Slobodna Dalmacija: 12. 02. 2003.

SASTANAK IVICE RAČANA I ZLATKA TOMČIĆA U VILI WEISS

Skladni partneri s figom u džepu

ZAGREB — Predsjednici dviju najjačih stranaka u vladajućoj koaliciji Ivica Račan i Zlatko Tomčić sastali su se u četiri oka u vili Weiss. Sastanak je uslijedio nakon što su dvojica lidera već smirenu loptu oko Sunčanog Hvara ponovno stavili u igru.

Tomčić je ocijenio da su izjave koalicijskog partnera HSS stavile u poziciju svojevrsnog ucjenjivača koalicije, na što ni Tomčić ni njegova stranka ne mogu pristati. Račan je, pak, najprije odaslao pohvale Vladi kojoj je na čelu, a prije svih stranačkom kolegi Liniću glede razrješenja slučaja, da bi potom još jednom pozvao da se priča ne dramatizira. U međuvremenu male stranke u koaliciji svojim su potezima najavile da ne žele više biti pasivni promatrači svađe između HSS-a i SDP-a i na kraju zatražile da se odredi datum izbora i poslovi koje Vlada do tada mora obaviti ako se mir više ne može uspostaviti.

Uoči sastanka Tomčić—Račan u krugovima bliskim strankama te Vladi nije se moglo saznati što će točno biti tema sastanka. Neslužbeno se saznaje da je Tomčić za sastanak pripremio listu otvorenih pitanja. Na njoj su uz Sunčani Hvar, Željezara Sisak, slučaj HSS-ova pomoćnika ministra Josipa Hrale te propala reforma obrazovanja HSS-ova ministra Vladimira Strugara. Bitno je, međutim, odrediti i to može li koalicija nastaviti dalje ili je vrijeme za razilazak.

Ako odgovor bude pozitivan, današnji će sastanak dvojice stranačkih čelnika biti priprema za sastanak vodstva dviju stranaka koji bi se mogao održati idući tjedan. Ne bude li danas dogovora, morat će se utanačiti civilizirani rastanak. To podrazumijeva da će se dogovoriti minimum poslova nužnih za funkcioniranje Vlade, ali da će se u dokumentu s kojim će se morati složiti sve stranke koalicije, odrediti i datum izbora.

Pred Vladom je kao obveza predavanja zahtjeva za članstvo u EU, a o tom se zahtjevu Bruxelles neće izjašnjavati dok se ne bude znalo tko je na vlasti u Zagrebu. Po toj logici — ako nema dogovora — za Hrvatsku bi bilo dobro održati izbore što prije.

U datumu izbora mora se voditi računa i o već dogovorenom posjetu pape Ivana Pavla II. koji će u Hrvatskoj boraviti od 5. do 9. lipnja. U to vrijeme, znači, ne može biti izborne kampanje, a koalicija još nije pripremila ni izborni zakon.

Glavni problem je, međutim, funkcioniranje gospodarstva jer bez Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju ono teško može funkcionirati. To će se pitanje pojaviti već na prvoj sjednici Vlade kada se bude raspravljalo o Željezari Sisak. U nadležnosti UO su naime mnoge odluke koje umjesto njih može donositi jedino Vlada. Zanimljivo je da peteročlani Upravni odbor nikada nije dobio zamjenike. Po zakonu članovi UO imaju zamjenike, a kada su članovi spriječeni u obavljanju posla njihov posao zamjenici rade sa svim ovlastima člana Upravnog odbora.

Uz narušeni kredibilitet vladajuće koalicije i naraslo međusobno nepovjerenje, izbori se čine sve bližim. No, u Banskim dvorima još uvijek se vjeruje da je iz pragmatičnih razloga moguće održati koaliciju do jeseni. U opozicijskim se, pak, krugovima kalkulira i s mogućnošću da HSS iziđe iz koalicije i Vlade, ali da dade potporu manjinskoj Vladi u slučaju da se prethodno dogovori datum izbora.

Olga RAMLJAK

TOMČIĆEV PROTOKOL

Prema neslužbenim informacijama iz HSS-a, Tomčić je pred Račana došao i s prijedlogom da se utvrdi svojevrstan protokol o funkcioniranju koalicije do izbora. Tim bi se dokumentom, o kojem je, kako saznajemo, raspravljalo u ponedjeljka i Predsjedništvo HSS-a, jasno definirala pravila izborne igre te model izbornog zakona te precizirao datum izbora. Protokol bi svojim odredbama jamčio i minimum međusobne tolerancije te sprječavanje zadavanja međusobnih niskih udaraca ne bi li se koalicija ubuduće i do svoga kraja održala bez do sada uobičajenih sukoba. Zanimljivo je da je sam predsjednik HSS-a na neki način najavio potrebu za dokumentom ovakve vrste već u ponedjeljak nakon sjednice Predsjedništva. Kazao je, naime, kako nema ništa neobično u tome da se koalicije sastaju i rastaju, ali i istaknuo da pri tom treba biti dostojanstven i pažljiv kako se ne bi napravila još veća šteta.