Večernji list: 20. 02. 2003.

IRAČKA KRIZA - SJEDINJENE DRŽAVE POČET ĆE NAPAD I BEZ UN-a

Tri tjedna za diplomaciju

WASHINGTON, LONDON - London pokušava uvjeriti SAD da diplomaciji da tri dodatna tjedna prije nego od UN-a bude zatraženo zeleno svjetlo za vojnu intervenciju u Iraku, piše jučerašnji "Times". Premijer Tony Blair i ministar vanjskih poslova Jack Straw sugerirali su to 14. ožujka za sastanak UN-a, dodaje list. Obojica ocjenjuju da do tada mogu uvjeriti oklijevajuće zemlje poput Francuske da irački predsjednik Sadam Husein nije surađivao s inspektorima UN-a kao i da je vremena za donošenje druge rezolucije UN-a dovoljno.

Američki državni tajnik Colin Powell u intervjuu za francuski radio France Info rekao je da Washington već ima ovlasti u skladu s Rezolucijom 1441. za primjenu sile, i bez prihvaćanja druge rezolucije. "Nastavak inspekcija unedogled, zato što se neke zemlje boje preuzeti odgovornost za nametanje volje međunarodne zajednice, ne može biti zadovoljavajuće rješenje", ustvrdio je Powell aludirajući na Francusku. Predsjednik George Bush javnosti je poručio kako "mirovni prosvjedi neće promijeniti politiku prema iračkoj krizi".

NATO je jučer na kratkom sastanku Odbora za obrambeno planiranje odobrio uspostavljanje zaštitnih mjera potpore Turskoj u slučaju rata.

Skupina za borbu protiv nuklearnog naoružanja "Los Alamos" objavila je na svojim web-stranicama zapisnik sa sastanka Pentagona, koji je održan 10. veljače, iz kojeg se vidi kako Bushova administracija planira sastanak na kojem će razmotriti mogućnost proizvodnje nove generacije nuklearnog oružja za napade na teško dostupne ciljeve. U dokumentu se razmatra "koje vrste novog nuklearnog oružja proizvoditi i kako tu ideju "prodati" Kongresu i javnosti". Prema dokumentu, sastanak vojnih dužnosnika i stručnjaka za nuklearnu energiju trebao bi se održati u stožeru Strateškog zapovjedništva američke vojske u Omahi 4. kolovoza 2003. godine. (H)