Vjesnik: 25. 02. 2003.

Koga će ukidanje istražnog postupka lupiti po glavi

VLADO RAJIĆ

Ministar policije Šime Lučin izjavio je kako će predložit ukidanje istražnih centara u županijskim sudovima, pa bi istragu zajedno vodili i suđenje pripremali policajci i državni odvjetnici bez posredništva istražnog suca koji »samo usporava cijeli postupak«.

Riječi ministra Lučina sa sastanka u Valbandonu tek su jedan od brojnih odjeka odavno predložene varijante zakona o kaznenom postupku. Prvi se javio glavni državni odvjetnik Mladen Bajić. Na pitanje što o tome kaže policija, rekao je da se policajci slažu. Što kažu suci? Kod njih je dvojba višestruka. Nekoć je boravak u istražnom centru sucima omogućavao beneficirani radni staž. Nekoć je također postojalo uvjerenje da sve ono što se događa prije otvaranja glavne rasprave ima smisla, jer je zaštićeno od pravnoga neznanja policajaca i pravne površnosti tužitelja.

Što je danas na stvari?

Danas je na snazi zahtjev da se svi postupci pred sudovima svedu na najmanju moguću mjeru, a ako se glavna rasprava već i mora voditi, onda je to zato što između tužene i tužiteljske strane postoji spor koji nitko drugi osim suca ne može riješiti.

Ukinuti istražni postupak u današnjoj regulativi značilo bi temeljito promijeniti kompletan kazneni postupak. U tim okvirima je moguće ostvariti i već zakonski propisanu mogućnost nagodbe između tužitelja i tuženog. Istražni postupak bi možda smetao toj nagodbi. Oni koji se protive takvu rješenju smatraju da bi se i pravno neznanje policajaca i pravna površnost tužitelja mogla obiti o glavu, prije svega stranci optuženoj za neko kazneno djelo, a potom i cijelom pravnom poretku. O tome, nažalost, nije bilo šire i stručnije rasprave. Bez obzira što u njoj, eto, sudjeluje i ministar policije. Jer, ukinu li se istražni centri županijskih sudova, morat će se mijenjati zakon o kaznenom postupku u cijelosti. A onda je riječ o reformi koja prelazi granice interesa za ubrzanjem sudskoga postupka. Jer, riječ je o sasvim novom pristupu glavnoj raspravi, o promjeni uloge i načina kako se ta uloga ostvaruje sve do trenutka kad glavni postaje predsjednik Sudskoga vijeća.

Stari suci i policajci upozoravaju da njihovi nasljednici možda neće odmah biti sposobni obavljati novu ulogu. Jer više nema improvizacije na temu zakonitosti i nezakonitosti dokaza. Nezakonit dokaz mogao bi na slobodi ostaviti i najtežeg kriminalca. Zakonit dokaz, pak, neizveden do kraja, mogao bi i dvojbeno sumnjivu osobu baciti u zatvor na neizvjestan broj godina.