Vjesnik: 27. 01. 2003.

Banac u močvari

ZORAN VODOPIJA

Sveučilišni profesor s Yalea Ivo Banac banuo je na hrvatsku političku scenu iznenada i odmah šokirao prvim nastupom, kako suparnike u stranci tako i konkurente u ostalim hrvatskim strankama. Pamtit će se njegova izjava da od njegova izbora počinju promjene ne samo u Liberalnoj stranci nego i u Hrvatskoj. Živi bili pa vidjeli. Stranka mu zasad ima četiri zastupnika, dvije sestrinske partije nastale zahvaljujući Budišinoj sklonosti raskolima i nevažno mjesto u vladajućoj koaliciji.

Profesor Banac je u petak promovirao knjigu ukoričenih kolumni »Protiv močvare« i sad najavljuje da kani prijeći s riječi na djela. On se smjelo kao štuka bacio u hrvatsku političku močvaru i za početak bar uzburkao tu stajaću vodu. Močvara neće proći, kaže novopečeni političar, i najavljuje da neće dopustiti bipolarnu Hrvatsku u kojoj bi se na vlasti izmjenjivale »dvije nedemokratske stranke, HDZ i SDP«.

Za Banca je opstanak sadašnje vlasti (čiji je koalicijski član njegova stranka LS) katastrofa, a povratak HDZ-a u rikverc bila bi još gora katastrofa. Odmah je rekao da nije pretjerano prilagodljiv čovjek, pa će u prvim kontaktima s koalicijskim partnerima pokušati da se oni malo prilagode njemu. Najvažnije je spriječiti povratak HDZ-a na vlast koji je stranka »nereformiranog hrvatstva, ali i pravog lopovluka«. Nisu bolje prošli ni esdepeovci koji vode stranku »lažne ljevice, a prave manipulacije«.

Sprječavanje HDZ-ova povratka na vlast je prilično logičan program za nekoga tko je sada na vlasti, ali će tek vrijeme pokazati nudi li Banac i nešto konkretnije. Ostane li samo na tome, taj bi program mogao samo nakratko homogenizirati vladajuću koaliciju kao što je to 2000. postignuto programom »Skinimo HDZ s vlasti«. Kasnije se pokazalo da je to bila najčvršća spona koja je držala koaliciju, što nije bilo dovoljno za neke veće rezultate. Banac je zasad samo nešto novo u hrvatskoj politici, malo građanski pomaknuto prema većinskoj ruralnoj Hrvatskoj, nešto poput Vesne Pusić samo s još više inozemnih iskustava i radikalnijih želja. Pritom nema ni onoliko potpore koliko ima HNS. Možda stoga zbilja treba očekivati određeno približavanje tih dviju umjereno lijevih građanskih opcija. Pitanje je jedino kolika je njihova ciljana biračka skupina i može li, stoga, Bančevo ukazanje uistinu promijeniti ne samo sada marginalan LS nego i cijelu Hrvatsku.