Večernji list: 27. 01. 2003.

COLIN POWELL IZ DAVOSA PORUČIO DA WASHINGTON NE ODUSTAJE OD RATA

SAD spreman upotrijebiti i nuklearno oružje

Američki tajnik Colin Powell jučer je u svom govor sudionicima Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu kazao kako sve govori da se Irak i dalje koristi "istom, starom taktikom prijevara i odugovlačenja", naglasivši da Sjedinjene Države neće odustati od rata pokaže li se da je to jedini način da se Sadam Husein liši oružja za masovno uništenje. Powell je upozorio da se Sadamu ne smije dati dodatno vrijeme jer bi se time samo povećala opasnost da iračko oružje dospije u ruke terorističke mreže Al-Qa"ide. S druge strane, europski čelnici okupljeni u Davosu jasno su poručili da inspektorima UN-a treba dati još vremena. No, Powell je pozvao svijet da vjeruje da će SAD svoju vojnu silu upotrijebiti samo za opće dobro.

Powellov nastup u Davosu, zapravo, obilježava početak ofenzive samo dan uoči podnošenja izvješća o iračkom oružju Vijeću sigurnosti. Irački režim šalje signale da je rat neizbježan, što očito znači da Bagdad više neće učiniti ništa da uvjeri SAD u svoje dobre namjere u vezi sa suradnjom s inspektorima. U međuvremenu se američki predsjednik priprema za govor o stanju države i nacije, koji će održati sutra navečer u Kongresu. Komentatori procjenjuju da će to za njega biti vrlo delikatan i važan trenutak, osobito u svjetlu činjenice da mu je popularnost jako opala. Izvori iz Bijele kuće javljuju da predsjednik pomalo gubi strpljenje i da bi u svom govoru mogao najaviti da će SAD i Velika Britanija krenuti u rat. Ipak, malo je vjerojatno da će u svom govoru precizno odrediti datum. Britanski premijer Tony Blair rekao je jučer da UN-ovim inspektorima oružja treba dati vremena za provjeru surađuje li Irak, ali to ne smije trajati mjesecima.

Američki stratezi u Pentagonu zaduženi za planiranje rata protiv Iraka razmatraju i nuklearnu opciju za uništenje podzemnih zapovjednih centara Sadama Huseina, piše u jučerašnjem broju dnevnik "Los Angeles Times" pozivajući se na stručnjaka za vojna pitanja Williama Arkina.

Američki ministar obrane Donald Rumsfeld u prosincu 2001. potpisao je tajni dokument o američkoj nuklearnoj politici, kojim je otvorio vrata korištenju nuklearnog oružja protiv ciljeva koje ne uspije uništiti konvencionalno oružje. Na popis mogućih ciljeva tada je stavio zemlje poput Iraka, Irana, Sjeverne Koreje ili Sirije. Bivši pripadnik obavještajnih službi Arkin u članku tvrdi da planove o uporabi nuklearnog oružja razmatraju stručnjaci američkog strateškog zapovjedništva na nekoliko lokacija - u Pentagonu, u Nebraski i u Pennsylvaniji.

(Ma. Š., H)