Novi list: 13. 02. 2003.

PREMIJER NAKON SASTANKA PETORKE SUGERIRAO DA JE IRAČKA KRIZA ZASJENILA KOALICIJSKE PROBLEME

Račan: Ja sam premijer, a koalicija može čekati

Hrvatska nije donijela nikakvu odluku o ulasku u rat. Ako takav zahtjev Hrvatskoj bude upućen, naše vlasti će donijeti odluku u skladu s ustavnom i zakonskom procedurom

ZAGREB – Premijer Ivica Račan jučer je nakon sastanka petorke dao do znanja da zabrinjavajući razvoj događaja oko Iraka baca u sjenu odnose u vladajućoj koaliciji. Sastanak šefova vladajućih stranaka bojkotirali su jučer predsjednici HNS-a i LS-a Vesna Pusić i Ivo Banac, ali Račan je izjavio da kao premijer ima obaveza baviti se i drugim pitanjima, a ne samo koalicijskim temama.

– Koalicija može pričekati, a ja kao predsjednik Vlade i sama Vlada ne možemo pričekati, nego moramo što odgovornije obavljati svoj dio posla, izjavio je Račan. Premijer je dodao kako žali zbog izostanka LS i HNS-a, ali da to ne znači raspad koalicije, jer je sličnih situacija i do sad bilo. Bit će vremena da o stanju u koaliciji mirno i trezveno razgovaramo, naglasio je.

Ne valja svađa, ne valja razgovor – što valja?

Premijer je odbacio nagađanja po kojima SDP i HSS dogovaraju u ime manjih stranaka koalicije i na njihov račun. »I do sad sam u četiri oka razgovarao sa svim predsjednicima koalicije, a tako će biti i ubuduće. Ne valja kada se svađate, a ispada kako ne valja ni kada razgovarate. Što valja?« – pitao je Račan, izričito ustvrdivši da on i Tomčić na odvojenom sastanku nisu razgovarali niti o datumu izbora. Među strankama iz koalicije ne mogu se izbrisati razlike, upozorio je Račan, pa je pravo pitanje kako živjeti s tim razlikama i praviti povremene kompromise.

Govoreći o zabrinjavajućem razvoju događaja u iračkoj krizi, premijer Račan je upozorio da »nasuprot nekim interpretacijama, Hrvatska nije donijela nikakvu odluku o ulasku u rat«. Odluka o ulasku u ratne operacije je teška i odgovorna, a ako takav zahtjev Hrvatskoj bude upućen, naše vlasti će donijeti odluku u skladu s ustavnom i zakonskom procedurom. Račan je izričito rekao da Hrvatska zbog vlastita ratnog iskustva zagovara mir i rješavanje sporova političkim sredstvima. Razvoj iračke krize, međutim, ima zabrinjavajuće posljedice na međunarodne odnose te stanje i odnose unutar EU i NATO-a. Prema Račanovim riječima, da bi borba protiv terorizma u svijetu bila efikasna, svaki potez u toj borbi trebao bi rezultirati s više mira i sužavanjem osnove za terorizam, a ne širenjem njegove osnove. Protiv opasnosti Sadamova režima potreban je zajednički odgovor svijeta, a ne odgovor jednog dijela svijeta protiv drugog dijela, ocijenio je premijer.

Neprecizna izjava Vilniuske skupine

Za izjavu Vilniuske skupine, koju je potpisao i hrvatski ministar vanjskih poslova, Račan je rekao da je neprecizna i da omogućava različite interpretacije, ali iz nje za Hrvatsku ne proizlaze nikakve obaveze.

Premijer je najavio da će Vlada danas raspravljati ne samo o Iraku, nego i o sisačkoj Željezari, te o štrajku liječnika. Vlada će od iste tvrtke tražiti novi kupoprodajni ugovor za Željezaru, u kojem će se poštovati suverenitet Hrvatske, jer se ugovor formalno sklapa između partnera koji imaju sjedište u našoj zemlji. »Ako ugovor sklapaju hrvatske kompanije, makar one bile i off-shore, one će bogami poštovati hrvatski zakon dok je ove Vlade«, izričit je bio Račan. Vlada traži od kupca da osigura punu zaposlenost radnika Željezare na pet godina, a ako to nije moguće, osiguranje plaća za 6 mjeseci. Od tih jamstava Vlada neće odstupiti i tražit će njihovo ispunjavanje usprkos pokušajima manipulacije nad radnicima Željezare, izjavio je premijer. Premijer nije htio reći hoće li Vlada danas uvesti radnu obavezu za liječnike u štrajku, dodavši da odluka Vlade ovisi o tome što će do danas odlučiti sam Liječnički sindikat. Vlada će u svakom slučaju postupiti odgovorno, rekao je Račan.

Branko PODGORNIK