Vjesnik: 25. 02. 2003.

Vojislav Šešelj na »duljem službenom putu«

Šešelj je u ponedjeljak otputovao u Haag, gdje će odgovarati za ratne zločine, iako njegovi pristalice tumače da će voditi veliku bitku za obranu srpstva / Optužnica protiv Šešelja i Miloševića je umnogome ista, s tim da je Šešelju dodatno opterećenje etničko čišćenje u Vojvodini / Srpski mediji najjačom i najkonkretnijom točkom optužnice smatraju događaje u Hrtkovcima

BEOGRAD, 24. veljače - »Evo, vidite da se može u tu smrdljivu Nizozemsku i bez vize«, okrenuo se ozarena lica Vojislav Šešelj svojim sljedbenicima kad je čekirao kartu za Haag, odnosno Amsterdam, redovnom linijom JAT-a u ponedjeljak nešto prije 6 sati. Prihvativši sjedalo u lijevom redu zrakoplova, odmah do prozora, Šešelj se potom obratio desecima novinarima, ustvrdivši da je »spavao tako dobro, kao nikad u životu« i da se probudio u 4 sata. Još je jednom rekao da planira povratak iz Haaga za nekoliko godina, iako ga je »veliko robijaško iskustvo« naučilo da bude spreman na maksimalno odugovlačenje s procesom u kojem će, ipak, on biti taj »koji će očitati lekciju SAD-u, NATO-u i Haaškom tribunalu«.

Potom je naglasio da se njegov »naputak«, izrečen noć ranije na oproštajnom mitingu u središtu Beogradu, o suprotstavljanju izručenja »više ikoga« Haaškom sudu, mora poštivati. Kad se izljubio s najbližima, posebnu pozornost posvetivši najmlađem sinu Nikoli, uputio se prema izlaznim vratima zračne luke.

Tako su izgledali posljednji sati na slobodi samoproglašenog četničkog vojvode Vojislava Šešelja. Idućih će nekoliko godina vjerojatno provesti na suđenju, na kojem će se pokušati dokazati njegova uloga u zločinima protiv čovječnosti i kršenju ljudskih prava ili običaja rata.

»Šele, da si nam u Hagu zdravo i objasni im međunarodno pravo«, »Šele, srpski narod za tebe daje sve, vrati se iz Haga što pre«, »Šešelj za pobedu srpstva«, samo su neki od transparenata kojima je osumnjičenik za »definiranje linije Karlobag - Ogulin - Karlovac - Virovitica kao zapadne granice nove srpske države (velike Srbije) koja bi uključivala Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju i znatne dijelove Hrvatske i BiH«, pozdravljen noć ranije, u nedjelju.

Na mitingu se okupilo desetak tisuća Srba koji, poput svojega vođe kojega smatraju »najvećim Srbinom svih vremena«, vjeruju da Šešelj kreće u »presudnu bitku za obranu srpstva«. Tako su ga i ispratili - kao ratnika koji će se u Haagu boriti protiv neprijatelja srpstva. Na sebe su pak preuzeli zadaću čišćenja Srbije od neprijateljskih slugu.

»Doktore, nauči ih prava, važnija je tvoja od njihovih glava«, »Vojo brate, rasturi Haaški tribunal«, nastavljali su transparenti pričati o srpskom odnosu prema Haagu. Brojne majice s likovima Radovana Karadžića, Ratka Mladića ili Slobodana Miloševića pokazuju da Šešeljevi sljedbenici, zapravo, ne razlikuju vlast i oporbu, te da su prividni protivnici, Šešelj i Milošević, za rata bili dio iste hijerarhije. Uostalom, optužnica protiv Šešelja i Miloševića je u mnogome ista, a Šešelju je dodatno opterećenje etničko čišćenje u Vojvodini. Srpski mediji najjačom i najkonkretnijom točkom optužnice svakako smatraju događaje u Hrtkovcima.

»Nijedan Hrvat nije protjeran. Ja bih želio da su otišli svi Hrvati. Što će Hrvati ovdje?«, jedna je od posljednjih izjava predsjednika Srpske radikalne stranke uoči odlaska u Haag gdje će se, kao i njegov »vožd«, braniti sam, bez odvjetnika, samo uz nekoliko pravnih savjetnika. Iako se u medijima nagađalo da Šešelj neće otići, da od svega radi spektakl, kao i obično u posljednjih desetak godina, on se nije predomislio odlučivši, kako kaže, ne propustiti priliku »da se proslavi širom svijeta«.

»Odlazim na nešto dulji službeni put«, uskliknuo je svojim sljedbenicima Šešelj, zamolivši ih za oprost što prethodno s vlasti nije srušio »osmanlijsku bagru i mafijaški režim«. Od predstavnika ostalih stranaka, na oproštaju su bili samo neki čelnici Socijalističke partije Srbije i Jugoslavenske udružene ljevice, a viđen je i Damir Dokić, otac poznate tenisačice Jelene Dokić.

Na posljednjem Šešeljevom »radnom zadatku«, VI. otadžbinskom kongresu njegove stranke, dva dana uoči odlaska u Haag, bili su veleposlanik Iraka te šefovi, tajnici i savjetnici veleposlanstava Rusije, Palestine, Kine, Bjelorusije, Libije i Tunisa. Nimalo čudno društvo zna li se, primjerice, da se u jednom od njegovih uporišta, Loznici, u posljednje vrijeme počeo putem kablovske televizije emitirati državni program iračke televizije. Jest da ništa ne razumiju, jest da ne znaju arapski, ali - »naši su!«, jer su »protiv njih!«

Šešelj je u Haag otputovao bez prtljage, jer se boji lopova, a slobodno vrijeme će iskoristiti za proučavanje Haaškog suda. »Imat ću vremena napraviti još jedan doktorat«, rekao je, a Televiziji Srbije je - s obzirom na to da zbog svoje odsutnosti očekuje pad gledanosti te televizije - poručio da prikazuje snimke njegovih ranijih skupštinskih nastupa.

Željko Garmaz

Šešelj u haaškom pritvoru

HAAG, 24. veljače - Čelnik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj, kojeg je Haaški sud optužio za ratne zločine, doputovao je u ponedjeljak prijepodne u Haag gdje je smješten u pritvor, objavio je glasnogovornik tajništva tog suda. »Gospodin Šešelj stigao je u sudski zatvor u Scheveningenu«, rekao je glasnogovornik Christian Chartier. Dodao je kako još nije određen datum Šešeljeva prvog pojavljivanja pred sudskim vijećem, kad bi se trebao očitovati o tome osjeća li se krivim za ono za što ga optužnica tereti.

Vojislav Šešelj (48), koji je u subotu ponovno izabran za predsjednika oporbenog SRS-a, optužen je za etničko čišćenje i druge zločine prema nesrpskom stanovništvu u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini. Optužnicu protiv Šešelja Haaški je sud objavio 14. veljače.

Večer uoči odlaska u Haag, Šešelja, koji ima titulu četničkog vojvode, na beogradskom je Trgu Republike ispratilo oko 10.000 pristaša uz himnu četničkog pokreta »Sprem"te se, sprem"te četnici«. (Hina)