Slobodna Dalmacija: 19. 02. 2003.

PREMIJER RAČAN I MINISTAR PICULA OBRAZLAGALI ZAŠTO JE STAVLJEN POTPIS POD DOKUMENT VILNIUSKE SKUPINE

Saborski odbor odbio Vladinu politiku o Iraku

ZAGREB — "Potpisom na dokument vilniunske skupine Hrvatska nije ušla ni u kakav rat, niti je preuzela ratne obveze. O eventualnim obvezama, ako dođe do akcije u Iraku, Hrvatska će odlučiti po Ustavu i Zakonu, a bez Sabora nitko ne može donijeti odluku o sudjelovanju Hrvatske u vojnoj akciji na međunarodnom planu", izjavio je premijer Ivica Račan u utorak nakon četverosatne zajedničke zatvorene sjednice Parlamentarnog odbora za vanjsku politiku i Odbora za unutrašnju politiku i nacionalnu sigurnost. Na sjednici dvaju odbora predsjednik Vlade i ministar vanjskih polova Tonino Picula objasnili su zastupnicima zašto je Hrvatska stavila potpis na izjavu kojom zemlje vilniuske skupine daju potporu američkoj nakani da, ako treba i ratom, razoruža Irak.

Nevoljko komentirajući izjavu francuskog predsjednika Chiraca, koji je zemljama vilniuske skupine poručio da su infantilne, premijer je rekao da je Europska unija suočena s unutarnjim podjelama, te da se nada kako će ih uspjeti prevladati. Hrvatska se Vlada također nada i da će SAD i EU doći do zajedničkog stava, da će akcija protiv Iraka biti usuglašena i koordinirana u Vijeću sigurnosti UN-a, te da će rat biti posljednja opcija.

Na pitanje gdje je Hrvatska danas — uz SAD ili EU — Račan je kazao: "Nemojte tražiti od Hrvatske da se svrstava. Mi se nadamo da nećemo morati birati strane. Ako akcija bude išla kroz UN, odluka će biti laka. No, ako to bude samostalna američka akcija, situacija će biti delikatna." Iako svjestan negativnih reakcija u javnosti, Račan ističe koliko je važno da režim Saddama Husseina bude razoružan, te da u ovome trenutku svijet blokiraju dva straha koja ratuju jedan protiv drugoga — strah od rata i strah od terorizma.

"Strah od rata ne smije zasjeniti opasnost od terorizma, kao što ni strah od terorizma ne smije gurnuti svijet u rat prije negoli se iskoriste sva politička sredstva", pojasnio je Račan.

Stav hrvatske Vlade o iračkoj krizi dobio je podršku Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, no članovi vanjskopolitičkog odbora su ga suzdržanim glasovanjem odbacili.

Oba odbora usuglasila su se s tim da Vlada i dalje prati sva zbivanja oko iračke krize i o tome stalno izvještava saborske odbore, a na temelju tih izvješća zaključit će se treba li o iračkoj krizi raspravljati i Sabor.

A. BELAK-KRILE

HDZ-ovci dali podršku Račanu

Da hrvatske stranke nemaju jedinstven stav o iračkoj krizi pokazao je rezultat glasovanja članova Vanjskopolitičkog odbora Sabora, na kojemu je stav Vlade podržalo samo pet zastupnika vladajuće koalicije, po jedan zastupnik HDZ-a, “HSP-a”, DC-a i HB bio je suzdržan, dok su dva zastupnika HSLS-a glasovala protiv.

"Rezultat glasovanja uzrokovan je odnosom snaga u Odboru, iako je oporba, posebice HDZ, u raspravi podržala stavove Vlade, no sami ishod glasovanja posljedica je stava da prije izbora nije dobro ni u čemu podržati Vladu", pojasnio je predsjednik Vanjskopolitičkog odbora Zdravko Tomac.

Osim hrvatskog potpisa na izjavi vilniuske skupine, članovi Odbora najviše su se sukobljavali oko toga treba li Vladin stav o Iraku prihvatiti ili samo primiti na znanje, na čemu je kao kompromisnom rješenju najviše inzistirao HDZ.

Kako je nakon sjednice kazao predsjednik te stranke Ivo Sanader, "kompromisom bi sve stranke, unatoč svojoj suprotstavljenosti, zadržale otvorena vrata za dijalog i konsenzus, u slučaju donošenja još važnijih i težih odluka", ocijenio je Sanader te dodao da se "oko Chiracove izjave ne treba previše uzbuđivati, jer svaka država i vlada imaju pravo na svoju politiku".

Vesna Škare-Ožbolt (DC) smatra kako su "Vlada i Sabor trebali surađivati u donošenju odluka o iračkoj krizi te se nada da je ovo početak komunikacije".

— Sve što mislimo o Vladinoj potpori američkom ratu protiv Iraka rekli smo zahtjevom ministru Piculi da povuče potpis s izjave vilniuske skupine — kazao je nakon sjednice Željko Glavan (HSLS).

“Pravaš” Miroslav Rožić pojasnio je kako je “HSP” tražio da se o izjavi vilniuske skupine razgovara na plenarnoj sjadnici Sabora. "Parlament bi imao što o tome reći, s obzirom da se mi u “HSP-u” slažemo s francuskim Predsjednikom koji je potpisivanje te izjave nazvao infantilnim činom", zaključio je Rožić.