Večernji list: 10. 03. 2003.

PRIVATIZACIJA - ŠTO SE KRIJE IZA PRIČA DA LINIĆ OPTUŽUJE DIREKTORA INE ZA PRIMANJE MITA

Fondovi posvadili SDP i HNS Zbog Ine

Jedni tvrde da se želi stopirati prodaja Ine, a drugi da se skandalima podmeće Račanovu "pit bullu" Liniću

INA bi danas trebala izaći sa svojim viđenjem sukoba na relaciji Slavko Linić - Tomislav Dragičević, odnosno predsjednika Nadzornog odbora i predsjednika uprave Ine. Za Inu priča o tome kako je Linić optužio Dragičevića za primanje mita od tvrtke ABB Lummus, koja je navodno bez natječaja dobila preuzimanje modernizacija rafinerija u Rijeci i Sisku, odnosno posao vrijedan između 150 i 225 milijuna USD, nije nimalo ugodna.

Loše je da javnost ima dojam da između uprave Ine i njezina vlasnika - države - postoji sukob i o tome ćemo se morati jasno očitovati, kažu odgovorni u Ini, no nisu željeli spekulirati gdje je pravi izvor sukoba. Naime, priča može imati i političku konotaciju, a nakon sukoba na relaciji HSS - SDP zbog ACI marina i Sunčanog Hvara malo tko u vlasti želi da koaliciju potrese i sukob SDP-a i HNS-a oko Ine. Osim toga, Ina je pred privatizacijom, a privatizacijski skandali već teško narušavaju ugled vlasti u inozemstvu jer ispada da se nijedna priča ne može odviti do kraja jasno i otvoreno i da se iza svake vuku repovi lobija i privatnih interesa.

Do Dragičevića jučer nije bilo moguće doći jer je otišao u čak i za njegove bliske suradnike nepoznatom smjeru, te nije bio u francuskom Montpellieru kao što se čekivalo, i tek bi se danas oko podneva mogao vratiti. Kuloari tvrde da najnovija produkcija sukoba proizlazi iz pokušaja treće strane da obustavi privatizaciju Ine. Liniću je navodno jedan od članova uprave dao papire koji dovode u pitanje poštenje Dragičevića, a on odmah krenuo u žestoko raščišćavanje. Dragičević se pak zaklinje da je nevin i traži da Lučin odmah to i utvrdi.

Nitko jučer nije o tome želio govoriti pod svojim imenom, jer je premalo poznatih elementa u priči, a kuloari su uvjereni da je u slagalici oko Ine ovo samo jedno od poglavlja koje bi ponovno moglo iznijeti mnogo prljavog rublja i odgoditi privatizaciju za neki rok iza sljedećih parlamentarnih izbora. Naši su sugovornici podijeljeni.

Jedni tvrde da je u pitanju sukob lobija i želja dijela gospodarskih krugova da zaustave privatizaciju Ine te tvrde je riječ u stvari o napadu na Linića.

- Liniću je podvaljeno jer kao Račanov "pit-bull" mrsi konce mnogima, a naročito PIF-ovima s kojima je u žestokom sukobu i od kojih neki, poput PIF-a Dom, koji ima 51 posto vlasništva Diokija, imaju i velik interes oko Ine. Ti Linića vide kao ključnu prepreku - tvrdi jedan do Večernjakovih sugovornika i ističe da je najveći zagovornik interesa PIF-ova u ovom trenutku HSS što dodatno usložnjava koalicijske odnose. Drugi pak nisu posve sigurni da je to pozadina, jer kažu da se u Ini već više od deset godina ne zna tko što radi, da sa svakom novom upravom bivaju favorizirana druga poduzeća te da je ovo samo vrh sante koja bi mogla potopiti ne samo Dragičevića, već i neke njegove prethodnike.

Jasmina Popović