Večernji list: 04. 02. 2003.

NOVA DRŽAVA: ŠTO ĆE SE DOGODITI S OSTACIMA BIVŠE JUGOSLAVENSKE NARODNE ARMIJE

Drugi raspad nekadašnje vojne sile

BEOGRAD - Kada se raspala bivša SFRJ, vlade Srbije i Crne Gore proglasile su u travnju 1992. godine SR Jugoslaviju, a JNA preimenovale u Vojsku Jugoslavije. Za mjesec ili dva država i vojska ponovno će promijeniti ime. Savezni parlament danas bi trebao prihvatiti Ustavnu povelju. Ona će osim promjene imena dovesti i do promjena u organizaciji vojske. Kada VJ postane Vojska Srbije i Crne Gore, njen vrhovni zapovjednik neće biti jedna osoba, nego Vrhovni savjet obrane, u kojem sjede predsjednik Srbije i Crne Gore, i predsjednici država članica. Ročnici će redovit vojni rok služiti na teritoriju države članice čiji su državljani, osim ako baš izrazito ne žele služiti i u bratskoj članici državne zajednice.

Poveljom se ukida vojno pravosuđe, vojni sudovi i tužiteljstvo. Iako to nije definirano poveljom, Vojska Srbije i Crne Gore imat će i znatno manji broj vojnika. Vojska Jugoslavije trenutačno ima 75.000 vojnika i časnika, među kojima je čak 54 generala i admirala. Nakon osnivanja institucija nove države, prema neslužbenim bi se najavama broj generala trebao prepoloviti, ukupan broj vojnika u idućih godinu dana smanjiti za 10.000, a nakon nekoliko godina na 35.000. Te su promjene i jedan od uvjeta ulaska u Partnerstvo za mir.

U novoj će državi dodatno biti smanjen i vojni proračun, a brojni će se vojni objekti, kao što su vojna dobra i odmarališta, privatizirati jer za njihovo održavanje ni sada nema dovoljno novca.

Time se proces raspada bivše JNA vjerojatno neće završiti. Ako se nakon tri godine države odluče za samostalnost, Vojska Srbije i Crne Gore podijelit će se na dvije vojske, pri čemu bi Srbija mogla ostati bez izlaza na more i bez ratne mornarice.

Z. Bajt