjerenu politiku dosadašnjeg predsjednika Zlatka Kramarića i izabrali radikalni zaokret koji im je ponudio Banac. A to je malo tko očekivao.

Liberalna je stranka napunila pet godina. Osnovan 24. studenoga 1998. godine, LS je nastao zahvaljujući prvom velikom raskolu u HSLS-u, kad su se pokojni Vlado Gotovac i njegovi istomišljenici odvojili od Dražena Budiše. Gotovac postaje prvim predsjednikom LS-a, kojeg nešto prije njegove smrti 2000. godine preuzima dugogodišnji gradonačelnik Osijeka, Zlatko Kramarić.

LS je jedna od stranaka vladajuće koalicije, s četiri zastupnika u Saboru i jednim ministrom u Vladi. Dosadašnji se predsjednik zalagao za to da se njegova »mala« stranka među partnerima uvažava jednako kao i sve ostale. Međutim, napori da LS postane značajniji politički čimbenik – osim u nekoliko iznimnih situacija, kao što je izglasavanje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina – nisu urodili plodom. Posljedica je pak neočekivan rezultat izbornog sabora.

Bivšem je vodstvu u subotu zamjereno što je LS zapostavljen u koaliciji, što je stranka zanemarena na račun fotelja, što ima loš rejting u javnosti, na što Kramarić nije imao pravog odgovora. Njegova umjerena retorika o građanskoj Hrvatskoj i tzv. trećem putu nije prihvaćena.

S druge strane, Banac je oštrim govorom ponudio iskorak uvjerivši prisutne da je LS jedan od važnih segmenata koalicijske vlasti. Nije štedio ni koalicijske partnere niti političke protivnike, svrstavši najjače stranke u Hrvatskoj – SDP i HDZ u isti koš, nazvavši ih strankama nedemokratske tradicije, protiv čije se ritmične smjene na čelu vlasti LS namjerava boriti.

Što u realnosti očekuje novog predsjednika LS-a? Već u srijedu sastanak s koalicijskim partnerima o izbornom zakonu. Uvjeren da će mu se uigrani tim na vlasti morati prilagoditi, jer on »nije prilagodljiv čovjek«, Bancu predstoji težak put – uvjeravanje političkih partnera i protivnika u vrijednost uvažavanja LS-a kao političkog čimbenika.

Naime, sudeći prema reakcijama iz koalicijskih stranaka, nitko se nije pretjerano uzbudio zbog promjene na vrhu LS-a. Tome pridonosi i nizak politički rejting stranke, kao i činjenica da liberalna scena u Hrvatskoj jedva egzistira. Još će se pokazati, komentirali su neslužbeno neki političari, da će od svih liberalnih stranaka na sceni opstati samo HSLS, unatoč svim manama.

Upitno je i koliko radikalne metode sveučilišnog profesora, koji nema iskustva u aktivnoj politici, mogu naići na plodno tlo u hrvatskom političkom miljeu koji, kao i svaki drugi, preživljava na trgovini, kompromisima, dogovorima i popuštanjima.

Treba uzeti u obzir i bazu kojom LS raspolaže i utjecaj tih birača na izborni rezultat. Kao i činjenicu da samo parlamentarna pozicija, koju treba osigurati na sljedećim izborima, strankama omogućava politički život. Banac vladajućoj koaliciji predlaže naizgled jednostavnu formulu za ponovno ujedinjenje i osvajanje izborne pobjede: sprečavanje ponovnog dolaska HDZ-a na vlast.

Međutim, koalicija je opterećena vlastitim problemima i teško je povjerovati da će u izbornoj godini biti dovoljno vremena da se vratiti povjerenje kakvo je bilo među partnerima kad je mandat osvojen. Vremena za ponovnu konsolidaciju nema, a toga Ivo Banac, čini se, nije svjestan. Drugo je rješenje izlazak iz vladajuće koalicije, što za LS znači sigurnu političku smrt.

Dada Zečić