Slobodna Dalmacija: 07. 03. 2003.

BRUXELLES: CARLA DEL PONTE KRITIČKI O SURADNJI ZAGREBA S HAAGOM

Svi uvijek znaju gdje je general Gotovina, a nitko ne čini ništa

BRUXELLES — Glavna tužiteljica Haaškog tribunala Carla del Ponte u Bruxellesu je vrlo kritički govorila o suradnji Zagreba s Haaškim sudom, ističući u prvi plan "slučaj Gotovina".

Glavna tužiteljica govorila je oštrije nego se očekivalo. Njezina kritika dobiva posebnu težinu pred skori posjet, 12. i 13 ožujka, europskog povjerenika za vanjske poslove Chrisa Pattena Hrvatskoj, pred objavljivanje iznimno važnoga godišnjeg izvještaja Europske komisije o zemljama zapadnog Balkana, krajem ožujka, i možda najvažnije, pred posjet premijera Ivice Račana Londonu. Hrvatski premijer tamo će nastojati uvjeriti Tonyja Blaira da je Zagreb totalno otvoren suradnji s Tribunalom.

Međutim, ton kojim je tužiteljica Del Ponte, nakon susreta sa šefovima europske diplomacije Javierom Solanom i Chrisom Pattenom, govorila o suradnji Zagreba i Haaga, u ovom trenutku, upućuje na oprez kad je u pitanju optimizam oko ratifikacije hrvatskog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u Londonu. Velika Britanija iznimno oštro zahtijeva od svih zemalja u regiji totalnu suradnju sa Sudom.

— Mi znamo da se Gotovina prebacuje iz Hercegovine u Hrvatsku i obratno. Zanimljivo, kad god je Gotovina u Hercegovini, onda je hrvatska policija upoznata s njegovim kretanjem, a hrvatske vlasti kažu - ne možemo ga uhititi, u Hercegovini je, neka ga uhiti SFOR. A kad se prebaci u Hrvatsku, onda odjednom hrvatska policija ne zna gdje je. Dakle, svi znaju gdje je general, a nitko ništa ne čini da ga se uhiti — rekla je glavna tužiteljica. Ona je time, uz hrvatske vlasti, prozvala i SFOR, odnosno - NATO.

Od sadržaja poruke glavne tužiteljice Tribunala, ovisit će, kako su sami ranije sugerirali, i ton kojim će Solana i Patten nastupati u svom odnosu prema regiji. Dok traje suđenje Miloševiću, Haaški sud ima neprocjenjivu političku težinu, i totalna politička podrška Tribunalu, pa i tužiteljstvu, je nešto što se u EU samo po sebi razumije. Ime generala Gotovine spomenula je u istom dahu s Karadžićem i Mladićem:

— Umorna sam od traženja da se uhite Karadžić i Mladić i svih devetnaest bjegunaca od međunarodne pravde u bivšoj Jugoslaviji.

Jedina razlika je bila što je rekla da će od EU-a i od cijele međunarodne zajednice zatražiti pritisak na Srbiju-Crnu Goru da isporuče Karadžića i Mladića, za koje je također ustanovila da je poznato gdje se nalaze, a Hrvatsku u tom kontekstu nije spomenula.

Matko FRANAC