Slobodna Dalmacija: 07. 02. 2003.

RAZRIJEŠENI ČLANOVI UPRAVNOG ODBORA HFP-a LINIĆ, JURČIĆ, CRKVENAC, PANKRETIĆ I PAVE ŽUPAN-RUSKOVIĆ

Vlada poništila odluku o prodaji Sunčanog Hvara

ZAGREB — Vlada je stavila izvan snage odluku o prodaji dionica Sunčanog Hvara od 23. siječnja i zaključila da na osnovi provedenog natječaja neće izabrati niti jednog ponuđača.

Vladinom odlukom razriješeni su članovi Upravnog odbora HFP-a u sastavu: Slavko Linić, Ljubo Jurčić, Mato Crkvenac, Pave Župan-Rusković i Božidar Pankretić zbog propusta u postupku odlučivanja u ovom natječaju.

Odmah će se obaviti preustroj HFP-a u sklopu najavljenog preustroja Fonda i u okviru toga predložiti nova kadrovska rješenja, a za čiju se pripremu zadužuje Ministarstvo gospodarstva. Vlada je svoje zaključke donijela s 15 glasova za (svi članovi Vlade iz ministarske kvote SDP-a i HSS-a) i četiri protiv. Protiv su glasovali Granić i Vlahušić (Libra), Čačić (HNS) i Žuvanić (LS).

Na ovakve zaključke koje je iznio premijer Račan u nastavku Vladine sjednice primjedbe je dao potpredsjednik Goran Granić govoreći u svoje ime i ime ministra Čačića. U odnosu na Račanov zaključak da se poništi odluka o prodaji i ne izabere ni jedan ponuđač, amandmanom se tražilo stavljanje izvan snage odluke, ali uz upućivanje poziva ponuđačima na dopunu ponude, s tim da ih se upozori na što moraju obratiti pažnju, te na taj način okončati natječaj.

Glede razrješenja članova Upravnog odbora Granić se amandmanom tome usprotivio dok se ne završi posao oko natječaja, a da se o razrješenju eventualno raspravlja ako se pokaže da su njihove greške bile takve snage da moraju snositi posljedice. Granić — Čačić su prihvatili i osnažili Račanov treći zaključak, jer je to ranija odluka Vlade o preustroju HFP-a i novim načinom provedbe privatizacije.

Čačić je potom obrazložio da je njima neprihvatljivo poništenje natječaja, posebno zbog ozbiljnih sumnji o namjerama koje iza toga stoje i porukama koje se upućuju međunarodnoj javnosti. Jasno je rečeno da se Sunčani Hvar ne želi privatizirati. Za HNS je neprihvatljiva i sama sumnja da bi politika došla iznad pravne države kao što se to radilo do 2000. godine. Za njega osobno ima dilema oko ponuda, ali ne treba poništiti natječaj, nego samo odluku, a zatražiti dopunske ponude i izabrati najbolju, ponovio je Čačić.

Za riječ se javio Željko Pecek, upozorivši članove Vlade da su raspravljali o tome prihvaćaju li izvještaj i zaključke ministarskog povjerenstva. Za njega je upitna odluka o dopuni ponude, jer je pitanje prodajemo li u slučaju Sunčanog Hvara ono što je naše. Pecek je podsjetio na sudsku zabranu raspolaganja dionicama hvarske tvrtke i na zahtjev vlasnika nacionalizirane imovine za povrat imovine. Prema ministru Peceku, analiza tročlane komisije dala je dovoljno argumenata za poništenje odluke. Ako bi se išlo na dopunu ponude, šanse bi se dale lošijem ponuđaču, jer je, mjereno po kriterijima, od šest kriterija u pet slučajeva Kompas imao bolju ponudu. On se založio za hitni preustroj Fonda i promjenu Zakona o privatizaciji i pravilnika koji ga prate.

Račan je prekinuo pokušaj Peceka da se ponovno govori o vlasničkoj strukturi Terma Čatež, odnosu domaćeg i stranog kapitala u privatizaciji, radničkom dioničarstvu. Pecek se, stoga, zadovoljio napomenom da dok Vlada petlja s procedurom, cijena dionicama Sunčanog Hvara raste.

Račan je na kraju zaključio da se sumnje oko privatizacije mogu otkloniti novim natječajem na kojem će se šansa dati i ponuđačima, pa im u tome čak i pomoći.

Glasovanje u kojem su na suprotne strane stali 15 ministara dviju najjačih stranaka u koaliciji i četiri ministra manjih stranaka Račan je popratio zadovoljstvom što se Vlada zna suočiti sa složenom situacijom kakva je Sunčani Hvar.

Olga RAMLJAK

SDP: SMJENE MINISTARA NE DOLAZE U OBZIR

ZAGREB — Ni o kakvim smjenama SDP-ovih ministara ne može biti govora, glavna je poruka koja je u četvrtak procurila sa sjednice predsjedništva SDP-a održane dan ranije, kao post festum sastanka petorke na kojemu su se odnosi između SDP-a i HSS-a ponovno našli u pat-poziciji. Štoviše, što vrijeme protječe, čini se da je u vrhu najjače stranke vladajuće koalicije sve veći broj zagovornika politike nepopuštanja prema zahtjevima HSS-a.

Iako je bilo nekih naznaka Račanove spremnosti da nađe kompromis koji bi koaliciji, do listopadskih izbora, na šest mjeseci produljio rok trajanja, raspoloženje koje prevladava u predsjedništvu SDP-a ne upućuje na spremnost na demarš, bar kada su u pitanju izravne kadrovske smjene koje bi pokrenuo sam premijer.

Vlada je priznala da je bilo šlamperaja u privatizaciji Sunčanog Hvara, ali nitko od nas ne smatra da je on imao težinu zbog koje bi netko trebao ostati bez ministarskog mjesta, kazao nam je jedan visoki dužnosnik SDP-a, upozoravajući da je u ovome trenutku na potezu zapravo HSS, a ne SDP. Tomčić je taj koji u konačnici treba odlučiti hoće li ili ne objaviti da izlazi iz koalicije i prelazi u tabor HDZ-a, i hoće li tako de facto izazvati izbore, zaključuje naš sugovornik.