Vjesnik: 21. 02. 2003.

Je li hrvatska optužnica najava haaške

Ljubo Ćesić Rojs, Stjepan Spajić i Željko Maglov povezani su prijateljstvom s pokojnim ministrom obrane Gojkom Šuškom / Spajić je već rekao da je optužnica protiv njega i Rojsa politička / Mediji su 2000. godine objavili transkript iz Ureda Predsjednika o Ljubi Ćesiću Rojsu, kojim se možda koriste i haaški istražitelji

ZAGREB, 20. veljače – Hrvatski sabor je u svibnju 2002. ukinuo zastupnički imunitet Ljubi Ćesiću Rojsu, pa neće biti prepreka da se protiv njega provede postupak po optužnici zagrebačkog Državnog odvjetništva od srijede da je kao pomoćnik ministra obrane RH koncem devedesetih godina počinio tri kaznena djela kojima je oštetio državu za više od 5,5 milijuna kuna.

Uz Rojsa, to je odvjetništvo podiglo optužnicu i protiv Stjepana Spajića da je, kao direktor NK Hrvatski dragovoljac, poticao Rojsa na kaznena djela. U trećoj točki optužnice kaže se da je Ljubo Ćesić Rojs, kao pomoćnik ministra obrane, otpisao dug NK Hrvatskog dragovoljca MORH-u u iznosu tri milijuna kuna te da ga je na to potaknuo Stjepan Spajić.

Spajić je već u srijedu navečer kazao da je optužnica protiv njega i Rojsa neosnovana i politička. »Nikad nisam potpisao nikakav papir da bi me se moglo optužiti za neke nepoštene radnje. Očito, nekom u ovoj zemlji smetam, boje me se«, dodao je. To je već drugi put u nekoliko zadnjih mjeseci da Državno odvjetništvo povezuje Spajića s nelegalnim raspolaganjem državnim novcem.

U kontekstu istrage Državnog odvjetništva o nezakonitom odljevu novca dijaspore za obranu Hrvatske s računa u austrijskom Villachu navedeno je da je znatna svota otišla za transplataciju Spajićevog bubrega. Spajić je potvrdio da je za tu transakciju zaslužan ministar Šušak. Ime pokojnog ministra obrane povezuje Stjepana Spajića i s Ljubom Ćesićem Rojsom. Šušak je bio nazočan osnivanju NK Hrvatskog dragovoljca u zagrebačkom naselju Sigetu. Spajić se više puta javno hvalio svojim prijateljstvom s pokojnim ministrom. Ljubo Ćesić Rojs je pak bio Šuškov pomoćnik, a Šušak nije krio prijateljstvo s njim.

U knjizi »Vojna policija RH«, koju je uredio i napisao umirovljeni general i dugogodišnji načelnik Vojne policije Mate Laušić, objavljena je zajednička fotografija Šuška, Rojsa i umirovljenog pukovnika Željka Maglova, snimljena 1995. godine u šibenskom zaleđu, nakon Oluje. Istodobno s optužnicom protiv saborskog zastupnika Ljube Ćesića Rojsa, mediji neslužbeno najavljuju i novu - za nezakonitosti pri kupnji automobila za MORH na crnom tržištu. U kontekstu te istrage protiv Rojsa, spominje se i Maglov, koji je nedavno u Splitu uhićen pod sumnjom da je švercao teškim drogama.

Nagađa se da bi Maglov mogao biti svjedok u slučaju nezakonite trgovine automobilima, jer su mediji godinama iznosili informacije o tome da je upravo on sa svojom 73. bojnom Vojne policije bio glavna karika u lancu šverca ukradenim automobilima iz Hrvatske i zapadne Europe u BiH. Zbog šverca automobilima i šećerom, Maglov je prvi put uhićen u Splitu, 15. rujna 1997. Mediji su objavili i prvi Maglovljev iskaz u istrazi u kojem kaže da su za sve njegove radnje znali njegovi prepostavljeni u MORH-u. Policijska istraga nije bila dovršena, jer je, po neslužbenim informacijama, helikopter MORH-a u kojem su bili Rojs i Mate Laušić, sletio u krug splitskog zatvora Bilice i prevezao Željka Maglova u Zagreb. Nakon toga, Maglov je službeno bio godinu dana u bijegu.

Pokušaji da se pravosudno rasvijetle afere zastupnika HDZ-a Ljube Ćesića Rojsa, koji je u MORH-u bio desna ruka pokojnog ministra Šuška i njegov neslužbeni povjerenik za Hercegovinu, po nekim analitičarima, možda su povezani i s mogućom haaškom istragom protiv Rojsa.

U hrvatskoj javnosti još je 2000. godine osvanuo transkript iz Ureda predsjednika Tuđmana u kojem visoki dužnosnik sigurnosno-obavještajne službe negdašnje HZ Herceg-Bosne kaže da je Ljubo Ćesić Rojs 1995. godine, u blizini Glamoča, osobno ubio ratnog zarobljenika.

Po procjeni promatrača bliskih ICTY-u, vrlo je moguće da domaće pravosuđe želi pripremiti javnost i za mnogo teže optužbe protiv Ljube Ćesića Rojsa.

Željko Peratović