Vjesnik: 28. 02. 2003.

Sindikati prijete općim štrajkom ako Vlada ne odustane od izmjena Zakona o radu

Sindikati u rezoluciji zahtijevaju da se izmjene tog zakona ne donose bez dogovora socijalnih partnera / Izostane li dogovor, sindikati će provesti referendum među članstvom o općem štrajku / »Mijenjajte sebe, a ne Zakon o radu«, poručili su sindikalisti Vladi / Jurić: Nećemo dopustiti smanjenje radničkih prava i zajedno ćemo se boriti da se predloženi zakon ne prihvati u Saboru / Kunst: Koalicija na vlasti ne samo da je prevarila radnike već se pretvorila u grobara radničkih prava / Sever: Tražimo da se donese zakon po mjeri radnika, a ne MMF-a i kapitala / 2003. - godina borbe za dostojanstvo radnika

ZAGREB, 27. veljače - Više od šest tisuća sindikalnih povjerenika iz cijele države prosvjedovalo je u četvtak oko podneva na Markovu trgu protiv predloženih izmjena Zakona o radu. Duga kolona prosvjednika stigla je na Markov trg s prvog svesindikalnog sabora održanog u Tvornici, koji je potvrdio odluku o općem štrajku ne uspiju li pregovori s Vladom o spornom zakonu.

Na javnom prosvjedu, koji je prvi put zajedno organiziralo pet sindikalnih središnjica i devet autonomnih sindikata, izviždani su premijer Ivica Račan i predsjednik Sabora Zlatko Tomčić.

»Mijenjajte sebe, a ne Zakon o radu!«, poručili su sindikalisti Vladi, a saborskim zastupnicima pak da ne dižu ruke protiv radnika koji su ih doveli na vlast.

Na Račanove riječi puštane s razglasa da teret reformi treba rasporediti na sve slojeve društva, a ne samo na radnike, prosvjednici su odgovorili bučnim zviždukom, čegrtanjem i stihovima Alke Vujice »Laži, laži, laži me, ti to radiš najbolje«.

»Bili smo u mraku socijalizma i HDZ-a, a sada smo u mraku koalicije«, »Ne režite granu na kojoj sjedite«, »Lažljivi vlastodršci, ako jednom prevarite narod drugu priliku nećete dobiti« - neke se od parola s transparenata, a uočena je i karikatura na kojoj Račan i Vidović stišću radnike u kontejneru držeći u ruci omču u obliku Zakona o radu.

»Nećemo dopustiti smanjenje radničkih prava i zajedno ćemo se boriti da se predloženi zakon ne izglasa u Saboru«, rekao je predsjednik SSSH-a Davor Jurić, dodavši da su sindikati spremni na dogovor i dijalog o svim otvorenim pitanjima.

»Ako nas je danas na Markovu trgu više od 6000, sljedeći put bit će nas 60.000, ali tada neće biti vas«, poručio je Jurić vlasti. »Tko to zasluži i dâ svoj glas za radnička prava, taj će dobiti i radničke glasove na izborima«, istaknuo je Jurić praćen zvižducima odobravanja.

»Koalicija na vlasti ne samo da je prevarila radnike već se pretvorila u grobara radničkih prava, a sada radnike kroz izmjene Zakona o radu hoće vratiti u feudalizam i učiniti kmetovima«, smatra čelnik URSH-a Boris Kunst podsjetivši da je na Markovu trgu pogubljen Matija Gubec.

»Gospodo i drugovi, prije ćemo mi vas razvlastiti iz vaših feuda nego što ćete vi nas vratiti u kmetstvo«, poručio je Vladi i Saboru Kunst. Rekao je da su se političari, kada su došli na vlast, vozili na romobilima, a sada su namjerno ostavili automobile na Trgu da smetaju prosvjedu.

»Obespravljenim radnicima sada se u sklopu izmjena Zakona o radu želi oduzeti i dostojanstvo i spustiti ih na najnižu razinu, što hrvatski sindikati neće dopustiti. Tražimo da se donese zakon po mjeri radnika, a ne MMF-a i kapitala«, istaknuo je predsjednik NHS-a Krešimir Sever.

»Jadna je vlast koja je spala na to da se okružuje policijom i čuva od svojih radnika«, rekao je Sever poručivši Vladi i Saboru da je vlast promjenljiva i da bi trebali služiti narodu, a ne njime vladati.

»Ako su izmjene Zakona o radu politika, onda je prosvjed politički skup. Bojim se da ćemo prije promijeniti vlast nego što oni izmijene taj zakon«, ustvrdio je predsjednik Matice sindikata javnih službi Dalimir Kuba.

Uz manje političkih poruka vlasti govorio je Stjepan Kolarić u ime autonomnih sindikata, rekavši da se radništvo nadalo ekonomskom prosperitetu i kraju siromaštva i nepravdi. Izmjene Zakona o radu svjedoče suprotno jer Vlada ostavlja radništvo da u korist kapitala skuplja mrvice.

»Slažemo se da treba nešto mijenjati u Zakonu o radu, ali počet ćemo od ministra rada Vidovića«, naglasio je uz zvižduke odobravanja čelnik HUS-a Zdenko Mučnjak. Sindikati su, rekao je, protiv neoliberalne politike Vlade i neće dopustiti fleksibilizaciju tržišta rada na štetu radnika.

Na svesindikalnom saboru, održanom u Tvornici prije javnog prosvjeda, oko 1500 sindikalnih zastupnika donijelo je rezoluciju kojom je 2003. proglašena godinom borbe za dostojanstvo radnika. Traže da rad na određeno bude iznimka, a ne pravilo, zatim više naknade za nezaposlene i jaču pravnu zaštitu radnika.

Sindikati u rezoluciji zahtijevaju da se izmjene Zakona o radu ne donose bez dogovora socijalnih partnera. Izostane li dogovor, provest će referendum među članstvom o općem štrajku. Svesindikalni sabor donio je odluku o zaštiti štrajkaša, pa će poslodavce koji će priječiti radnike da štrajkaju staviti na crnu listu i pozvati građane na bojkot njihovih proizvoda.

Sindikati će, odlučeno je na saboru, pokrenuti i inicijativu za raspisivanje referenduma građana o smjeru gospodarsko-socijalne politike države, koji bi se proveo ako ne prođu sindikalni zahtjevi u izmjeni Zakona.

»Mi ćemo odlučiti kad ćemo prikupljati potpise građana za raspisivanje referenduma, pa makar to bilo i uoči samih izbora«, upozorio je Krešimir Sever. U Hrvatskoj se zbog izmjena Zakona o radu konačno ujedinio sindikalni pokret, rekao je na kraju sabora Davor Jurić, uz poziv ujedinjenim sindikatima da se ponovo okupe na drugom sindikalnom saboru 1. svibnja u Maksimiru.

Ljubinka Marković