Slobodna Dalmacija: 31. 01. 2003.

NAKON BLOKADE RAČUNA POZNATA TVRTKA NALAZI SE NA KORAK DO GAŠENJA

Lijanovići poslali na čekanje 500 radnika

ŠIROKI BRIJEG — Nakon što joj je prošloga tjedna Carinska uprava Federacije BiH zbog višegodišnjih neplaćenih carinskih pristojbi od 24 milijuna eura ili 47 milijuna konvertibilnih maraka blokirala račun, poznata Mesna industrija "Lijanovići" poslala je na čekanje 500 od ukupno 850 zaposlenih radnika u svome holdingu, dok je upitan postao i sam opstanak tvrtke.

Taj je podatak u četvrtak na izvanrednoj konferenciji za novinare u Širokom Brijegu objavio Jerko Ivanković, jedan od četvero braće-suvlasnika "Lijanovića" i član Nadzornog odbora.

Postupak Ministarstva financija u Sarajevu on je nazvao "carinskim terorizmom", kazavši kako se sve radi s ciljem gašenja tvrtke, a u interesu strane konkurencije. Na pitanje hoće li, odnosno mogu li "Lijanovići" uplatiti sporni iznos od 24 milijuna eura u federalni proračun i nastaviti poslovati, Jerko Ivanković je odgovorio:

— Taj iznos nemoguće je platiti. Protiv nas se već šest mjeseci u medijima vodi kampanja, tako da je nemoguće bilo kakvo zaduženje kod banaka. Ako Carina ustraje na blokadi računa, to će značiti gašenje tvrtke kakvu danas vidite.

"Lijanovići" najviše nade polažu u tužbu što su je podigli na Vrhovnom sudu u Sarajevu, ali problem im je što ona ne odgađa izvršenje carinskog naloga.

— Mi nismo radili ništa suprotno zakonskoj regulativi koju su provodile i institucije vlasti. Isto i danas radimo. Hoće li netko za pet godina tvrditi kako ni danas ne radimo po zakonu — zapitao se Ivanković.

U "Lijanovićima" su potvrdili i prethodne glasine da razmišljaju o preseljenju proizvodnih pogona. Glavni razlog, kako je objašnjeno, stoji u činjenici da se u BiH ne vodi računa o domaćoj proizvodnji i proizvođačima, te da su carinska opterećenja od 50 do 270 posto veća u odnosu na konkurenciju u inozemstvu. Takvu politiku ilustriraju proračunskim deficitom od tri milijarde maraka.

Opovrgnuli su kako novu lokaciju za svoje proizvodne pogone planiraju tražiti u istočnom Mostaru, a kao moguća odredišta istaknuli su Hrvatsku ili Srbiju. Prema Ivankovićevim riječima, Hrvatska bi mogla biti odabrana zbog zaštitničke politike Vlade u Zagrebu prema domicilnim proizvođačima, dok Srbija dolazi u obzir zbog jake sirovinske osnove.

— Odluka o preseljenju bit će donesena u idućih mjesec ili dva dana. Želimo vidjeti što će donijeti paket od 50 novih reformi vlade i "buldožer tima". Ne dođe li do potrebnih izmjena, mi ćemo preseliti proizvodni dio naše tvrtke — poručio je Jerko Ivanković.

Zoran ŠAGOLJ