Novi list: 31. 01. 2003.

Račanova žrtva pijuna

Piše: Jelena Lovrić

Poslije osam sati vijećanja, u gluho doba noći kad se već i vampirima spava, čelnici su se vladajuće petorke složili da Sunčani Hvar malo ohlade. Tročlano vijeće ministara ponovo će razmotriti sve relevantne činjenice i idućeg tjedna predložiti Vladi što da se radi. Premijer Račan priprema odstupnicu. Vrijeme se kupuje i odlukom da se sve privatizacije u Hrvatskoj zamrzavaju na tri tjedna.

Nakon što su na temi prodaje hvarskih hotela jednim slovenskim termama temeljito uzbunili Hrvatsku, šefovi koalicije zaključiše da im se još neće na izbore. Nakon što su međusobno odmjeravali mišiće, Račan i Tomčić sada traže žrtvu koju će položiti na oltar svoga pomirenja. Vladajuća ekipa, pa i cijela politička klasa, funkcionira na bazi vlastitih odnosa, sve ostalo je nevažno, pa i stabilnost zemlje, njen međunarodni ugled i kredibilitet. Problem prodaje Sunčanog Hvara pretvorio se u prvorazrednu političku aferu koja trese Hrvatsku. Zapravo, pretvorio se u problem odnosa SDP-a i HSS-a. Sudbina Hvara i njegove turističke privrede pala je u drugi plan. Kao presudno nametnulo se pitanje opstanka koalicije.

Račan će opet popustiti Tomčiću, jer izgleda da u namjeravanoj transakciji prodaje hrvatskih hotela slovenskim termama ipak nije sve onako bajno i čisto, kako se tvrdilo. Ako se pokaže da je zaista bilo muljanja, prikrivanja i falsificiranja činjenica, Vlada će se teško oprati. Sjena sumnje automatski pada i na druge privatizacije, koje je dosad obavila. Presudna je ipak bila činjenica da Račan ne želi izbore prije jeseni, dok prođe turistička sezona i Papa još jednom blagoslovi Hrvatsku, dok preda aplikaciju za prijem u Europsku uniju...

Tomčić je svoje želje uglavnom zadovoljio. Možda osvoji i čelno mjesto u Fondu za privatizaciju, ali njegovi su ciljevi prije svega propagadnog karaktera. Vrlo je dobro osjetio raspoloženje javnosti, koja se sve više protivi prodaji hrvatskih poduzeća strancima, pogotovo ako je riječ o Slovencima. Jer dok kupuju jadranske bisere, oni istodobno ignoriraju ogroman dug koji njihove banke imaju prema hrvatskim štedišama. Osim toga, građani su generalno nabrijani protiv privatizacije. Tu se HSS također nudi sa svojim inovacijama. Tomčić se sve češće pokušava predstaviti ne samo kao politički zastupnik seljaštva, nego i radništva, pa je tako, navodno, i u stavu prema Zakonu o radu sve bliži sindikatima.

Drama koja je nastala oko Sunčanog Hvara ne tiče se samo jednog hotelskog poduzeća, ni samo jednog otoka. Jednostavno, na tom se slučaju prelila čaša svih privatizacijskih skandala. Kriminalna je pretvorba HDZ koštala izbora. Nasljednici obećanu reviziju nisu proveli, ni neće. Račanova je vlada, štoviše, nastavila koristiti HDZ-ov model privatizacije. Jednom je moralo pući. Sada padaju razni nerealni i radikalni prijedlozi, traži se stopiranje svih privatizacija, na godinu dana, do izbora... Ali definitivno je jasno: ova vlast nema snage da se ozbiljno uhvati u koštac s cijelim kompleksom privatizacije, s konceptom i njegovom realizacijom, dosadašnjom ni budućom.

Sunčani Hvar još je jedna od onih tema na kojima su vladajući demonstrirali nevjerojatno umijeće samodestrukcije. Nakon svega pouzdanim se čini samo jedno: Hrvatska je u strašnom neredu, petorkom drmaju autisti, koji su cijelu zemlju pretvorili u taoca svojih hendikepa. O blamaži na međunarodnoj sceni, zbog vrlo izglednog poništavanja međunarodnog natječaja, ne treba ni govoriti.