Vjesnik: 15. 02. 2003.

Vasiljević organizirao i sudjelovao u snimanju filma o Špegelju

Bivši šef KOS-a potvrdio Miloševićevu tezu da su se Srbi počeli naoružavati tek kad su postali ugroženi naoružavanjem Hrvata/ Potvrdio i obavještajna izvješća o planovima HDZ-a za nasilno osamostaljenje Hrvatske/ Otkrio kako je britansko ministarstvo vanjskih poslova upozorilo bugarske vlasti da se iz luke Varna prevozi oružje za Hrvatsku, no isporuka nije zaustavljena

HAAG/ZAGREB, 14. veljače - Na haaškom suđenju Slobodanu Miloševiću u petak je nastavljeno sučeljavanje bivšeg jugoslavenskog predsjednika i nekadašnjeg šefa kontraobavještajne službe JNA, umirovljenoga generala Aleksandra Vasiljevića.

Haaški okrivljenik Milošević nastavio je s protuispitivanjem Vasiljevića, načelnika Uprave za sigurnost JNA (bivši KOS) u razdoblju od 1991. do 1992. General, koji s Haaškim sudom surađuje kao svjedok-pokajnik, jer se nalazi među 15 suodgovornih na Miloševićevoj optužnici za Hrvatsku, do sada je najizravnije, iz osobnog iskustva, teretio Miloševića.

Milošević je od Vasiljevića tražio da mu potvrđuje podatke koje je pribavila njegova služba od 1990. do 1992., a idu u prilog glavnoj tezi Miloševićeve obrane - da su Srbi vodili obrambeni rat.

Tražio je potvrdu obavještajnih izvješća o planovima HDZ-a za nasilno osamostaljenje Hrvatske, formiranju dobrovoljačkih sastava i ZNG-a, o naoružavanju Hrvatske, napadima na JNA, čistki Srba u MUP-u te snimanju filma o Martinu Špegelju.

Tužitelj je prosvjedovao rekavši da su »ta pitanja izvan okvira glavnog ispitivanja«, no sudac Richard May ih je dopustio.

Vasiljević ne samo da je potvrdio više od 60 Miloševićevih pitanja, nego je i ispravljao krive citate iz dobro mu znanih izvješća.

Potvrđivao je navode optuženog o naoružavanju pojedinih skupina u Osijeku sredinom 1990. i postojanju skupina za »tihe likvidacije« viđenijih Srba, a također je navodio primjere podjele oružja članovima HDZ-a u Sinju, Splitu i Kaštelima.

Milošević je tražio potvrdu teze da su se Srbi počeli naoružavati tek kad su postali ugroženi naoružavanjem Hrvata, što je svjedok djelomice potvrdio.

Svjedok je govorio o naoružavanju Hrvatske linijom HDZ-MUP putem »šest kanala« i sa 192 milijuna dolara, o pošiljkama iz Mađarske, Bugarske, Slovenije i Ugande (»slučaj Kikaš«).

Otkrio je kako je britansko ministarstvo vanjskih poslova upozorilo bugarske vlasti da se iz luke Varna, brodovima »Lipa« i »Karolina«, prevozi oružje za Hrvatsku, no isporuka nije zaustavljena.

Vasiljević je, na traženje optuženog, potvrdio da je osobno organizirao i sudjelovao u snimanju filma o Špegelju, te kako je snimljeno 19,5 sati video-zapisa i 120 sati audio-zapisa.

Sucu Mayu opisivao je film kao autentičan, montiran kombinacijom javnih izjava hrvatskih političara i njegovih tajnih snimki. Film o Špegelju trebao je poslužiti kao izgovor za razoružanje Hrvatske, a Vasiljević je potvrdio da je u noći na 4. prosinca 1990. bila spremna akcija uhićenja 40 osoba povezanih s podjelom oružja. Milošević je htio da mu general potvrdi »kako sve govori da je riječ o nasilnoj secesiji Hrvatske«, no sudac May je zabranio pitanje.

Vasiljević je govorio i o operaciji »Kanal«, kad je njegova služba pratila pripreme za isporuku dvaju brodova oružja Hrvatskoj iz rumunjske luke Constanza u kolovozu "91. »Oružje, ranije namijenjeno PLO-u, 50.000 komada AK-47, različiti topovi i streljivo, plaćeni su ali do isporuke nije došlo«, rekao je.

Opisao je neke pojedinačne incidente, kao što je onaj u Pakracu, na Plitvicama i druge tvrdeći da je JNA samo razdvajala snage.

Napad JNA na Vukovar pravdao je blokadom gradske vojarne.

Milošević je često ponavljao: »Govorio sam da je to koristan svjedok«. Sud je odobrio protuispitivanje još u ponedjeljak. (Hina)