Slobodna Dalmacija: 28. 02. 2003.

BRUXELLES: PORUKA EUROPSKIH MINISTARA POLICIJE I PRAVOSUĐA ZEMLJAMA ZAPADNOG BALKANA

Očistite se od organiziranog kriminala i korupcije

BRUXELLES — Europski ministri policije i pravosuđa su u četvrtak sa svoje redovne mjesečne sjednice u Bruxellesu poslali vrlo važnu političku poruku zemljama zapadnog Balkana, među kojima je nekoliko puta spominjana i Hrvatska. U okviru javno prenošene debate, ministri EU članica su jedan za drugim, više ili manje otvoreno, upozoravali zemlje iz regije da moraju očistiti organizirani kriminal iz svojih sredina žele li se približiti EU-u.

Ovaj put vodeća tema, koja je u prvi plan iskočila nakon rata u Afganistanu, bila je droga, a zapadni Balkan nije označen samo kao tranzitno područje, nego i kao prostor gdje su, prema navodima, i veliki prostori za skladištenje heroina. Ne samo heroin iz Afganistana, nego i kokain iz Južne Amerike, također u EU ulaze - to sve više i značajnije - preko zapadnog Balkana.

Međutim, zapadni Balkan generira i druge oblike organiziranog kriminala koji "ugrožava unutarnju sigurnost zemalja članica EU-a" - to su trgovina ženama, šverc ljudi, cigareta, ukradeni auti, pranje novca, tvrde europski ministri policija. Za ilustraciju, Danci su ustanovili da je stanje policija i institucija u "tim zemljama" tako da se nikako ne bi mogli uklopiti u europska društva, a Britanci su rekli da "destabiliziraju i sebe i EU, a sebe usporavaju na putu za Uniju".

Prema njihovim analizama, u srži problema organiziranog kriminala je korupcija. To je osnovno zlo koje generira sve ostale oblike organiziranog kriminala i kriminalnog ponašanja. Europa će dati tehničku i materijalnu pomoć, a zauzvrat, društva se moraju potruditi oko "radikalnih promjena". Te promjene mogle bi se pokrenuti reformama u policiji i pravosuđu, i kontinuiranoj pomoći. Recimo, već do sada oko 10 posto iz programa CARDS, koji je EU dizajnirala specijalno za zapadni Balkan, odlazi na borbu protiv organiziranog kriminala.

Njemački ministar Otto Schily inzisitrao je baš na ovakvim projektima i naveo Hrvatsku kao dobar primjer. U kontekstu ove informacije možemo reći da je Hrvatska daleko najviše napredovala od zemalja iz regije u ovom sektoru, do kojeg je EU-u izuzetno stalo.

Konačno, u Hrvatskoj vjerojatno ima i najviše policajaca koji govore engleski, pa se, ma kolika bila ili ne bila korist od toga, mogu šetati po raznim konferencijama. Međutim, potrebna oprema, recimo za noćna izviđanja granica, vrlo sporo dolazi, što je problem mehanizma programa CARDS. No, očigledno je potreban još veći napor.

Matko FRANAC