Vjesnik: 06. 03. 2003.

Zašto se sumnja da je Gotovina u Hrvatskoj

Imaju li diplomatski krugovi u Zagrebu pouzdane informacije da je odbjegli general u Hrvatskoj ili, vođeni isključivo političkim interesima, pomoću neprovjerenih informacija pritišću hrvatsku vladu? / Na to je pitanje teško odgovoriti, jer nije ponuđena ni jedna čvršća indicija koja bi ukazivala da je Gotovina dostupan hrvatskim vlastima, a da one ništa ne poduzimaju da ga se uhiti

ZAGREB, 5. ožujka - Umirovljeni general Ante Gotovina, za kojim je Interpol na traženje Haaškog suda raspisao crvenu tjeralicu, iznova je kamen spoticanja između hrvatske vlade i dijela međunarodne zajednice. Iz krugova diplomata akreditiranih u Zagrebu pronose se vijesti da je Gotovina viđen u Hrvatskoj i Hercegovini, te da je premijer Ivica Račan obećao raspisivanje nagrade za obavijesti o njegovu boravištu i kretanju. Tvrdilo se da je Vlada tražila osnivanje specijalne postrojbe za Gotovinino uhićenje.Premijer Račan i potpredsjednik Vlade Goran Granić odbacuju te informacije. Granić je, u razgovoru za Vjesnik, rekao da neki tvrde kako su vidjeli Gotovinu u diplomatskim krugovima i da su priče o dostavljanju informacija o Gotovininu kretanju Vladi neozbiljne. Predsjednik Stjepan Mesić - u čijim ovlastima, za razliku od Vlade, nije Gotovinino uhićenje - izjavio je u ponedjeljak kako se pretpostavlja da je Gotovina u Hrvatskoj, iako se ne zna točno gdje je. Dodao je da je bilo uputa gdje bi ga se moglo tražiti, ali da na tim mjestima nije nađen te da bi za Gotovinu bilo najbolje da se sam preda.

Imaju li diplomatski krugovi u Zagrebu pouzdane informacije da je odbjegli general u Hrvatskoj, odnosno da se kreće Hrvatskom i Hercegovinom ili, vođeni isključivo političkim interesima, pomoću neprovjerenih informacija pritišću hrvatsku vladu? Na to je pitanje teško odgovoriti, jer ni domaćoj ni stranoj javnosti nije ponuđena ni jedna čvršća indicija koja bi ukazivala da je Gotovina dostupan hrvatskim vlastima, a da one ništa ne poduzimaju da ga se uhiti. Neki hrvatski analitičari prigovaraju diplomatskim krugovima u Zagrebu što, ako imaju nove fotografije generala Gotovinine snimljenog u Hrvatskoj, nisu našli način da ih barem strani mediji objave.

Spominje se i priča da je odbjeglog Gotovinu pred kućom generala Janka Bobetka, dok je on još boravio u njoj, vidio austrijski diplomat. To nije nemoguće, jer su bolesnog Bobetka posjećivale mnoge osobe, a kuća u kojoj mu je stan nalazi se u dijelu Zagreba gdje je smještena većina stranih rezidencija. »Kako se Gotovina po Hrvatskoj, a posebno po tom dijelu Zagreba, sigurno ne bi kretao neprerušen, moguće je da je pažnju stranih diplomata privukla osoba odjevena u franjevački habit, koja je Bobetka posjetila u rujnu prošle godine, neposredno nakon odluke bolesnog generala da se neće odazvati traženju Haaškog suda«, objašnjava Vjesnikov izvor blizak haaškom tužiteljstvu.

Novinari koji su jesenas svakodnevno izvještavali ispred stana umirovljenog generala Bobetka vidjeli su osobu odjevenu u franjevački habit koja je automobil splitske registracije parkirala ispred Kovačićeve 25. Međutim, ta je osoba sama ušla u Bobetkov stan, a crte njegova lica nisu podsjećale na Gotovinu.

»Postoje informacije da se general Gotovina od proljeća prošle godine pa sve dosad kreće od otočića Visovca na rijeci Krki u šibenskom zaleđu, na kojem je smješten franjevački samostan, preko Vrlike do Sinja, te da odatle prelazi granicu u susjednu Hercegovinu. Navodno je odjeven u franjevački habit, pa automobil koji vozi nitko ne zaustavlja i kontrolira. Odatle mogućnost da je netko od diplomata za osobu odjevenu poput franjevca, sa splitskim tablicama na automobilu, koja je posjetila Bobetka, pomislio da je general Gotovina«, kaže naš izvor blizak haaškom tužiteljstvu.

Kako bilo, sasvim je izvjesno da stranim diplomatima u Zagrebu ne promiče ništa što se ovdje događa ili govori, a povezano je s odnosima Hrvatske i Haaškog suda. Potvrđuju to i izjave njemačkog veleposlanika dr. Gebhardta Weissa, koji je krajem prošle godine komentirao osvrte vrha Katoličke crkve na »slučaj Bobetko«. U Novom listu od 30. listopada 2002. dr. Weiss je rekao: »Ono što smo čuli od crkvene elite korektno je kada govori o legitimnosti hrvatske obrane za vrijeme ratne agresije. To je razumljivo. Međutim, za vrijeme tog legitimnog rata bilo je određenih postupaka na hrvatskoj strani koji se ne mogu kvalificirati kao legitimni. I ono što mi je nedostajalo u tome je jasna poruka crkvenih vođa o tim specifičnim događajima. Jer, kao institucija odgovorna za visoku razinu morala i etike, od Crkve se mora očekivati jasna osuda takvih zločina. Nadam se da ću to od hrvatskih crkvenih vođa u budućnosti čuti jasnije rečeno«.

Željko Peratović