Slobodna Dalmacija: 29. 01. 2003.

SJEDNICA VIJEĆA MINISTARA VANJSKIH POSLOVA EU-a POSVEĆENA ZAPADNOM BALKANU

Put u Europu vodi preko Haaga

BRUXELLES - Nema prečaca za priključenje Europskoj uniji, uvjeti su postavljeni i ne mogu se zaobići. Međutim, Unija je spremna donekle prilagoditi programe uvjetima na terenu kako bi se reforme lakše provele - naglasio je Romano Prodi, predsjednik Europske komisije, na jučerašnjoj sjednici Vijeća ministara vanjskih poslova posvećenoj zapadnom Balkanu.

Pozdravljajući inicijativu Grčke, zemlje predsjedavateljice Europske unije, Prodi je posebno izdvojio najavu Hrvatske za podnošenjem službene kandidature za članstvom u EU-u.

- Ona je izuzetno važna za Hrvatsku, ali i za ostale zemlje u regiji. To je prilika da se regija integrira i spriječi daljnje sukobe - kazao je Prodi, dodajući kako su suradnja s Haaškim sudom i poštovanje prava manjina još uvijek dva ključna uvjeta priključenja Uniji.

Njegovo upozorenje nadopunio je Dennis McShane, prvi tajnik britanskoga ministarstva vanjskih poslova zaduženog za Jugoistočnu Europu. "Jedan od putova prema Europskoj uniji prolazi kroz Haag. To je ozbiljna barijera priključenju", rekao je McShane, posebno apostrofirajući Hrvatsku i Srbiju kao zemlje koje ne surađuju u potpunosti s Haagom.

Grčka i Italija, koje u ovoj godini predsjedavaju Europskom unijom, težište svog mandata stavile su na integraciju zemalja zapadnog Balkana u EU. To je pozdravljeno od svih članica Unije, uz opasku da "standardi dolaze prije statusa".

Grčki ministar vanjskih poslova Georgios Papandreu nabrojao je ključne probleme koje zemlje, potencijalne članice Unije hitno moraju riješiti: to su politička stabilnost, poštovanje ljudskih prava i prava manjina, borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, te izgradnja infrastrukture.

- Članstvo u EU-u mora biti mamac zemljama zapadnog Balkana da što prije počnu s reformama - kazao je Papandreu, dok je njegov talijanski kolega Franco Frattini naglasio da nakon početka reformi "nema više povratka na staro".

- Sadašnje širenje Unije može zemljama zapadnog Balkana dati osjećaj da su zapostavljene i zato im moramo dati nadu - dodao je Frattini, a britanski predstavnik McShane naglasio kako je "Balkan dio Europe i ako se on ne priključi Uniji, Europa će biti oslabljena".

U kratkoj raspravi svi predstavnici EU-a naglasili su kako će se u procesu približavanja Uniji svaka zemlja zapadnog Balkana ocjenjivati zasebno i da će brzina priključenja ovisiti o svakoj zemlji individualno.

T. KLAUŠKI