Vjesnik: 30. 01. 2003.

Optužnice se pišu, sve žrtve identificirane

Državno odvjetništvo i policija, nakon istrage, odbacuju sumnju da je u ubojstvo 19 mještana Paulina Dvora i njihovo kasnije premještanje u Liku umiješan i Branimir Glavaš

ZAGREB, 29. siječnja - Istraga o zločinu u Paulinu Dvoru 1991. godine privodi se kraju. Tužiteljstvo je neprijeporno ustanovilo da je u operaciji sudjelovalo osmero hrvatskih vojnika i da su izuzeti iz jedinice kako bi otišli u Paulin Dvor i ubili 19 mještana. Na zadatak su otišli pod zapovjedništvom Nikole Ivankovića, kojem zakonski rok za boravak u pritvoru istječe za mjesec dana. U pritvoru je još jedan iz skupine osumnjičenih. Čak se zna da su u Paulin Dvor otišli vozilom »volkswagen caddy«, da je vozio Ivanković, te da su tijela ubijenih istim vozilom prevezena u vojno skladište u blizini Osijeka, a odatle, šest godina kasnije, u plastičnim bačvama prebačeni u Liku i pokopani u zajedničku grobnicu.

Vjesnik je uspio doznati da je ekshumacija i forenzična obrada leševa nedvojbeno utvrdila identitet svih žrtava. Njihova imena i prezimena pak upućuju na mračnu stranu cijeloga slučaja i, zasad, neobjašnjivu odluku da se tijela ubijenih iz okolice Osijeka prebace i pokopaju nekoliko stotina kilometara dalje.

U dosadašnjim se nagađanjima o tom »transportu« spominjalo da je u slučaj upleten i Branimir Glavaš. Međutim, temeljita istraga provedena po nalogu glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića pokazuje da su to bila samo nagađanja i da Glavaša »nema« ni u jednom iskazu svjedoka.

No, istom je istragom ustanovljeno da su propusti u reagiranju i kažnjavanju počinitelja zločina učinjeni u zapovjednoj strukturi jedinice kojoj su počinitelji pripadali. Samo je zapovjednik voda, kojem su osmorica pripadala, nekoliko dana nakon zločina pisao višim vojnim instancama i odbio zapovijedati ljudima spremnim na takva nedjela.

Čak je, prema istrazi, na te ljude iz stožera primijenjen poseban režim. Prijetilo im se da će biti poslani na najteže dijelove osječke bojišnice, a kad je pritisak dostigao vrhunac, sudionici »akcije Paulin Dvor« sami su za sebe organizirali »posljednju večeru«. Za dvojicu iz grupe osumnjičenih ona je to zaista i bila, jer su u kasnijim akcijama HV-a i poginuli.

Danas, u očekivanju optužnica, preostali članovi skupine osumnjičene za ratni zločin skupljaju se u jednom osječkom kafiću. Lokal se zove - »Hag«.

Vlado Rajić