Vjesnik: 08. 02. 2003.

Afera riješena ustupcima, javnost ne zna što se dogodilo

Većina sugovornika kaže da je vjerovala u dogovor SDP-a i HSS-a, jer i jednoj i drugoj stranci odgovara da koalicija ostane na vlasti barem do jeseni / Takvoj se ocjeni nije priklonio nitko iz SDP-a, ali samo zato jer nitko iz te stranke nije htio komentirati rasplet »afere »Sunčani Hvar«

ZAGREB, 7. veljače - Nakon što je Vlada u četvrtak poništila odluku o prodaji Sunčanog Hvara, zbog čega su se prošlih tjedana žestoko svađali glavni koalicijski partneri SDP i HSS, pitali smo čelnike vladajućih i oporbenih stranka je li time nastupilo mirnije razdoblje i hoće li koalicija odraditi mandat do kraja? Zanimalo nas je i je li riječ o velikim Račanovim ustupcima Tomčiću, čiji je HSS prijetio i izlaskom iz koalicije ako se ne spriječi sporna prodaja hvarskih hotela.

Većina sugovornika kaže da je vjerovala u dogovor SDP-a i HSS-a, jer i jednoj i drugoj stranci odgovara da koalicija ostane na vlasti barem do jeseni. Takvoj se ocjeni nije priklonio nitko iz SDP-a, ali samo zato jer nitko iz te stranke nije htio komentirati rasplet »afere »Sunčani Hvar«. »Za nas je to gotova stvar«, objasnila nam je razlog šutnje potpredsjednica Glavnog odbora SDP-a Milanka Opačić, napominjući da je to odluka stranačkoga vrha.

Raspoloženiji za razgovor bio je član Predsjedništva HSS-a Luka Roić. Na pitanje je li zadovoljan činjenicom da je HSS praktički dobio sve što je tražio, osim »glave« ministrice turizma, kaže da je zadovoljan odlukom o poništenju natječaja i odustajanju od prodaje Sunčanog Hvara Termama Čatež. »Potvrdilo se ono na što je HSS i ukazivao - da je u tom poslu bilo velikih pogrešaka. Zadovoljni smo što je Vlada smogla snage sve to dobro procijeniti i donijeti realnu odluku, koju je HSS i očekivao«.

Dodaje da je HSS očekivao i utvrđivanje konkretne odgovornosti onih koji su najviše bili uključeni u cijeli posao. Pitamo ga znači li to da HSS nije odustao od zahtjeva za smjenu ministrice turizma. »Vjerujem da će i o tome biti riječi u daljnjim razgovorima s našim partnerima, pogotovo kad se dohvatimo problema privatizacije turističkog portfelja«, kaže Roić, koji nije htio izravno ni potvrditi ni opovrgnuti nagađanja da je HSS, u stanci sjednice Vlade, prijetio izlaskom iz koalicije ako se ne poništi natječaj i odluka o prodaji.

Tvrdi da se ne radi ni o kakvim ustupcima HSS-u, nego o utvrđivanju pogrešaka u tijeku prodaje hvarskih hotela. »To nije bio naš sukob sa SDP-om. Drugi su to pokušali pretvoriti u politički slučaj«, naglašava Roić i zaključuje: »Teško je reći je li koalicija sad uplovila u mirnije vode i hoće li odraditi mandat do kraja. To ne ovisi samo o HSS-u, nego o ponašanju svih partnera«.

Iz HDZ-a poručuju da uopće ne znaju je li se išta rasplelo u vezi sa Sunčanim Hvarom. »Zato tražimo raspravu u Saboru, jer je nakon svega jasno da ništa nije jasno. Vrlo je neobično da nakon cijele te bure i silaska s privatizacijskih brodova, razmjene tvrdih riječi i poruka o nepopuštanju, javnost zapravo ne zna što se dogodilo«, zaključuje Jadranka Kosor, zamjenica predsjednika HDZ-a. Njezina će stranka ustrajati na javnoj raspravi u Saboru, ali ne može prognozirati ishod hvarske privatizacijske zavrzlame. »Ipak, izvjesno je da se koalicija održava i da će to nastojati do posljednjeg daha. Tko je kome popustio? Vjerojatno je bilo ustupaka sa svih strana, svi su malo dobili i malo izgubili«.

U HNS-u smatraju da nitko nikome nije popustio, nego se »popustilo činjenicama«. Činjenice jasno govore o nepravilnostima u pripremanju podataka za privatizaciju Sunčanog Hvara, izjavio je Boris Blažeković, stranački glasnogovornik. HNS, međutim, smatra da je privatizacijski natječaj proveden legalno i da će, zaustavi li se privatizacija, to biti loše za taj hotelski kompleks. »Koalicija se neće raspasti, a nesporazume valja i dalje očekivati«, prenosi Blažeković stavove HNS-a.

»Očito je da po svaku cijenu žele dočekati jesenski termin izbora. To je loše za Hrvatsku, jer se nijedna ozbiljna reforma ne može provesti s takvim odnosima u koaliciji i narušenim kredibilitetom Vlade«, smatra čelnik DC-a Mato Granić. Povjerenja u koaliciji nema, a sad se pokazalo i da su SDP i HSS na suprotnim stajalištima u mnogočemu, tvrdi Granić. »Račan je očito popustio, iako nije smijenjena i ministrica turizma kao što je tražio HSS. Ali, "slučaj Sunčani Hvar" nije do kraja riješen, jer se time trebala baviti državna revizija, a ne tročlana ministarska komisija«, zaključuje Granić.

Potpredsjednik LS-a Zlatko Kramarić kaže da ga uopće ne zanimaju odnosi SDP-a i HSS-a i da u toj priči nitko nije ni pobjednik niti poražen. »Mi ostali u koaliciji zbog njih trpimo posljedice i stvara se percepcija u javnosti da smo svi krivi. A mi u tome nismo sudjelovali i nećemo trpjeti posljedice«, ogorčen je Kramarić. Koalicija je, kaže, taktizirala i u ovom slučaju ne bi li odgodila izbore. »Mislim da izbore treba održati čim prije. Jer, ako tako budemo išli iz afere u aferu, doživjet ćemo fijasko na izborima i veći nego nam prognoziraju ankete. Mislim da ovo nije zadnja epizoda te sapunice. Opet će HSS pritiskati, pa ćemo ponovno zasjedati dugo u noć«, procjenjuje Kramarić.

Potpredsjednik IDS-a Damir Kajin tvrdi da u ovom trenu dva čovjeka odlučuju kad će biti izbori, Ivica Račan i Zlatko Tomčić. »Donedavno sam bio uvjeren da od izbora do ljeta neće biti ništa. Ali danas, s obzirom na to kako raste nepovjerenje između SDP-a i HSS-a, nisam siguran. Mislim da su se oni samo dogovorili o političkom zatišju do predaje hrvatskog zahtjeva za članstvo u EU. Nakon toga su sve opcije otvorene«, ocjenjuje Kajin.

»Veliko je pitanje ima li ova koalicija vremena za redefiniranje odnosa u Fondu za privatizaciju i za promjenu modela privatizacije. Ima li dovoljno vremena za izmjenu niza zakona koji se odnose na privatizaciju, pa i onog koji određenim ministrima nalaže da po službenoj dužnosti budu i članovi Upravnog odbora Fonda, a koji su sad smijenjeni? Hoćemo li do izmjene tih zakona zaustaviti privatizaciju, a znamo da bez nje ne možemo preživjeti?« Kajin je izredao sva ta važna pitanja, kao i ono kako objasniti građanima da se neće privatizirati hvarske hotele, a hoće Inu, ako se zna da je Sunčani Hvar sitnica u odnosu na Inu koja nosi 15 posto hrvatskog BDP-a.

»Ne znam može li Vlada svojim uredbama promijeniti sve te zakone. Vjerojatno može, ako može mimo Sabora donijeti odluku kojom podržava američku intervenciju u Iraku. Ali onda se otvara krucijalno pitanje odnosa izvršne vlasti prema predstavničkoj«, naglašava Kajin, te zaključuje da »čim prije treba raspisati parlamentarne izbore, ako želimo skratiti agoniju u koju nas je dovela vladajuća koalicija«.

I HSLS je, kaže Joško Kontić, potpredsjednik stranke, vjerovao da će se SDP i HSS dogovoriti. »Pomirenje se očekivalo, jer sve ukazuje da prodaja Sunčanog Hvara nije provedena u skladu sa zakonom, a Vlada izbjegava otvorenu raspravu pred Saborom i javnošću«. Kontić ne misli da je itko ikome popustio, ali tvrdi da »u Vladi i koaliciji vlada kaos, što su na ovome primjeru i pokazali. Ipak, koalicija se neće raspasti, jer je jedini smisao njezina opstanka vlast i vladanje, a ne rješavanje problema u gospodarstvu i nalaženje puteva za izlazak iz moralne i socijalne krize«, kaže Kontić.

»Vladajući su svjesni da raspoloženje javnosti ne ide u prilog njihovu opstanku na vlasti, pa će i dalje odugovlačiti s izborima koji će pokazati veći pad njihove popularnosti nego sad pokazuju ankete«, zaključuje Kontić.

Ivka Bačić i Miroslava Rožanković