Vjesnik: 03. 02. 2003.

Hrvatska mora poboljšati kvalitetu reformi za NATO

NATO-ovo izaslanstvo tražit će jasan plan smanjenja vojnog osoblja i osiguravanja novca za taj proces

ZAGREB, 2. veljače - Visoko izaslanstvo NATO-a na čelu s pomoćnikom glavnog tajnika Saveza za politička pitanja Guntherom Altenburgom u ponedjeljak započinje višednevne razgovore u Zagrebu kako bi Hrvatsku usmjerilo na kvalitetnije i sadržajnije reforme, potrebne za članstvo u NATO-u.

NATO zahtijeva od Hrvatske da riješi pitanje povratka izbjeglica i njihove imovine, provede pravosudnu i vojnu reformu, poštuje ljudska i manjinska prava, stvori uvjete za tržišnu ekonomiju, te da potpuno i bezuvjetno surađuje s Haaškim sudom.

Sva te obveze Hrvatska je preuzela ulaskom u MAP, akcijski plan Sjevernoatlantskog saveza koji kvalificira zemlju za ulazak u punopravno članstvo u toj organizaciji. Kad je riječ o reformi Oružanih snaga, NATO-ovo izaslanstvo, prema najavama, tražit će od Hrvatske jasan plan smanjenja vojnog osoblja i osiguravanja novca za taj proces jer potrebnih 240 milijuna eura nema u hrvatskom proračunu. NATO strahuje da bi prebrzi proces mogao izazvati socijalne probleme. Hrvatski dužnosnici i NATO-ovi stručnjaci razgovarat će i o tome kako racionalizirati potrošnju u obrambene svrhe jer NATO smatra da Hrvatska troši previše novca na segmente koji su daleko od NATO-ovih standarda, odnosno na nešto što ne može koristiti Savezu. Riječ je o zrakoplovstvu, tenkovima i mornarici. Stoga je potrebna zajednička analiza kako bi se pronašao model modernizacije tih sektora, a da se na njega ne troši previše novca uzalud. NATO zajedno s hrvatskim stručnjacima želi poboljšati kvalitetu, i efikasnost reformi.

Dolazak NATO-ova izaslanstva prvi je ozbiljan radni i operativni sastanak nakon što je prije dva tjedna Hrvatska prvi put predstavila godišnji nacionalni program sukladan standardima MAP-a.

Prezentacija je u sjedištu NATO-a ocijenjena zadovoljavajućom, no vrlo je nepovoljno odjeknula vijest o tome da je u medijima »procurilo« povjerljivo, privatno pismo glavnog tajnika NATO-a Georgea Roberstona premijeru Ivici Račanu. Taj skandal povezan je izravno s obvezom Hrvatske, u sklopu MAP-a, da stvori sustav koji će jamčiti povjerljivost komunikacije između NATO-a i Hrvatske.

Glavni je cilj reformskih zahvata otvaranje mogućnosti da Hrvatska bude od koristi NATO-u ako zatreba. Da bi se to postiglo, Hrvatska vojska mora postati interoperabilna s vojskom ostalih NATO-ovih članica, od tehničkih mogućnosti da primjerice pretoči gorivo iz NATO-ova vozila u svoje, do obučenih vojnika koji razmiju zapovijedi na engleskom, službenom jeziku Sjevernoatlantskog saveza. Prema NATO-ovim iskustvima u tranzicijskim zemljama, jedan je od ključnih problema to što časnici i vojnici loše vladaju engleskim.

Istodobno kad i NATO-ovi stručnjaci na razgovore u Zagreb dolazi i američko izaslanstvo, na čelu sa zamjenicom pomoćnika ministra obrane Mirom Ricardel.

Bruno Lopandić