Večernji list: 03. 02. 2003.

EUROPSKI SUD - 29 TISUĆA TUŽBA ZBOG POVREDA LJUDSKIH PRAVA

Iz Hrvatske lani stiglo 757 tužbi

Posljednje utočište za ljude iscrpljene predugim suđenjima u Italiji, Francuskoj ili Hrvatskoj - Europski sud za ljudska prava - i sam je pretrpan tužbama i u pitanje sad dolazi i njegova efikasnost. Čak 29.410 predmeta stoji u ovom trenutku pred 43 suca iz zemalja članica Vijeća Europe. Predsjednik Suda Luzius Wildhaber zbog toga je ovih dana zatražio reformu, a jedna od mogućnosti je osnivanje novog odjela. Građani tranzicijskih zemalja počinju svoja prava tražiti pred Europskim sudom. Vodeće su lani po broju tužba, iako još ne i po presudama, Poljska sa 4173 tužbe i Rusija sa 4006. Italija još uvjerljivo vodi po broju presuda, jer je od ukupno 844 presude lani čak 325 doneseno baš protiv te zemlje, a još 46 tužba riješeno je nagodbom s građanima Italije. Hrvatska u toj množini od gotovo 30 tisuća predmeta ne odskače u broju tužbi i presuda, ali kad se uzme u obzir da ima tek 4,4 milijuna stanovnika, ipak dolazi blizu europskog vrha.

Protiv Hrvatske je lani doneseno 6 presuda, a tri su tužbe riješene nagodbom. No, iz naše zemlje stiže sve više tužba, naročito nakon što su objavljene prve presude, i lani ih je u Strasbourg poslano 757. Promjenom Ustavnog zakona u Ustavnom sudu, tužbe zbog predugih suđenja u Hrvatskoj ubuduće moraju prvo biti upućene našem Ustavnom sudu. Taj sud sad također dosuđuje odštete građanima, ali desetak puta manje od onih koje dosuđuju europski suci. No, tek nakon što bude završen postupak na Ustavnom sudu, hrvatski građani mogu i na Europski sud. Taj sud već je donio jednu presudu protiv Hrvatske zbog predugog suđenja u slučaju koji je pred Ustavnim sudom odbijen.

I Italija je morala vlastitim zakonodavstvom riješiti preduga suđenja. Europski je sud zaključio kako u Italiji godinama dolazi do masovnih povreda prava na razuman rok za završetak sudskog procesa, tako da je stvorena stalna praksa.

Zbog toga je Italija plaćala ogromne odštete građanima, kao da je to lakše nego reformirati pravosuđe.

Silvana Perica