Vjesnik: 12. 03. 2003.

U Zagreb stigla slovenska nota o ratifikaciji Ugovora o Krškom

Uz notu dodan i slovenski zakon o ratifikaciji tog dokumenta koji predviđa znatno kraće rokove za trajno odlaganje radioaktivnog otpada od navedenih u Ugovoru, navodi slovenski radio

ZAGREB, 11. ožujka - Vlada je u utorak putem hrvatskog veleposlanstva u Ljubljani primila notu slovenskog ministarstva vanjskih poslova o ratifikaciji Ugovora o Nuklearnoj elektrani Krško, priopćio je Vladin ured za odnose s javnošću.

U noti se, pozivajući se na notu hrvatskog ministarstva vanjskih poslova od 9. kolovoza 2002., izvješćuje da je Državni zbor Republike Slovenije 25. veljače ove godine ratificirao Ugovor između slovenske i hrvatske vlade o uređenju statusnih i drugih pravnih odnosa povezanih s ulaganjem u NE Krško, njenim korištenjem i razgradnjom te zajedničku izjavu prihvaćenu na potpisivanju Ugovora 19. prosinca 2001. u Krškom.

Ali, kako je javio slovenski radio, uz notu je predan i slovenski zakon o ratifikaciji koji u trećem članku spominje Europsku konvenciju o odlaganju nuklearnog otpada, odnosno obvezu slovenske strane da za trajno odlaganje nuklearnog otpada iz Krškog prihvati skraćene rokove koje zahtijeva ta konvencija, a hrvatski-slovenski ugovor ih ne predviđa. O tome znači li taj zakon o ratifikaciji, priložen noti, formalnu rezerviranost prema sporazumu ili ne znači, u Ljubljani postoje različita tumačenja, navodi slovenski radio.

Ako hrvatska strana potvrdi da prihvaća slovensku notu, Ugovor stupa na snagu danom njezinog primitka. U tom slučaju, Uprava nuklearke treba u roku tri dana sazvati Skupštinu koja će imenovati novi nadzorni odbor čiji će predsjednik biti Hrvat.

Nadzorni odbor imenuje novu dvočlanu upravu čiji će predsjednik biti Slovenac, a drugi član Hrvat, te po tri izvršna direktora s obje strane. Također će trebati imenovati arbitražno vijeće koje će rješavati sporove u poslovanju. Nova uprava treba pripremiti reviziju poslovnog plana nuklearke i početi isporuke struje Hrvatskoj. No tu bi moglo biti problema jer su Slovenci već prodali hrvatsku polovicu struje za ovu godinu.

Željko Bukša