Novi list: 08. 03. 2003.

PRODUBLJUJE SE SUKOB HRVATSKE VLADE I HAŠKOG TUŽITELJSTVA ZBOG GOTOVINE I PREDAJE DOKUMENTACIJE

Granić: Haag obmanjuje javnost

Podnošenjem zahtjeva za članstvom u EU, Hrvatska je postala interesantna za »sve oblike pritiska«, smatra Granić i dodaje da Del Ponte to koristi da situaciju zaoštri do kraja

ZAGREB – Naši zahtjevi za dokumentima o djelovanju Hrvatske vojske u BiH već mjesecima stoje i čekaju, a imamo problema i u suradnji s MORH-om, izjavila je jučer za naš list glasnogovornica haškog tužiteljstva Florence Hartmann, komentirajući tvrdnje potpredsjednika Vlade Gorana Granića da Hrvatska surađuje s Haškim sudom.

– Uvijek isto. I u Beogradu svi tvrde da surađuju, dometnula je, ne želeći potvrditi da će se glavna haška tužiteljica Carla del Ponte odazvati Granićevu pozivu i do kraja mjeseca doći u Zagreb.

– Još nismo dobili službeni poziv i nismo o tome razmišljali. Ne znam hoće li Carla del Ponte doći u Hrvatsku. Tek treba vidjeti kakav je poziv i ima li potrebe da se dolazi, kazala je Hartmann.

Odgovarajući na Granićeve tvrdnje da zahtjevi tužiteljstva nisu precizni, Hartman tvrdi da su zahtjevi iz Haaga »što je moguće precizniji« i da nikad nisu tražili globalni pristup arhivima.

– Ako koji zahtjev i nije dovoljno precizan vrlo je jednostavno u najkraćem mogućem roku zatražiti da se to precizira, ako za to postoji volja. Kad države odbijaju surađivati uvijek koriste takve argumente koji nikad ne stoje. Djelomična suradnja nije suradnja. Postoji suradnja i nesuradnja, poručila je Hartman.

Hartman: Nedostaje politička volja

Ponovila je optužbe kako se general Gotovina slobodno kreće između Hrvatske i Hercegovine, o čemu je Carla del Ponte u proteklih mjesec dana imala vjerodostojne informacije. No, požalila se Hartman, iako svi znaju gdje se on nalazi, nitko ništa ne poduzima da ga se uhiti: niti SFOR u Hercegovini niti policija u Hrvatskoj.

– Ako hrvatske vlasti to žele, mogu ga uhititi, jer im se u više navrata ukazala takva prilika. Ako bude političke volje, moći će to uraditi vrlo brzo, upozorila je Hartman.

Na pitanje na kojim mjestima Gotovina prelazi hrvatsku granicu Hartman nije željela odgovoriti, dometnuvši samo: »Pa ne spušta se valjda u Hercegovinu padobranom«. Njegov boravak u Hercegovini, kako tvrdi, potvrđen je od strane vlasti u Zagrebu, dok se, prema njezinim riječima, njegov boravak u Hrvatskoj negira.

Potpredsjednik Vlade Granić pak tvrdi da institucije zadužene za mjere prema osobama protiv kojih su pokrenuti postupci rade svoj posao.

– Možemo ocjenjivati jesmo li u tome uspješni ili nismo, ali ne može se dovoditi u pitanje odgovornost i spremnost institucija da obave svoj posao. Optužbe prema Hrvatskoj špekulativnog su karaktera s dezinformacijama da je hrvatska Vlada obaviještena i da zna, ali da taj posao ne želi obaviti, kazao je Granić za Radio 101 uvjeravajući da Vlada nije dobila informacije o Gotovininom kretanju i da su takve tvrdnje »obmanjivanje javnosti«.

Bardić: Sve dojave netočne

No, Granić tvrdi da je Vlada pozvala Carlu del Ponte u Zagreb smatrajući direktnu raspravu produktivnijom od ratovanja priopćenjima. Kako je Hrvatska podnijela zahtjev za članstvom u EU, Granić je uvjeren kako je očito da je time postala interesantna za »sve oblike pritiska«. Dodaje kako je sasvim sigurno da je glavna haška tužiteljica svjesna te pozicije Hrvatske i da koristi tu situaciju da zaoštri do kraja i izvrši pritisak na Hrvatsku.

U ime MUP-a glasnogovornica Zinka Bardić tvrdnje o kretanju generala Gotovine nazvala je »potpuno netočnima«, a isto je ponovila i za tvrdnje da hrvatska policija zna kada se Gotovina nalazi u Hercegovini. »Svake dojave, od uvjerljivih do onih koje nisu takve, provjeravaju se. Nažalost, sve su se pokazale netočnima«, tvrdi Zinka Bardić.

D. ROMAC, B. PAVELIĆ