Slobodna Dalmacija: 14. 02. 2003.

SVE SU GLASNIJE NAJAVE O PODIZANJU NOVE TUŽBE PRED MEĐUNARODNIM SUDOM

BiH će i od Hrvatske tražiti ratnu odštetu?

Irfan Ajanović drži kako bi podnošenje tužbe protiv Hrvatske u ovom trenutku udružilo Zagreb i Beograd protiv BiH, pa se zalaže za to da se najprije dovrši proces protiv Srbije - Milorad Dodik smatra kako sve priče o tužbi protiv Hrvatske mogu samo dovesti do veće zategnutosti odnosa u cijeloj regiji

SARAJEVO — Američka administracija i Kongres ponovno su upozorili predstavnike država nastalih raspadom SFRJ kako su njihovi dobrosusjedski odnosi prva etapa na putu u euroatlanske tokove i integracije. Štoviše, politički krugovi u Washingtonu izrazili su zabrinutost zbog nedavne odluke Međunarodnog suda pravde da pokrene postupak protiv Srbije i Crne Gore, na temelju optužnice BiH za učinjeni genocid.

Zanimljivo je spomenuti i nedavnu izjavu Mladena Ivanića, ministra inozemnih poslova BiH, koji je otkrio kako postoje indicije da će BiH pokrenuti postupak za ratno obeštećenje i protiv Republike Hrvatske. Iako se izjava ministra Ivanića može s punim pravom tumačiti kao pokušaj amortiziranja tužbe BiH prema Srbiji i Crnoj Gori, zanimljivo je kako slične Ivanićeve misli opsjedaju i pojedince iz SDA.

Primjerice, Irfan Ajanović, bivši predsjednik Udruge logoraša građana BiH, drži kako bi podnošenje tužbe protiv Hrvatske u ovom trenutku udružilo Zagreb i Beograd protiv BiH.

— Ako bi se to dogodilo, istina bi dobila dva protivnika i mi bismo izgubili jer bi uz njih stala međunarodna zajednica, tvrdi Irfan Ajanović.

— U ovom trenutku u borbi za istinu idemo protiv Srbije i Crne Gore, a tek kada taj proces bude završen, onda možemo razmišljati o eventualnim tužbama protiv drugih faktora, pod kojim podrazumijevam i cijelu međunarodnu zajednicu, kazao je Ajanović.

Ajanović također smatra kako tužba može biti samo stabilizacijski faktor, dok bi odustajanje od nje bilo destabilizirajuće za cijeli Balkan.

— Ako agresor ne bude primjereno kažnjen, onda bi se 1992. godina mogla ponoviti za pet godina, tvrdi Irfan Ajanović.

Zanimljivo je stajalište Milorada Dodika, predsjednika SNDS-a, koji je za Slobodnu Dalmaciju kazao:

— Podržavam politiku regionalne suradnje, ali najveća korist bi bila kada bi predstavnici Srbije i Crne Gore sjeli za stol s predstavnicima BiH i našli zajednički jezik za rješenje ovog problema. Držim kako sve priče o tužbi protiv Hrvatske mogu samo dovesti do veće zategnutosti odnosa u cijeloj regiji, kazao je Dodik.

Ajanovićevu izjavu o mogućem podnošenju tužbe protiv Republike Hrvatske, te Ivanićevu o postojanju indicija da BiH pokrene tužbu za ratno obeštećenje i protiv Hrvatske iz veleposlanstva Republike Hrvatske nismo mogli dobiti zbog prezauzetosti veleposlanika Josipa Vrbošića.

Zlatko TUL