Novi list: 05. 03. 2003.

HAŠKI ISTRAŽITELJI ZAVRŠILI ISPITIVANJE MLADENA MARKAČA

Markač očekuje optužnicu

ZAGREB – Po završetku druge runde razgovora s haškim istražiteljima, umirovljeni general Mladen Markač i njegov odvjetnik Miroslav Šeparović složili su se da u ovom trenutku nije nerealno očekivati hašku optužnicu protiv bivšeg zapovjednika specijalne policije, postrojbe koja je sudjelovala u svim akcijama HV-a.

– Razgovor s haškim istražiteljima bio je dug i iscrpljujući, ako je danas sve završilo, onda je dobro. Sve je otvoreno i teško je prognozirati, moguće je da se razgovori nastave, kao i da se istraga obustavi. Ako je Markač odgovoran kao zapovjednik vojne policije, ako se akcije HV-a okarakteriziraju kao djelomično zločinačke, očekujem optužnicu. Međutim, ako se analizira ponašanje specijalne policije i Markačeva uloga kao zapovjednika tih postrojbi, onda ne očekujem optužnicu, izjavio je jučer Šeparović, nakon ispitivanja koje je potrajalo gotovo pola dana.

Markač je, pak, kazao da ne bježi od činjenice da je bio zapovjednik specijalne policije, dodajući kako smatra da je haškim istražiteljima argumentirano dokazao da nije zapovijedio niti počinio zločin, niti da je to napravila specijalna policija.

Jučer se uglavnom razgovaralo o planiranju i izvođenju akcija Bljesak i Oluja, kao i o položaju specijalne policije u zapovjednom lancu tih operacija. Markač i Šeparović predočili su istražiteljima MUP-ove prijave protiv osoba koje su 28., 29. i 30 travnja 1995. godine na okupiranom dijelu autoceste otvorile vatru po civilnim vozilima i ubile više građana, za što istražitelji sumnjanju da su bili incidenti inscenirani kako bi se dao povod za Bljesak. Počinitelji tih djela su procesuirani i neki od njih nalaze se i danas u Lepoglavi. Na novinarske upite, Markač je pojasnio i koje je dokumente, zaplijenjene od srpske strane, a koji pokazuju da se srpska paravojska miješala s civilima, predao haškim istražiteljima.

– Kroz razgovore o Medačkom džepu, uvijek se spominje da je među žrtvama bilo i žena i djece. Bilo je žena, ali žene su bile u funkciji oružane sile. Predočili smo zaplijenjenu dokumentaciju srpske strane iz koje je vidljivo da su žene potpisivale dragovoljni pristanak na vojačenje. Pronađene su i vojne knjižice u kojima se navodi da su dužile dugo oružje, jedna je žena u Medačkom džepu bila čak i zapovjednik topničke bitnice i ona je poginula. Njihovi vojnici su se presvlačili u civilnu odjeću i miješali s civilima zadržavajući oružje. Možebitno je došlo do sukoba, ali ne s civilima, već samo u slučaju kad su civili pružali otpor. Oni koji nisu pružali otpor bili su uhićeni, sprovedeni u policijske postaje, gdje su im dane osobne iskaznice kako bi mogli ostvariti svoja građanska prava u Hrvatskoj, rekao je Markač.

On se požalio i na to da dokumenti o Bljesku i Oluji još nisu deklasificirani i da nije oslobođen čuvanja vojne tajne o tim akcijama. No, njegov odvjetnik je napomenuo da je stoga haškim istražiteljima dao upute gdje će pronaći tu dokumentaciju.

– Sad čovjek na više od deset mjesta mora tražiti dokumentaciju o jednom događaju ili akciji, a kad i pronađe sve te dokumente, ima ih više desetaka tisuća i mora se odlučiti koji će ponijeti sa sobom, predviđajući što bi ga mogli pitati. I onda dođete s najmanje pedesetak dokumenata o svakoj akciji na razgovor i morate izdržati 12 sati rata živaca i pitanja o dokumentima koje niste mogli donijeti i o događajima koji se nisu ni dogodili, ogorčeno je prepričavao svoje dojmove Mladen Markač.

S. ABRAMOV