Slobodna Dalmacija: 10. 02. 2003.

IVAN PAVAO II. NA NEDJELJNOM ANGELUSU U VATIKANU:

Samo Božja intervencija može nam donijeti nadu

RIM — Samo Božja intervencija može donijeti nadu u manje mračnu budućnost, rekao je u nedjelju Ivan Pavao II. tijekom nedjeljnog angelusa na Trgu sv. Petra u Rimu.

— U ovim trenucima međunarodne zabrinutosti svi osjećamo potrebu moliti Boga za mir. Teškoće koje se vide na svjetskom horizontu navode na misao da samo intervencija Odozgo može donijeti nadu u manje mračnu budućnost — rekao je Papa.

"Ne treba se predati. Rat nije neizbježan", naslov je preko cijele prve stranice vatikanskog glasila "Osservatore Romana" u broju od nedjelje, koji citira Papine riječi. Ivan Pavao II. će, nejvjerojatnije već u ponedjeljak, kao svojeg osobnog izaslanika poslati u Bagdad kardinala Rogera Etchegaraya s pismom za Saddama Husseina.

Pretpostavlja se da će osim poziva iračkom predsjedniku da surađuje s inspektorima UN-a kako bi se izbjegao rat, Papa predložiti i prihvaćanje francusko-njemačkog mirovnog prjekta za Irak. Naime, o tom planu je Papu izvijestio u petak, kada je primljen u posebnu audijencju, njemački ministar vanjskih poslova Fischer. Njemačka i Vatikan imaju slične poglede na iračku krizu i gotovo je sigurno da je Fischer iznio plan, koji su Francuska i Njemačka razradile, po kojem bi se povećao broj inspektora, koje bi štitile mirovne snage u kojima bi bili i njemački vojnici i francuski bi lovci kontrolirali iračko nebo, kako Papi, tako i državnom tajniku Svete Stolice kardinalu Angelu Sodanu.

Ivan Pavao II. će u Vatikanu 14. veljače primiti potpredsjednika iračke vlade Tarika Aziza, jedinog katolika na vrhu Iraka, a 18. veljače glavnog tajnika UN-a Kofija Annana. Vatikan je stvarno u prvim redovima pokušaja nalaženja načina za izbjegavanje rata u Iraku. Nakon što je kao "nedovoljno uvjerljivima" ocijenio "dokaze" američkog državnog tajnika Colina Powella protiv Iraka pred UN-om, vatikansko glasilo "Osservatore Romano" u nedjelju piše u dramatičnom tonu o "hladnoj nečovječnosti ratnih strategija koje se počinju provoditi", te se ponavljaju Papine riječi o potrebi "multipliciranja napora za djelovanje u pravcu mira".

No, i jedan od ključnih, najtiražnijih političkih listova u Italiji, "Corriere della Sera", zauzeo je stajalište protiv rata u Iraku. U uvodniku prve stranice broja od nedjelje direktor Ferruccio de Bartoli piše da je "Corriere della Sera" ovoga puta protiv napada na Irak, odnosno zauzima svoje stajalište protiv preventivnog rata, jer prije svega nije u sustavu međunarodnij pravila.

"U prethodnim sukobima mi smo bili za povratak međunarodnog legaliteta koji je bio prekršen invazijom na Kuvajt (1991.), bili smo za intervenciju na Kosovu (1999.), podržali smo rat u Afganistanu protiv talibana suradnika terorista Al-Qa’ide 2001. Upotreba sile, ozakonjena odlukom UN-a, nepobitno je bila dobro za čovječanstvo. Tadašnji pacifisti bi trebali o tome dobiti potvrdu od kuvajtskih građana, afganistanskih žena, etničkih manjina na Balkanu. Nitko ne može kazati da je bilo bolje kada je bilo gore, na primjer s krvnikom Miloševićem ili koljačima u Kabulu", piše u uvodniku "Corriere della Sera", te se upozorava da bi ovaj preventivni rat bio presedan, koji bi otvorio vrata stalnim ratovima.

Silvije TOMAŠEVIĆ