Večernji list: 12. 02. 2003.

NATO - MALO NADE ZA SJEVERNOATLANTSKU SOLIDARNOST

Savez u ozbiljnoj krizi zbog Iraka

I Europskoj uniji prijeti raskol oko stava prema vojnoj akciji protiv iračkoga režima

BRUXELLES - Stalno vijeće NATO-a, što ga čine veleposlanici 19 zemalja članica pri glavnome zapovjedništu Sjevernoatlantskoga pakta u Bruxellesu, jučer je ponovno pokušalo prevladati raskol koji su u tu organizaciju unijele američke pripreme za rat u Iraku. Do pucanja savezništva, jednoga od najozbiljnijih u 54-erogodišnjoj povijesti Sjevernoatlantskoga pakta, došlo je u ponedjeljak kad su Belgija, Francuska i Njemačka odbile pojačati obranu Turske, jedne od zemalja iz kojih bi krenula američka invazija na Irak, kako bi se lakše suprotstavila mogućoj iračkoj odmazdi.

Pomoć Turskoj uključila bi zrakoplove-radare AWACS, proturaketne projektile "patriot", te osoblje za borbu protiv napada biološkim i kemijskim oružjem. Tri su NATO-ove članice tu pomoć, koju je predložila američka vlada, odbile kako ne bi preuranjeno poslale poruku da su diplomatski pokušaji za rješavanje iračke krize propali. Time su, međutim, upozorili su i turska vlada i američki ministar obrane Donald Rumsfeld, dovele u pitanje unutarpaktovsku solidarnost i vjerodostojnost Saveza jer 4. članak NATO-ove povelje predviđa solidarno jačanje obrane moguće ugroženih država članica.

Popuštanje se ne očekuje prije no što glavni inspektor za oružje Hans Blix u petak Vijeću sigurnosti UN-a podnese novi izvještaj o iračkoj suradnji s međunarodnim inspektorima. "U ovome trenutku nemamo nikakav uvjerljiv dokaz da Irak zaista posjeduje oružje za masovno uništavanje, dakle, ništa što bi opravdalo rat", izjavio je francuski predsjednik Jacques Chirac. I ruski predsjednik Vladimir Putin, koji boravi u trodnevnome posjetu Parizu, zahtijeva da se nastavi s traženjem diplomatskoga rješenja za mirno razoružavanje Iraka.

- Ako ne od NATO-a kao cjeline, Turska će dobiti pomoć od njegovih država članica, a njezino će se planiranje nastaviti izvan ustroja pakta - izjavio je Rumsfeld, kojemu se žuri dovršiti pripreme za rat. Vojni stručnjaci, naime, kažu da je za razmještanje obrambene opreme u Turskoj potrebno tridesetak dana.

Grčko predsjedništvo Europske unije sazvalo je za ponedjeljak 17. veljače izvanredani summit Europskoga vijeća, posvećen iračkoj krizi. Do jučer je, prema izvorima iz stalne grčke misije pri EU u Bruxellesu, bilo "90 posto sigurno da će se summit održati". Neki se europski čelnici, naime, plaše da bi se na njemu, umjesto jedinstvenoga stava europske petnaestorice, pokazao raskol nalik onome u NATO-u. Britanski premijer Tony Blair stoga predlaže da se "šteta ograniči" tako što bi se održao samo sastanak ministara vanjskih poslova.

Danas će o europskoj politici prema Iraku raspravljati i zastupnici u Europskome parlamentu.

Stojan de Prato