Vjesnik: 18. 02. 2003.

Tko krade raspravne dane na suđenju tzv. gospićkoj skupini

Optuženom Tihomiru Oreškoviću 9. ožujka ističe posljednji zakonski pritvorni dan. Na suđenju je, pak, preostalo dovršenje iskaza obrane i završne riječi. U tim skraćenim rokovima počelo se zbivati nešto što navodi na sumnju da se Iku Šarić kani na svaki način onemogućiti u izricanju presude do spomenutoga datuma

ZAGREB, 17. veljače - Sumnje da se na suđenju Oreškoviću, Norcu i drugima iz tzv. gospićke skupine u Rijeci događa nešto nezakonito potvrđene su i u ponedjeljak. Naime, zakazano ročište nije održano, a nastavak slijedi tek 24. veljače, iako cijeli proces pomalo dolazi u vremenski tjesnac.

Naime, optuženom Tihomiru Oreškoviću 9. ožujka ističe posljednji zakonski pritvorni dan. Na suđenju je, pak, preostalo dovršenje iskaza obrane i završne riječi. U tim skraćenim rokovima počelo se zbivati nešto što navodi na sumnju da se predsjednicu Sudskoga vijeća Iku Šarić kani na svaki način onemogućiti u izricanju presude do spomenutoga 9. ožujka.

Igra sa sudskim rokovima počela je onoga trenutka kada se optuženi Orešković požalio na glavobolju i otežano disanje. Rasprava je prekinuta, a nalaz sudskoga vještaka je ukazivao na nužnost operativnog zahvata na polipima u nosu optuženika. Na taj nalaz vještaka sutkinja Šarić je prigovorila, zbog čega je vještak dr. Nikola Kirinčić zbog manjih srčanih tegoba završio u bolnici.

Na ruku obrani potom je išao i štrajk liječnika. Dvaput odlagan operativni zahvat nad Oreškovićem ipak je obavljen u zagrebačkoj bolnici »Merkur«, 11. veljače.

Nakon operacije Orešković je, protivno propisima, zadržan u bolnici umjesto da mu se, kao pritvoreniku, postoperativna njega nastavi u Bolnici za osobe lišene slobode u Zagrebu. Nakon natezanja, Orešković je ipak preseljen u tu bolnicu, a odatle i u Rijeku, u zatvor Županijskoga suda. Na povratku u Rijeku na prijevoznom je vozilu navodno došlo do puknuća gume, pa se dolazak Oreškovića dogodio s nedopustivo velikim zakašnjenjem.

Zagrebačkim liječničkim igrama potom je pridodan i najnoviji nalaz vještaka u Rijeci koji je odredio četverodnevno mirovanje za optuženika, jer mu se pojavio krvni ugrušak u nosu koji bi trebao opravdati novo mirovanje i novo odlaganje nastavka glavne rasprave. Zbog toga je nastavak suđenja odložen za 24. veljače.

Kad se zbroje preostali sudbeni radni dani i široke mogućnosti novim poigravanjem s glavnom raspravom, završne riječi i iznošenje obrane okrivljenika bi se mogle pretvoriti u pravosudni teatar. Naime, nakon svake operacije, uz, od suda već uočenu benevolentnost vještaka, moguće su i komplikacije kod Oreškovića. Spomenuti ugrušak je samo prva takva komplikacija.

S obzirom na to da je na suđenju pet optuženika, lako se neki od njih mogu razboljeti. Bitno bi bilo »ukrasti« što više raspravnih dana kako bi se omelo donošenje presude do 9. ožujka, odnosno postavili »razlozi za žalbu« drugostupanjskom (Vrhovnom) sudu zbog nepoštivanja procesnih pravila. Jer, odluči li Ika Šarić prekinuti tu šaradu obrane i vještaka o oboljenju i stupnju opravdanosti operativnog i postoperativnog zahvata nad osobama kojima se u Rijeci sudi, obrana s lakoćom može dokazivati da je sud postupao suprotno medicinskim ocjenama vještaka, jer isti taj sud nije procesno kaznio vještake, ako je vjerovao da oni »odlučuju« mimo zakona struke.

Vlado Rajić