Vjesnik: 20. 02. 2003.

Haagu dostavljeni i transkripti Tuđmanovih razgovora

Vlada je od travnja 2000. dostavila Haaškom sudu one dokumente koji se odnose na zločine nad Hrvatima počinjene tijekom agresije na Hrvatsku, na rat u BiH te na operacije »Medački džep«, »Bljesak« i »Oluja«. Dostavljeni su i transkripti razgovora o tim događajima, vođenih u Uredu predsjednika Republike Franje Tuđmana / Sa svih dokumenata prethodno je skinuta oznaka tajnosti, navodi se u odgovoru Vlade

ZAGREB, 19. veljače - Hrvatska je vlada od travnja 2000. godine dostavila Haaškom sudu one dokumente koji se odnose na zločine nad Hrvatima počinjene tijekom agresije na Hrvatsku, na rat u BiH te na operacije »Medački džep«, »Bljesak« i »Oluja«. Među dokumentima su i transkripti razgovora vođenih u Uredu predsjednika Republike Franje Tuđmana, koji se odnose na te događaje. Dio dokumenata predan je neposredno, a za dio je omogućen samo uvid uz odgovarajući nadzor. Sa svih dokumenata prethodno je skinuta oznaka tajnosti.

To je dio Vladinog odgovora na zastupničko pitanje haeselesovca Joška Kontića kojeg je zanimalo koje je dokumente, kada i po kojim predmetima istrage Vlada dostavila Haaškom sudu. Kontić se u svom pitanju postavljenom na prošloj saborskoj sjednici osvrnuo na pismo premijera Ivice Račana glavnoj haaškoj tužiteljici Carli del Ponte od 18. lipnja 2001., u kojem je premijer istaknuo da je Vlada predala Haagu više od 1000 zatraženih dokumenata.

U odgovoru Vlade koji je potpisao premijer Račan detaljno se navodi struktura predanih dokumenata. U vezi sa zločinima nad Hrvatima predana su, među ostalim, izvješća o razaranjima hrvatskih gradova, sudski spisi o istragama provedenim zbog počinjenih zločina, razni dokumenti JNA i tzv. Vojske Republike Srpske Krajine, dokumenti o obavljenim ekshumacijama, zapisnici o informativnim razgovorima i podaci o potencijalnim svjedocima.

Predani su i popisi civila ranjenih u napadima na Dubrovnik, izvješće o logoru Morinje i razni zemljovidi.

U vezi s ratom u BiH, hrvatska vlada predala je dokumente HVO-a, HIS-a, SIS-a i MORH-a, među kojima su vojne zapovijedi i izvješća raznih vojnih postrojbi, popisi Vojske Republike Srpske, osobni dosjei te zapisnici o obavjesnim i presretanim razgovorima. Istražiteljima Haaškog suda omogućen je i pristup u Hrvatski državni arhiv u kojem su 2000. pohranjeni dokumenti o ratnim operacijama u BiH.

Od dokumenata vezanih uz operacije »Medački džep«, »Bljesak« i »Oluju«, predani su zakoni, uredbe i drugi propisi koje se odnose na djelatnost Hrvatske vojske, vojna izvješća, zapovijedi, ratni dnevnici, dokumenti MUP-a, kao i dokumenti o tijelima pokopanim na groblju u Kninu i o obavljenoj identifikaciji ekshumiranih osoba.

Kako se navodi u Vladinom odgovoru, zabranjeno je objavljivanje transkripata iz Predsjednikova ureda i ratnih dnevnika izvan postupaka pred Haaškim sudom, na što se Carla del Ponte obvezala posebnim pismom.

Marijan Lipovac