Vjesnik: 31. 01. 2003.

Hrvatska u ekspres-loncu

Afera Sunčani Hvar uzdrmala je Hrvatsku u najnezgodnijem trenutku. Nema sumnje da se Zlatko Tomčić poslužio taktikom učiteljskih sindikata: svoja prava treba tražiti onda kad to sve ostale najviše boli, dakle na početku polugodišta ili krajem školske godine. Tomčić je Račana lupio dva do tri tjedna prije nego što će podnijeti aplikaciju za primanje Hrvatske u Europsku uniju, kad SDP nema velikog manevarskog prostora

ZORAN VODOPIJA

Afera Sunčani Hvar postala je pitanjem opstanka ili pada koalicije na vlasti. Privatizacija hotelskog kompleksa pokazala se kao veći izazov koaliciji od Budišina odlaska, haaških optužnica i natezanja sa Slovencima zbog Savudrijske vale. Mora da je to ipak više gospodarski nego politički problem. Opipljivi su interesi u pitanju. Ljubav na kraju uvijek puca na nekretninama i cashu.

Izolirana na vrh brijega, čak iznad Titove vile Zagorje i kasnije Tuđmanovih dvora, u kojima sad boravi Mesić, vila Weiss je uvijek bila mjesto gdje su se donosile važne partijske ili državne odluke. Nekad su se problemi rješavali između dvije-tri partijske struje. Sad se skupi šarena koalicija, opet zgusnuta u dvije struje, i postupi kao nekad. Ako nitko ne može prevladati jer su glavni igrači ukopani u svojim rovovima, odluka se elegantno odgađa.

Nekad se osnivala partijska komisija koja je trebala proučiti problem i predložiti rješenje. Sad se to zove povjerenstvo. Čine ga tri ministra iz tri glavne stranke u koaliciji. Vidović iz SDP-a, Pecek iz HSS-a i Čačić iz HNS-a. Dok će SDP i HSS gurati svoje, Čačić bi trebao arbitrirati. Nije da je stvoren za medijatora, ali možemo bar očekivati da se afera neće dugo razvlačiti iza zatvorenih vrata.

U svakom slučaju, ne dulje od početka sljedećeg tjedna kad se ponovno sastaje koalicija da bi za sjednicu Vlade u četvrtak pripremila konačno rješenje.

Premijer Račan je do daljnjega zatražio silenzio stampa kako bi koalicijski partneri pronašli rješenje koje će ih ostaviti na vlasti, a Hrvatskoj ujedno omogućiti da već u Ateni podnese aplikaciju za primanje u Europsku uniju. Poništavanje natječaja u kojem su Terme Čatež dobile Sunčani Hvar ugrozit će međunarodnu vjerodostojnost Hrvatske. Provedba rezultata natječaja ugrozit će opstanak koalicije. Tročlana komisija ima vraški težak zadatak: jedino realno rješenje je nekakav kompromis koji ni jedna strana neće priznati kao takav.

Dakle, taj silenzio stampa koji inače pripada u repertoar Ćire Blaževića i sličnih magova najčitanijih sportskih stranica, ostavit će naciju u teškom iščekivanju. Može se pretpostaviti da će ono o čemu će se dogovarati trojica ministara u zabitim gostionicama ostati tajna sigurno bar nekoliko sati, jer na našoj političkoj sceni informacije cure na sve strane. Svatko ima omiljene novine, a neki čak i svoje novinare.

Afera Sunčani Hvar uzdrmala je Hrvatsku u najnezgodnijem trenutku. Nema sumnje da se Zlatko Tomčić poslužio taktikom učiteljskih sindikata: svoja prava treba tražiti onda kad to sve ostale najviše boli, dakle na početku polugodišta ili krajem školske godine. Tomčić je Račana lupio dva do tri tjedna prije nego što će podnijeti aplikaciju za primanje Hrvatske u Europsku uniju, kad SDP nema velikog manevarskog prostora. Jasno, ako pritom računamo da je baš SDP uz potporu slabijih koalicijskih partnera jedini ovlašteni čuvar hrvatskog ulaska u Uniju u zimskom periodu. Ako Račan popusti do kraja i koalicijska partijska komisija utvrdi da je natječaj bio sumnjive kvalitete, mogli bi odletjeti Pave Župan Rusković i Krešimir Starčević, a i Linić je na liniji po kojoj se puca. HSS je već velikodušno ponudio Pankretića u Nadzornom odboru za odstrel, što ga mnogo ne košta, a još više sužava Račanov manevarski prostor.

Zanimljivo je da ni oporba u Vjesnikovoj anketi (jer koalicija mora šutjeti) ne misli da će se koalicija raspasti i Vlada pasti.

Poznaju se oni svi dobro, mijenjali su i stranke, pa mogu lakše predviđati pravorijek partijske komisije. Na pomolu je ono što bi nekadašnji posjetitelji vile Weiss znali nazvati »truli kompromis«. U ta jednoumna vremena taj je termin, naravno, bio rezerviran za narodne neprijatelje. Sad će on vrijediti za narodne prijatelje, ali bez pridjeva truli.

Problem privatizacije za koji se ova koalicija lancima vezala, kao što će HDZ godinama za sobom vući stigmu pretvorbe, rješavat će se kad se (i ako se) koalicija kompromisom održi na vlasti. Pitanje rasprodaje profitabilnih ili zaduženih državnih poduzeća mogao bi koštati koaliciju izbora već na proljeće, jer magičnog rješenja uz ovako raznolike interese nema. Pokazat će se vjerojatno da je Sunčani Hvar mačji kašalj prema prodaji obiteljskog srebra Ine ili HT-a.

Koliki joj god bio vijek trajanja, Račanova (Račan-Tomčićeva?) je koalicija postala ekspres-lonac iz kojeg neprestano pišti para. Ne znaš drži li gumica dobro i neće li eksplodirati prije nego što se sve privatizacije skuhaju. U vrijeme odlučnog iskoraka prema Europi, kad bi trebala odavati dojam sređene, pouzdane i prosperitetne zemlje, Hrvatska ima nesigurnu vladu i izbore za vratom.