Večernji list: 30. 01. 2003.

PETORKA SINOĆ O SUNČANOM HVARU

Račan popušta Tomčiću?

* Uoči sastanka petorke Račan i Tomčić razgovarali u četiri oka * Vlada danas neće odlučivati o "Sunčanom Hvaru"

Sudbonosna radna večera u vili Prekrižje, na kojoj je trebalo odlučiti što sa "Sunčanom Hvarom", a preko toga i što s budućnošću vladajuće koalicije, ni u kasnim večernjim satima nije donijela rasplet. Petorka je prva tri sata provela u raspravi s ministrima nadležnim za privatizaciju, pokušavajući utvrditi je li točna HSS-ova tvrdnja da su zatajeni važni elementi ponude slovenske tvrtke "Terme Čatež". Oko 22 sata poručeno je novinarima da "koalicija nastavlja zajednički raditi u rješavanju svih problema", no to je bilo u pauzi sastanka, poslije čega je pet šefova vladajućih stranaka nastavilo raspravu duboko u noć.

Šef HSS-a Zlatko Tomčić razgovarao je s premijerom Račanom u četiri oka uoči sastanka petorke. U vilu Prekrižje je otišao sa čvrstim stavom da HSS neće popustiti u zahtjevu da Vlada povuče odluku o prodaji hvarskih hotela "Termama Čatež" i da budu smijenjeni ministrica turizma Pave Župan Rusković, te čelnik HFP-a Krešimir Starčević. Da bi taj zahtjev učinio principijeLnijim, HSS je jučer poslijepodne bio spreman povuči ministra Božidara Pankretića iz Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju. Tomčićevo zaoštravanje oko "Sunčanog Hvara" najteže je palo Račanu, došavši u momentu kad je njegova lobističa turneja po Europi počela davati rezultate. Na krilima europske podrške, Račan namjerava već 18. veljače podnijeti zahtjev za članstvo Hrvatske u EU. HNS, LS i Libra također žele da koalicija izdrži barem do lipnja kad bi trebala biti dovršena autocesta do Zadra. Zato su informacije iz Banskih dvora bile da je Račan spreman popustiti Tomčiću i odustati od prodaje "Sunčanog Hvara" nakon što se HSS tome ultimativno usprotivio. No istodobno je prema Račanu išao i pritisak da ne popusti pred Tomčićevim ucjenama, osim ako HSS-ov čelnik ne izađe s nekim dosad nepoznatim argumentom. HNS nije bio ni za to da Račan popušta u ime toga što je oko 70 posto javnosti protiv privatizacije "Sunčanog Hvara". Vlada ne može funkcionirati tako da se o svakom pitanju odlučuje "referendumski", smatra se u HNS-u.

Neki su stranački čelnici razmišljali i na način da bi Račanu, ako Tomčić ne popusti, bilo bolje pokušati nastavak mandata do jeseni s manjinskom Vladom, nego dati za pravo HSS-u. Vlada danas navjerojatnije neće odlučivati o "Sunčanom Hvaru", tvrdili su sinoć izvori bliski Banskim dvorima. Do zaključenja ovog izdanja nije bilo jasno ide li se prema kakvom kompromisu, a sigurno se činilo samo to da je odgodom odlučivanja na današnjoj sjednici Vlade Račan kupio još nešto vremena.

Deana Knežević

Pankretić se povlači iz HFP-a?

Jedan visoki dužnosnik HSS-a izvjavio je jučer uoči Tomčićeva odlaska na pregovore s Račanom, kako "na temelju poznavanja kolege Božidara Pankretića očekuje da će on u ime moralnih principa svoje mjesto u Upravnom odboru Hrvatskog fonda za privatizaciju staviti na raspolaganje".

HSS bi na taj način svoj zahtjev za odlaskom Pave Župan Rusković i Krešimira Starčevića htio učiniti vjerodostojnijim. Raspoloženje te stranke bilo je uoči sinoćnjeg sastanka da se što prije u Vladi održi rasprava o slučaju Hvar na temelju svih potrebnih dokumenata. (d)

Kompas proziva ministricu i HEP

Drugi ponuditelj za 62 posto dionica Sunčanog Hvara, ljubljanski touroperator Kompas, jučer se oglasio svojim viđenjem afere. Janez Pergar, direktor Kompasa, kaže da njegova tvrtka nije bila u ravnopravnom položaju s konkurencijom. Pergar napominje da je HFP trebao obaviti dodatne pregovore s oba ponuditelja, a prema njegovu mišljenju, Kompasova ponuda od 62 milijuna eura ulaganja bolja je od one Terma Čatež. Optužio je ministricu turizma Pavu Župan-Rusković da iznosi netočne podatke o jednom od najvećih partnera hrvatskog turizma, a HFP za favoriziranje Terma jer im je dopustio da popravljaju svoju ponudu, koja je ocijenjena najboljom. (S. Ml.)