Slobodna Dalmacija: 14. 02. 2003.

SUCIMA VRHOVNOG SUDA HONORIRAT ĆE SE SVAKO POTPISIVANJE NALOGA ZA PRISLUŠKIVANJE

Potpis vrijedan od 150 do 600 kuna

ZAGREB — Zahvaljujući Vladinoj "Uredbi o naknadama ovlaštenim sucima Vrhovnoga suda koji izvan redovitog radnog vremena izdaju naloge za provođenje mjera tajnog prikupljanja podataka", dio sudaca Vrhovnoga suda ubuduće će za svaku odluku o izdavanju naloga za prisluškivanje, donesu li je izvan radnog vremena, biti posbeno plaćeni.

Uredba propisuje visinu naknade ovisno o tome je li sudac nalog izdao u zgradi suda ili u kući, a izračun veli kako će sucu Vrhovnog suda s neto plaćom od 14.500 kuna biti isplaćeno još 300 kuna bruto ako je nalog potpisao za radnog dana u zgradi suda, ali po isteku radnog vremena. Ako se pak radi o neradnom danu, pa je sudac došao potpisati nalog u zgradu suda, isplatit će mu se 600 kuna bruto, a ako je sudac kući u stalnoj pripravnosti, dobit će 150 kuna bruto ako je potpisao nalog za radnoga dana i izvan radnog vremana, odnosno 300 kuna ako je u pitanju neradni dan.

Predsjednik Vrhovnog suda Ivica Crnić je taj koji po zakonu odlučuje kojim će sucima Vrhovnog suda povjeriti ovaj posao, no, kako nam je u četvrtak rečeno iz njegova kabineta, podatak o broju sudaca kao i njihova imena ostat će, kako je i propisano, tajnom. Tajna, međutim, nije da je izdavanje naloga na temelju kojeg tajne službe mogu zakonito prisluškivati i tajno prikupljati podatke dano u nadležnost Vrhovnom sudu temeljem Zakona o sigurnosnim službama koji je stupio na snagu 1. travnja prošle godine.

Naime, kako se tajnim mjerama kojima tajne službe prikupljaju podatke zadire u temeljna ljudska prava i slobode, cilj je bio sudbenoj vlasti dati kontrolu nad tim mjerama.

Na žalost od prvih ljudi Ministarstva pravosuđa i Vrhovnog suda RH nije se, zbog njihovih obveza, uspjelo u četvrtak doznati drže li da ima išta problematično u činjenici da se sucima ovaj rad honorira. Ministrica pravosuđa Ingrid Antičević-Marinović već je ranije pojasnila kako se to isplaćivanje naknade temelji na Zakonu o sudovima te da je princip jednak onom po kojem se istražnim sucima isplaćuju dežurstva. Znakovito je, međutim, da ovu uredbu navodno nisu podržali i neki od ministara, držeći da su suci mogli naloge odobravati i bez naknade kao što su to i do sada bez naknade činili ministri unutarnjih poslova.

Uredba je ipak prošla, a zanimljivo je da, kako neslužbeno saznajemo, suci Vrhovnog suda uopće nisu oduševljeni činjenicom da im je dana zadaća da odlučuju koga će se prisluškivati, već bi štoviše rado da mogu taj posao dali bilo kome drugome za bilo kakvu naknadu.

Siniša PAVIĆ